ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Pavla Melková

Osobnosti současné architektury - Pavla Melková

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Martin Krupauer (Atelier A8000)

zrušit

14 m 37 s

Pavla Melková je česká architektka, výzkumnice a teoretička architektury. Jedná se o velmi všestrannou osobnost. Působí jako vyučující na Fakultě architektury ČVUT a zároveň pracuje v architektonickém ateliéru MCA, který založila s architektem Miroslavem Cikánem. Spolupracuje ale i s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy, kde založila Kancelář veřejného prostoru. Je také členkou Kolegia ředitele, místopředsedkyní Gremiální rady a vedoucí Odborně-vzdělávacího programu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Věnuje se také volné umělecké tvorbě, vydala mj. sbírku básní a vytváří výtvarné objekty.

Architektonický ateliér MCA sídlí v přízemí a suterénu funkcionalistického objektu architekta Pavla Janáka. Kancelář zde byla vybudována jako součást celkové restaurace objektu, kterou sama architektka realizovala. Nově vytvořený interiér se snaží navázat na původní principy architektury funkcionalistického objektu. Budova Husova sboru byla jednou z posledních Janákových realizací architektury velkého měřítka. Dnes je významnou architektonickou památkou nejen v českém, ale i světovém měřítku. Je zapsána na seznamu kulturních památek.

Bastion

Architektka se společně s Miroslavem Cikánem stala držitelkou absolutní Grand Prix Obce architektů za revitalizaci Bastionu u Božích muk v Praze 2. Cílem úprav byla rekonstrukce bastionu, nová úprava veřejného prostranství a dostavba objektu kavárny na místě původního objektu. Nový objekt je zajímavě navržen jako podzemní, protože cílem bylo nestavět znovu nadzemní objekt, který je zbytečným zásahem do panoramatu.

„Chtěli jsme zachovat čistou linii hradeb a nechat znít hlas starých věcí, přitom do projektu vnést s pokorou trochu současného jazyka,“ prozradila Pavla Melková.

Pracovní náplní Pavly Melkové je také plánování a rozvoj města a účast na veřejné správě města. Je také autorkou publikací sepsaných pro Kanceláře veřejného prostoru IPR, a to Strategie rozvoje veřejných prostranství hl. m. Prahy a Manuál tvorby veřejných prostranství hl. m. Prahy. Cílem obou publikací je zvýšení kvality veřejných prostranství jako základu kvality života ve městě. Měly by vytvářet hlavní podklad pro strategii, přípravu, realizaci, údržbu, správu a užívání veřejných prostranství hl. m. Prahy z hlediska jejich celkové obytné kvality.

„Veřejným prostranstvím se věnuji dlouho. Manuál tvorby veřejných prostranství je knížka principů, jak dělat veřejná obytná prostranství. Jedná se o publikaci, kterou do dneška používají i ostatní města,“ říká Melková.

Památník Jana Palacha

Památník symbolizuje situaci, kdy do života země, rodiny a člověka zasáhla zvenčí hrana zla. Součástí památníku je Palachův rodný dům i nová budova s multimediální expozicí. Cílem památníku je nejen připomenutí Palachova osudu, zároveň má návštěvníky motivovat k zamyšlení nad klíčovými událostmi naší historie. Jedná se o přeměnu původního vesnického domku s malou zahradou. Budovou prochází takzvaná hrana zla, která se symbolicky zastavuje o stůl, jenž je poctou Palachově rodině. Hranu tvoří velký kovový hranol. Okna budovy jsou zatemněná, ven lze nahlédnout jen malými škvírkami, které symbolizují oddělení rodiny od společnosti. V expozici je mimo jiné posmrtná maska Jana Palacha vytvořená sochařem Olbramem Zoubkem a jím vytvořená socha zvaná Jan.

„Chtěli jsme silně oslovit lidi, zasáhnout je mocí, kterou ta architektura má. Kromě nového pavilonu, kde jsou historické informace, samotný památník přináší i zážitek. Jedná se o věc, která lidi přivede k tomu, aby se do té situace dostali a procítili ji. Tady jsme došli daleko v tom, že jsme architekturou nechali sdělit lidem poselství Jana Palacha. Velká hrana symbolizuje vpád zla té doby a výzvu lidem, že i oni mohou na nějaká svá životní zla reagovat,“ uvedla k unikátnímu dílu architektka.

Aktuálně ateliér MCA pracuje například na proměně náměstí Jiřího z Poděbrad. To je hlavním reprezentativním a pobytovým náměstím městské části Praha 3. Jeho stav ale zdaleka neodpovídá jeho společenskému, urbanistickému a architektonickému významu a zároveň ani nenaplňuje potenciály jeho užívání obyvateli. Cílem je prostoru vrátit rozměr a uzpůsobit lokalitu pro každodenní potřeby dnešního života.

Dalším aktuálním projektem je také rekonstrukce evangelického kostela na Smíchově.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Podívejte se také:

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl