ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Zajímavé projekty Český pavilon pro EXPO 2020 odhalen. Jeho technologie vyrábí vodu ze vzduchu

Český pavilon pro EXPO 2020 odhalen. Jeho technologie vyrábí vodu ze vzduchu

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Emoce z místa: EXPO 2020 pohledem Zdeňka Lukeše a Davida Vávry

zrušit

7 m 10 s / 22. 6. 2018 / Autor: TV Architect
#EXPO 2020 #expo
další

Jiří František Potužník, generální komisař z Kanceláře účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO společně s odbornou porotou odhalil vítězný návrh pavilonu, který bude reprezentovat Českou republiku na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Stalo se tak v rámci vernisáže v Národním technickém muzeu v Praze. Výstava přibližuje ostatní návrhy pavilonů a demonstruje technologie, které mají být využity při stavbě vítězného návrhu. Jedná se o technologii vyrábějící vodu ze vzduchu a kultivující poušť. Výstava se v Dubaji uskuteční v době od 20. října 2020 do 10. dubna 2021.

Národní pavilon na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji vyroste podle architektonického návrhu mladých českých architektů Jan Tůma, architekt a Jindřich Ráftl, architekt R/FRM, kteří zároveň působí jako doktorandi Fakulty architektury ČVUT. Postaví ho mezinárodní konsorcium společností MCI Prague s.r.o. a švýcarské firmy NÜSSLI.

Český pavilon se bude nacházet v zóně „Sustainability“ na pozemku s plochou 2.200 metrů čtverečních a bude stejně jako na EXPO 2015 v Miláně první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště.

Co znamená sustainability

Jedná se o jedno z velkých témat současné doby. Udržitelný rozvoj, anglicky Sustainable development, je takový způsob rozvoje lidské společnosti, který uvádí v soulad hospodářský a společenský pokrok s plnohodnotným zachováním životního prostředí. Mezi hlavní cíle udržitelného rozvoje patří zachování životního prostředí budoucím generacím v co nejméně pozměněné podobě.

Odbornou komisi architektů, kterou tvořili architekti Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, Michael Klang, David Vávra a zástupci akademické, umělecké a podnikatelské obce Tomáš Matuška, Jan Kukla a Radek Špicar, oslovil vítězný návrh originálním pojetím organické struktury obrůstající kvadratické linie výstavního prostoru. „Vítězný návrh je podle mého soudu jediný, který sjednocuje architektonické řešení pavilonu s hlavní myšlenkou expozice, kterou se chce Česká republika v Dubaji prezentovat,“ uvedla Eva Jiřičná.

Technologie S.A.W.E.R.

Technologie S.A.W.E.R.

Technologickým jádrem národní expozice bude systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivující poušť pomocí podpovrchových kultur, který vyvíjejí vědci AV ČR a ČVUT. Uměleckou expozici vytvoří monumentální instalace designového skla, kterou na své náklady vyrobí podle návrhu Maxima Velčovského společnost LASVIT. V pavilonu bude také prostor pro českou restauraci a pro dvoutýdenní rotační výstavy.

Do finále výběrového řízení na realizátora pavilonu České republiky pro EXPO 2020 v Dubaji, které se odehrálo 1. června 2018 v Národním technickém muzeu, se dostalo pět návrhů – dalších pět muselo být vyřazeno již při předkládání předběžných návrhů a šestý při podání soutěžních modelů.

Technologie výroby organického hnojiva

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl