ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Projekt Nový Opatov od Studia acht (Václav Hlaváček)

TV Architect představuje - Projekt Nový Opatov od Studia acht (Václav Hlaváček)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Projekt Nová Krč od Studia acht (Václav Hlaváček)

zrušit

10 m 05 s

Současný brownfield v pražském Opatově v těsném sousedství stanice metra C by se měl proměnit v atraktivní lokalitu. Vzniknout by tady měly obchody, restaurace, kavárny, více než 400 nových bytů, 30 tisíc metrů čtverečních kanceláří a především nové náměstí. Součástí projektu nazvaného Nový Opatov je revitalizace výstupu z metra C a jeho bezbariérovost. Autorem podoby projektu je Studio acht v čele s architektem Václavem Hlaváčkem.

„Nový Opatov je historické území, které dlouho odolávalo jakémukoliv rozvoji. Já doufám, že toto se prolomilo a že tak úžasné místo už konečně dozná nějaké změny,“ říká architekt Václav Hlaváček.

Srdcem nového centra Opatova bude velkoryse pojaté náměstí o celkové ploše 3 000 m2 o dvou úrovních. To bude přímo navazovat na dopravní uzel metra, autobusů a budoucí tramvajové trati v Chilské ulici. Veřejně přístupné bezbariérové plochy přinesou ve dvou patrech širokou nabídku služeb, obchodů, restaurací a kaváren.

První etapa zahrnuje obnovu západní část opatovské stanice metra. Území bude remodelováno do centrálního náměstí. Kolem něj se budou soustředit komerční objekty. Podobu nové čtvrti určila územní studie vypracovaná na zakázku Magistrátu hlavního města Prahy a vznikala ve spolupráci s Prahou 11. Do její přípravy se zapojovali i místní obyvatelé. Území se bude měnit postupně ve třech až čtyřech etapách.

Většinu území nového centra Opatova bude tvořit také zeleň a vodní plochy, zabírat budou zhruba polovinu z celkové plochy. Nový park podél ulic Bartůňkova a Starochodovská bude velký jako Karlovo náměstí. Naváže přitom na další blízké zelené plochy, především na Centrální park. Unikátní bude začlenění vodních ploch včetně vodopádu, nového potoka a rybníků s rostlinami a živočichy. Ve studii se také projevily na žádost městské části další prvky významné pro boj s klimatickými změnami. Počítá se proto s tím, že voda bude zadržována, recyklována a zpětně využívána.

Nový Opatov nabídne život pro všechny generace. Počítá se s vytvořením relaxačních a klidových ploch, ale zároveň si chce čtvrť zachovat městský ráz v podobě kaváren, restaurací a obchodů. Pro děti se chystají herní prvky, pro aktivně žijící obyvatele pak trasy na vycházky a napojení na cyklostezky.

Bydlení v zeleni, a přitom v centru městské čtvrti. Absolutní dodržení takzvané koncepce „města krátkých vzdáleností“, které zajišťuje veškeré potřebné služby, volnočasové i pracovní příležitosti v okruhu 250 metrů.

Pro městskou část byla rovněž zásadní prostupnost lokality.  Studie proto obsahuje i změny v dopravě, jako úpravu křižovatek či zavedení tramvajové trati. „Tramvaj přinese do tohoto území ještě více městský charakter. Myslím si, že jakákoliv liniová stavba navazující na stanici metra bude velkou výzvou nejenom pro tuto část, ale především pro obce před Prahou,“ říká Hlaváček.

Podívejte se také:

Psali jsme také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl