ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše Festival Open House Praha 2021 se blíží, už v týdnu nabídne bohatý doprovodný program

Festival Open House Praha 2021 se blíží, už v týdnu nabídne bohatý doprovodný program

Festival Open House Praha 2021 se blíží, už v týdnu nabídne bohatý doprovodný program
31. 7. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Open house Praha

Festival architektury - Open House Praha každý rok na jeden víkend zve návštěvníky do běžně nepřístupných budov v metropoli. Letos se tak stane 7. a 8. srpna. Už ale od pondělí 2. srpna budou mít lidé možnost zúčastnit se zajímavého doprovodného programu. Organizátoři letos zvou na komentované procházky městem, plavbu na historickém parníku, debaty, projížďky Kotěrovou tramvají i tanec v netradičních prostorách.

Stejně tak se od pondělí pro návštěvníky otevírá také festivalové infocentrum na Malém náměstí 4, v Praze 1, kde je možné zakoupit si festivalového průvodce, kde bude všech 80 míst, které budou letos zpřístupněny. „Festival se koná letos opět v náhradním termínu a zajištění bezpečnosti akce je naší prioritou. Proto sledujeme vývoj epidemické situace a budeme se řídit aktuálními vládními opatřeními. Prohlídky v budovách budou organizovány v limitovaných skupinách s nasazenými ochrannými prostředky a na základě dokladu o bezinfekčnosti,” říká Andrea Šenkyříková, ředitelka festivalu. Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace, ale za dodržení aktuálních bezpečnostních opatření. Kompletní seznam budov je zveřejněn také na  webových stránkách akce.

Doprovodný program

Na úterý 3. srpna je od 17.00 hodin v plánu Plavba po řece na kolesovém parníku Vltava.  

Při plavbě se dozvíte o tom, jak řeka formovala život a podobu hlavního města a jaké technické stavby se na nábřeží a v blízkém okolí řeky nacházejí.

Ve středu 4. srpna si organizátoři Open House Praha připravili hned několik akcí. U příležitosti 130 let od vzniku budovy Průmyslového paláce se bude možné zúčastnit od 18.00 hodin komentované procházky s předsedou představenstva Výstaviště Praha a zjistit více o tom, jakými změnami tento rozsáhlý areál aktuálně prochází. Fanoušci urbexu mohou od 20.00 hodin zavítat na netradiční letní projekci filmu Central Bus Station, o jednom z největších autobusových nádraží světa v Izraeli, která se odehraje přímo na tribuně Velkého strahovského stadionu. Projekci předchází debata na téma opuštěných staveb, které měly velké ambice, ale svoji funkci nenaplnily. Milovníci umění si pak mohou vychutnat komponovaný večer, který spojuje současný tanec a architekturu a odehraje se rovněž ve středu od 20.30 hodin v Laichterově domě, jedné z klíčových staveb pražské architektonické moderny od Jana Kotěry, jehož 150. výročí narození si letos připomínáme.

Ve čtvrtek od 17.00 hodin se uskuteční prohlídky nově vznikajícího domu pro umění a kulturu Kunsthalle Praha, na které naváže diskuze s ředitelkou Kunsthalle Praha a architekty. Připravena je i speciální projížďka Kotěrovou tramvají po Praze s architektem Zdeňkem Lukešem a další komentované procházky či prohlídky budov. Kompletní seznam akcí je k nalezení v Kalendáři akcí ZDE

Hlavní program

Hlavní program se odehraje o víkendu 7. a 8. srpna. Otevřeno bude 80 budov a prostorů a z toho 26 novinek, které se v programu objevují vůbec poprvé. Tato místa budou moci zájemci navštívit oba dva dny od 10.00 do 18.00 hodin.

Mezi novinkami je například barokní zahrada Černínského paláce na Hradčanech, kaple a vybrané prostory Klárova ústavu slepců na Malé Straně nebo Lowitův vodní mlýn v Libni. Z technických staveb si mohou návštěvníci užít prohlídku například Vršovické vodárny v Michli od Jana Kotěry nebo Zengerovy transformační stanice, dnes sídla Kunsthalle Praha. Ti, kteří chtějí nahlédnout do pražského podzemí, mohou navštívit protiatomové kryty v Národním zemědělském muzeu, Hotelu International Praha nebo Boutique Hotelu Jalta. V dejvickém kampusu se otevřou budovy hned několika institucí, novinkou je Fakulta stavební ČVUT v Praze, kde bude k vidění například oceňovaná rekonstrukce Ateliéru D nebo obří hala Vodohospodářského centra. Zástupci šetrné architektury reprezentují pak například AFI City ve Vysočanech nebo kampus ČSOB v Radlicích. Milovníci originálních designových prostor by neměli minout coworking Spaces Albatros v bývalém domě dětské knihy a nakladatelství Albatros na Národní třídě. Ze sakrálních prostorů bude možné navštívit například Novou libeňskou synagogu či Husův sbor Vršovice. Příkladem nepřehlédnutelné funkcionalistické architektury je Hasičský dům či palác ARA. Samostatným tematickým okruhem jsou umělecké prostory a ateliéry, který představí například ateliér Olgoj Chorchoj, Šalounův ateliér, budoucí Dům tance nebo Uměleckou zahradu.

Víkendový program pro děti

Letos jsou v plánu také prohlídky pro ty nejmenší zájemce o architekturu. Rodiny mohou vzít své ratolesti do celkem 10 budov. Děti od 5 let bude určitě zajímat palác ARA, Trmanova vila od Jana Kotěry a prohlédnout si budou moc i tiskařské stroje či basketbalové hřiště na střeše Areálu Podkovářská. Naučit se mohou o kubismu na Rašínově nábřeží nebo nahlédnou do trezoru v Petschkově paláci. Připravena bude tradičně i otevřená lego dílna v prostorách Centra pro architekturu a plánování města, kde si nadšenci všech generací mohou postavit dům svých snů. Na prohlídky se není třeba registrovat. Kompletní programy pro děti najdete ZDE 

Mottem festivalu je „Architektura pro všechny” a ani letos tak nebudou chybět prohlídky pro osoby se zrakovým a sluchovým postižením. K prohlídkám pro nevidomé budou připraveny haptické urbanistické plány a půdorysy 8 budov a jejich okolí, 3D modely budov a popisy tras ke všem zpřístupněným objektům. Lidé se sluchovým postižením si budou moci prohlédnout celkem 5 vybraných budov z programu a připraveno bude pro ně tlumočení výkladu do českého znakového jazyka se simultánním přepisem. Více o těchto programech ZDE

Orientaci návštěvníkům usnadní také spolupráci s portálem Mapy.cz, kde jsou jsou všechny budovy k nalezení při vyhledání pod heslem Open House Praha a to jak na webu, tak v příslušné aplikaci.

Organizace festivalu podléhá z důvodu přetrvávajícího rizika spojeného s nákazou covid-19 bezpečnostním pravidlům, které se řídí mimořádnými opatřeními Vlády ČR. Vstup do budov je možný pouze s respirátorem, prohlídky budou odbavovány v menších skupinách. Pro účast na festivalu i jeho doprovodných akcích je nutné mít s sebou doklad o bezinfekčnosti.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 50 městech po celém světě.

Psali jsme také:

Podívejte se na vybráné díly seríálu Skryté poklady architektury, věnované dílu Jana Kotěry:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl