CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Český pavilon pro EXPO 2020 odhalen. Jeho technologie vyrábí vodu ze vzduchu

Český pavilon pro EXPO 2020 odhalen. Jeho technologie vyrábí vodu ze vzduchu

Přeskočit reklamu
x
7 m 10 s / 22. 6. 2018 / Autor: TV Architect
Český pavilon pro EXPO 2020 odhalen. Jeho technologie vyrábí vodu ze vzduchu

Jiří František Potužník, generální komisař z Kanceláře účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO společně s odbornou porotou odhalil vítězný návrh pavilonu, který bude reprezentovat Českou republiku na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Stalo se tak v rámci vernisáže v Národním technickém muzeu v Praze. Výstava přibližuje ostatní návrhy pavilonů a demonstruje technologie, které mají být využity při stavbě vítězného návrhu. Jedná se o technologii vyrábějící vodu ze vzduchu a kultivující poušť. Výstava se v Dubaji uskuteční v době od 20. října 2020 do 10. dubna 2021.

Národní pavilon na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji vyroste podle architektonického návrhu mladých českých architektů Jan Tůma, architekt a Jindřich Ráftl, architekt R/FRM, kteří zároveň působí jako doktorandi Fakulty architektury ČVUT. Postaví ho mezinárodní konsorcium společností MCI Prague s.r.o. a švýcarské firmy NÜSSLI.

Český pavilon se bude nacházet v zóně „Sustainability“ na pozemku s plochou 2.200 metrů čtverečních a bude stejně jako na EXPO 2015 v Miláně první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště.

Co znamená sustainability

Jedná se o jedno z velkých témat současné doby. Udržitelný rozvoj, anglicky Sustainable development, je takový způsob rozvoje lidské společnosti, který uvádí v soulad hospodářský a společenský pokrok s plnohodnotným zachováním životního prostředí. Mezi hlavní cíle udržitelného rozvoje patří zachování životního prostředí budoucím generacím v co nejméně pozměněné podobě.

Odbornou komisi architektů, kterou tvořili architekti Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, Michael Klang, David Vávra a zástupci akademické, umělecké a podnikatelské obce Tomáš Matuška, Jan Kukla a Radek Špicar, oslovil vítězný návrh originálním pojetím organické struktury obrůstající kvadratické linie výstavního prostoru. „Vítězný návrh je podle mého soudu jediný, který sjednocuje architektonické řešení pavilonu s hlavní myšlenkou expozice, kterou se chce Česká republika v Dubaji prezentovat,“ uvedla Eva Jiřičná.

Technologie S.A.W.E.R.

Technologie S.A.W.E.R.

Technologickým jádrem národní expozice bude systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivující poušť pomocí podpovrchových kultur, který vyvíjejí vědci AV ČR a ČVUT. Uměleckou expozici vytvoří monumentální instalace designového skla, kterou na své náklady vyrobí podle návrhu Maxima Velčovského společnost LASVIT. V pavilonu bude také prostor pro českou restauraci a pro dvoutýdenní rotační výstavy.

Do finále výběrového řízení na realizátora pavilonu České republiky pro EXPO 2020 v Dubaji, které se odehrálo 1. června 2018 v Národním technickém muzeu, se dostalo pět návrhů – dalších pět muselo být vyřazeno již při předkládání předběžných návrhů a šestý při podání soutěžních modelů.

Technologie výroby organického hnojiva

nyv

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl