ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus U metra Kolbenova vznikne nové komunitní centrum pro místní obyvatele

U metra Kolbenova vznikne nové komunitní centrum pro místní obyvatele

U metra Kolbenova vznikne nové komunitní centrum pro místní obyvatele
25. 6. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Součástí nového komunitního centra bude venkovní hřiště na parkour, pumptracková dráha i komunitní zahrádka. Centrum vybuduje městská část Praha 9 a společnost Skanska Reality a.s. Nebude chybět ani prostor na různé akce jako třeba letní kino, koncerty nebo divadlo pro děti a dospělé. Projekt patří mezi úspěšný příklad spolupráce mezi městskou částí a investorem na postupné přeměně brownfieldu v novou obytnou čtvrt. Komunitní centrum bude obyvatelům Devítky sloužit od podzimu.

Komunitní centrum bude umístěno na brownfieldu mezi ulicemi Kolbenovou a Poděbradskou. Skanska Reality a.s. zajistí stavbu budovy a vybuduje přilehlá venkovní sportoviště.

„Komunitní centrum, hřiště na parkour i pumptracková dráha tohle území bezpochyby zvelebí a obohatí kulturní život na Devítce. Komunitní centra přinášejí život a prostor pro setkávání, a to přesně na naší městské části chceme. Ve chvíli, kdy bude území připraveno k jinému využití, komunitní centrum můžeme vzít a přestěhovat na jiné místo, kde bude dál sloužit obyvatelům Devítky. Je dobře, že jsme se během Covidu, kdy jiní projekty utlumovali, rozhodli jít opačným směrem a nové projekty naopak začali startovat. Teď to začíná nést své ovoce. Věřím, že komunitní centrum při ulici Kolbenova se tak stane novým místem na kulturní mapě nejen Prahy 9,“ říká starosta Portlík.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
24 m 15 s

Petr Dušta, Ondřej Mundl a Eva Tylová nad projektem Modřanský cukrovar

Modřanský cukrovar je unikátní projekt společnosti SKANSKA, který jako první rezidenční čtvrť v České republice nabídne dokonalý systém péče o vodu a zeleň. Tento udržitelný projekt přinese jedinečnou kulturu bydlení od umístění na brownfieldu přes využití recyklovaných materiálů během výstavby až po energeticky úsporný provoz. Lokalita se nachází v Praze – Modřanech v těsné blízkosti na pravém břehu řeky Vltavy. Jedná se brownfield se zajímavou industriální historií. O proměně této lokality hovořili u jednoho stolu Petr Dušta, senior manažer společnosti Skanska Reality, Ondřej Mundl, architekt ze studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers a Eva Tylová, místostarostka městské části Praha 12.

Nové komunitní centrum bude z velké části mobilní, dle potřeby tak bude možné celou stavbu včetně jednotlivých aktivit přesunout na jiné místo. Hlavní budova se skládá ze tří propojených modulárních jednotek, ke kterým přiléhá plocha pro posezení kryté pergolou. Na ně navazuje prostor pro ostatní aktivity.

„Nová výstavba se připravuje po dobu několika let, a my se snažíme je efektivně využít. Část našich pozemků určených pro budoucí výstavbu proto nabízíme obyvatelům Prahy pro dočasné využití. Také s Městskou částí Praha 9 nás spojila chuť budovat sounáležitost místních a poskytnout jim prostor pro společná setkávání. Díky tomu, že zástupci města mají dobré povědomí o potřebách obyvatel, měli jsme už od začátku jasnou představu o podobě komunitního centra i celého prostoru. Nyní pracujeme na jeho realizaci,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Mohlo by vás zajímat

Architekti
14 m 07 s

Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality

Vystudovaný stavební inženýr Petr Michálek přešel do rezidenčního developmentu Skanska Reality ze stavební části Skanska a.s., kde působil více než patnáct let nejprve v oblasti financování a strategických investic, posléze jako výkonný ředitel divize a člen vedení.

Společný projekt komunitního centra je ukázkou fungující spolupráce mezi městskou částí a investorem, v rámci nových pravidel pro investory, která určují, v jaké výši mají investoři městským částem přispívat na občanskou vybavenost při budování nových městských čtvrtí.

Městská část Praha 9 bezpochyby patří mezi premianty v oblasti přeměny brownfieldů na obytné čtvrti, zároveň také patří mezi městské části, které naplno využívají všechny možnosti, které jim pravidla pro investory umožňují ve prospěch obyvatel.

„Jsem rád, že se Devítka dynamicky rozvíjí, a že se nám daří zanedbané brownfieldy měnit ve vlídné obytné čtvrti. Základní podmínkou pro úspěšný rozvoj naší městské části je aktivní spolupráce s investory. Mojí prioritou je vždy vyjednat v rámci každého realizovaného projektu maximum pro obyvatele Devítky. Městská část musí být pro investora vždy respektovaným partnerem. Nové komunitní centrum je ukázkovým příkladem toho, jak to dobře může spolupráce fungovat a já za to zástupcům Skansky děkuji,“ komentuje starosta Portlík.

Psali jsme také:

 

 

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu