ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Národní pavilon pro Expo 2020 od architektonického atelieru Formosa

TV Architect představuje - Národní pavilon pro Expo 2020 od architektonického atelieru Formosa

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Projekt Nový Opatov od Studia acht (Václav Hlaváček)

zrušit

12 m 44 s

Světová výstava Expo 2020 se navzdory názvu bude konat až letos. Dubaj obří akci odložila o rok kvůli pandemii koronaviru. Práce v areálu ale pokračují a organizátoři stále počítají s 25 miliony návštěvníků. Svůj pavilon v Dubaji dokončují také Češi. Architektonicky ho mají na starosti mladí experimentální architekti Jan Tůma a Jindřich Ráftl.

Jejich návrh, který vybrala odborná porota, bude reprezentovat Českou republiku na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Akce se kvůli pandemii přesunula na letošní rok. Národní pavilon se bude nacházet v zóně „Sustainability“ na pozemku s plochou 2 200 m2 a bude stejně jako na EXPO 2015 v Miláně první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště.

Výraz „sustainability“ představuje jedno z velkých témat současné doby. Udržitelný rozvoj, anglicky Sustainable development, je takový způsob rozvoje lidské společnosti, který uvádí v soulad hospodářský a společenský pokrok s plnohodnotným zachováním životního prostředí. Mezi hlavní cíle udržitelného rozvoje patří zachování životního prostředí budoucím generacím v co nejméně pozměněné podobě.

„Bylo nám velmi blízké téma vody a zahrady. Jsou to témata, kterým se věnujeme, navíc máme zkušenosti s tím, že víme, jak to na takových výstavách funguje. Máme zkušenosti například z instalace v Miláně. Tak jsme si řekli, že do soutěže půjdeme,“ prozradil Jindřich Ráftl, co je vedlo k tomu se soutěže zúčastnit.

Odbornou komisi architektů, kterou tvořili architekti Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, Michael Klang, David Vávra a zástupci akademické, umělecké a podnikatelské obce Tomáš Matuška, Jan Kukla a Radek Špicar, oslovil vítězný návrh originálním pojetím organické struktury obrůstající kvadratické linie výstavního prostoru.

„Vítězný návrh je podle mého soudu jediný, který sjednocuje architektonické řešení pavilonu s hlavní myšlenkou expozice, kterou se chce Česká republika v Dubaji prezentovat,“ uvedla Eva Jiřičná.

Technologie S.A.W.E.R.

Srdcem celého projektu národní expozice je systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a proměňující suchou poušť v kvetoucí zahradu. Uměleckou expozici vytvoří monumentální instalace designového skla, kterou na své náklady vyrobí podle návrhu Maxima Velčovského společnost LASVIT. V pavilonu bude také prostor pro českou restauraci a pro dvoutýdenní rotační výstavy.

„Je to unikátní česká technologie, která umí ze vzduchu vytvářet vodu. Spojení technologie a přírody je nám velmi blízké. Zároveň jsme chtěli vytvořit srozumitelný symbol pro identifikaci pavilonu, a tak jsme vytvořili hned u vchodu velký mrak z trubek, které se mění v živý organismus, jenž prorůstá celým prostorem,“ prozradil Jan Tůma.

Technologie je tak přirozeně vpracována do organismu pavilonu a společně s ním ukazuje fungování hybridního ekosystému, v jehož rámci samostatně spolupracují příroda a technologie. Prolínání těchto dvou na první pohled odlišných světů vytváří nečekanou symbiózu.

„Největší výzvou bylo najít polohu mezi high-tech a futuristickou formou. Vytvořit něco unikátního, co se bude dát zrealizovat. Něco, co je sofistikované, ale zároveň to upoutá širokou veřejnost,“ doplnil Jan Tůma.

V současnosti je postaveno zhruba 80% pavilonu. Dokončují se práce na zahradě, před pavilonem a v průběhu jara dorazí do Dubaje první rozměrné exponáty. V brzké době se také bude instalovat dominanta, tedy ikonický mrak. Během léta pak proběhnou dokončovací práce.

EXPO 2020 v Dubaji proběhne v termínu od 1. října 2021 do 31. března 2022. Jedná se o první světovou výstavu, která se uskuteční v regionu MENA & SA (na Středním východě, v Africe a jižní Asii) a také je poprvé hostitelem arabská země.

Podívejte se také:

Psali jsme také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu