ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... LOXIA architects (Jana Mastíková)

TV Architect představuje - LOXIA architects (Jana Mastíková)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Jan Kasl

zrušit

11 m 48 s

Může být architektura vášní? Podle architektky společnosti LOXIA Jany Mastíkové rozhodně ano. Sama přiznává, že miluje ten pocit, kdy usedá k prázdnému papíru a začíná tvořit návrh. „Když potom stojíte a promítnete si ten okamžik od první čáry a vidíte ten dům stát, to je ta nádhera a ta vášeň,“ říká autorka projektu Suomi Hloubětín nebo chystané přeměny nevzhledného brownfieldu mezi Strakonickou ulicí v Praze a železniční tratí.

Nestačí, aby architekta ta práce bavila, měl by si také projít celým procesem. I tak hovoří Jana Mastíková ze společnosti Loxia. Sama už má ve svém portfoliu řadu zajímavých projektů, jedním z takových je i přeměna nevzhledné lokality poblíž železniční trati na Smíchově. Dodat zanedbanému místu zpět jeho krásu je výzvou, která ji posouvá dál.

„Je to taková schovaná lokalita s nevzhledným a nedokončeným koutem. Ulicí Pod Tratí nelze ani dobře projít, protože jsou tam úzké chodníky. Domy jsou po jedné straně a na té druhé je trať. Baví mě přenášet to světlo i do takovýchto zákoutí,“ říká Mastíková.

Na tomto projektu spolupracuje s developerskou společností Horizon Holding, která se řadí mezi špičky v oboru. Za sebou mají společně několik úspěšných realizací. Dostavba proluky na Smíchově bude však pod dozorem památkářů, protože se přeci jen jedná o centrum Prahy.

„Ačkoli je to revitalizace brownfieldu, tak pořád tvoříme kus Smíchova. Vymysleli jsme to tak, že ten dům je takový banán a my jsme ho rozkouskovali na pět částí. Vzniká tam pět fasád, pět architektur, pět domů ve stejném měřítku jako mají smíchovské činžáky, takže já doufám, že tam velice dobře zapadnou,“ vysvětluje architektka.

Finská inspirace v Suomi Hloubětín

V projektu finské developerské společnosti YIT vznikne téměř 900 bytů v deseti etapách. Tři z nich se dokončují a začínají práce na deváté. Celý areál se nese v duchu severské země, i proto jednotlivé etapy nesou název vybraného finského města. O nich se mohou lidé dozvědět více díky infopanelům. Vše navíc podtrhují detaily jako jsou sochy slavných finských osobností, sošky zajíců běláků a další.

„Suomi Hloubětín je jeden z našich větších urbanismů, které jsme v LOXII za poslední roky navrhli a teď je stavíme. Troufnu si odhadovat, že zde budou bydlet tři tisíce lidí, a to už je velká odpovědnost, navrhnout vše tak, aby se tam všem dobře žilo,“ popisuje Mastíková.

I Proto zde také vzniklo náměstí, kdy už nyní funguje kavárna, malá restaurace nebo vinotéka. V samotném středu se nachází také školka o jejíž návrh se postaral finský architekt Jyrki Tasa. V sousedství areálu YIT brzy začne stavět další komplex Lappi Hloubětín, inspirovaný Laponskem, s téměř 290 byty a komerčními prostory o výměře skoro 3 500 metrů čtverečních.

Hospodářská školka se zookoutkem

Dnešní děti a zejména ty, které vyrůstají ve městě žijí spíše technikou a kolikrát ani nepřišly do styku s hospodářským zvířetem. I tento důvod stál za zrodem netradiční školky v Modřanech. Projekt nese název Mydlinky

„Ten pozemek je úžasný, je plný stromů a kdysi tam vila majitele cukrovaru, ale to už je hodně dávno. Některé stromy jsou opravdu staré a majestátní, jsou doplněné nálety a je to taková tajuplná zahrada a já přemýšlela, jak co nejméně ubrat z tohoto pocitu. Školku jsme zapustili do svahu, abychom ji mohli přehrnout hlínou, aby nerušila a na druhé půlce pozemku zbyla část, kde se dalo postavit něco dalšího,“ představuje projekt jeho autorka.

A tím bylo malé hospodářství. Děti si budou moci na zahradě zkusit pěstovat zeleninu a vznikne také prostor, kde budou moci být slepice či králíci.

„Děti jsou dneska zavalené technikou a nejsem si jistá, zda je ta technika učí všechno. Myslím, že děti musí pochopit, že když utrhnou rostlinu, že už neporoste. Příroda nemá tlačítko zpět a nefunguje to tak jednoduše. Proto tam toto vzniklo a jsem ráda, že nás v tom Praha 12 podpořila a nezalekla se toho nápadu,“ dodává Jana Mastíková.

Budova školky zároveň naváže na pěší trasu, která povede kolem bytových domů, které vznikají po bývalém Modřanském cukrovaru v rámci projektu Rezidence Modřanka.

Doporučené pořady

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu