ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Architektonický ateliér ARTIKUL

TV Architect představuje - Architektonický ateliér ARTIKUL

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Petr Lédl a Tomáš Fišar z ateliéru Petr Lédl architekti

zrušit

20 m 10 s

Architektonický ateliér ARTIKUL se sídlem v Praze a ve Vídni vznikl roku 2013. Ateliér se staví proti stereotypu, že architekt přichází na řadu až u developerských projektů, a také proto v jeho portfoliu najdeme i atypické stavby, jako je například dům na kolech. Architektům ze studia jsou inspirací netradiční formy a udržitelná řešení. Vždy se řídí pravidlem, že co je krásné, musí být zároveň funkční. 

Contain Hotel

Jedná se o malý mobilní hotel, jehož základem jsou použité přepravní kontejnery. Objekt se skládá ze dvou dvacetistopých kontejnerů a na nich příčně uloženého vysokého čtyřicetistopého kontejneru. Ve spodních kontejnerech je umístěno sociální zařízení, technické zázemí, sklad a jeden pokoj pro hosty. V horním kontejneru s terasou jsou čtyři pokoje. Celý hotel je řešen jako demontovatelný, maximálně soběstačný a ekologicky šetrný. „Je to jedna z našich prvních realizací, která vycházela z mé diplomové práce. Jedná se o sezónní hotel. Podobných realizací už máme na kontě více. Na stavbu jsme využili místní materiály jako například odpad z místní pily,“ říká architekt Pavel Lejdar.  

Mobile Hut

Dům na kolech je výsledkem hledání nové formy mobilního bydlení. Model je velmi podobný oblíbeným Tiny Houses a souzní se současným trendem nomádského životního stylu. Designový domek nabízí plnohodnotné bydlení s tím rozdílem, že se dá kamkoli převézt. „Domek jsme testovali na horách i v jižních Čechách, najeli jsme s ním nespočet kilometrů. Domek je netradiční v tom, že je homologovaný jako přípojné vozidlo. V domě je veškerý komfort, dá se postavit kamkoliv mimo civilizaci se zachováním veškerého komfortu. Vejdou se sem 4 lidé,“ říká Jan Gabriel. Díky solárnímu panelu, hi-tech bateriím, filtrům a nádržím vydrží domek i 14 dní bez jakékoliv přípojky.

Byt pro Grafika

„Je to několikaúrovňový prostor přístupný přímo z ulice. Dříve zde bývala masna i cestovní kancelář. Jedním z hlavních cílů bylo vytvořit z netradičního prostoru s výlohou do ulice kuchyni s jídelním koutem. Zde jsme si vyhráli s tradiční typologií obchodu, takže v kuchyni je ostrůvek evokující prodejní pult,“ říká Pavel Lejdar. V polootevřeném patře lze najít odpočinkový prostor a koupelnu s ložnicí. Ve finále zde vznikl minimalistický úsporný interiér s minimem nábytku, maximální lehkostí a vzdušností členitého prostoru při zachování některých původních prvků.

Dům pro 7

„Dům na Smíchově byl výzvou, neboť cílem bylo postavit dům pro 7 lidí na velmi malém pozemku, aby zároveň zapadal do vilové čtvrti z 20. století. Vznikl lapidární tvar třípodlažního domu, vše je odlehčeno terasou v nejvyšším patře. Je to střídmá a minimalistická architektura. Abychom se přiblížili kontextu první polovině 20. století, využili jsme zde stěrkové schody, luxfery, a kvalitní přírodní materiály. Fasáda je dělaná ručně, reliéf reaguje na sluneční svit,“ říká architekt Jan Gabriel.  

Ateliér Artikul také pracoval na územní studii v okolí jezera Chmelař u města Úštěk na Litoměřicku. Aktuálně pracuje na projektu komorního developmentu osmi rodinných domů v Praze – Benicích či na developerském projektu 22 rodinných domů s přístupem do golfové krajiny v Kácově. Jedná se o nízkoenergetické budovy se zelenými střechami.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a development
14 m 59 s

Architekt David Průša, Platforma architekti

Platforma architekti je tým architektů, stavebních inženýrů, grafiků, designerů a dalších odborníků založený v roce 2005 v Ostravě.  U zrodu společnosti stáli architekti David Průša a Oldřich Bajger a také scénograf Radomír Otýpka. Původní název Platforma Ostrava se roku 2012 změnil spolu se sídlem společnosti na Platforma architekti. V současné době má ateliér sídlo v Brně. V portfoliu lze najít široké spektrum návrhů od urbanistických studií přes administrativní a bytové budovy, rodinné domy až po sportovní, zdravotnické či kulturní objekty.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a development
10 m 44 s

Architekt Miroslav Pospíšil, atelier-r

Architektonické studio atelier-r působí na poli architektury již téměř 20 let. V jeho čele stojí architekt Miroslav Pospíšil. Olomoucký ateliér se zabývá úpravami stávajících objektů i návrhy novostaveb. Na kontě má několik významných ocenění. Asi nejhlasitějším projektem v poslední době byla rekonstrukce paláce hradu Helfštýn. V portfoliu najdeme ale i další oceňované stavby jako Vista Optik či dostavba Slovanského gymnázia.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a development
18 m 32 s

Podlipný Sladký Architekti

Kancelář Podlipný Sladký architekti funguje od roku 2003. V čele týmu stojí duo Luděk Podlipný a Martin Sladký, kteří řídí tým architektů a inženýrů. Oba se znají již od střední školy. K vlastní autorské tvorbě je dovedla cesta přes pražské a plzeňské ateliéry, kde postupně získávali praxi. Kancelář PS Architekti má aktuálně na kontě několik bytových, občanských a komerčních staveb. V portfoliu lze najít ale i urbanistické celky či návrhy interiérů. Cílem společnosti je vytvářet kvalitní řešení s charakteristickým výtvarným rukopisem.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu