ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury David Chmelař (Chmelař architekti)

Osobnosti současné architektury - David Chmelař (Chmelař architekti)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Michal Kunc (Atelier Kunc architects)

zrušit

12 m 08 s

David Chmelař působí ve studiu David Chmelař architekti. Vystudoval FA ČVUT. Jeho tvorba je spojena zejména s oblastí severovýchodních Čech, Příbramí a Prahou. Tvoří prakticky na všech platformách architektonické praxe.

Do povědomí nejen odborné veřejnosti se poprvé výrazně zapsal realizací Zimního stadionu v Hronově. Následovala realizace dvojice bytových domů se startovními byty v Polici nad Metují. Mezi nejzajímavější rodinné domy z dílny Davida Chmelaře patří rodinný dům v Dřevíči či rodinný dům v Týně nad Vltavou. Vedle rekonstrukce Kostelního náměstí v Broumově má na svém kontě i rekonstrukci historického centra Hronova, na změně tváře města se podílí i jako předseda tamní stavební komise. David Chmelař tvoří i realizace interiérů.

„Naše práce je rozmanitá. Dělali jsme náměstí, parky, soukromé rezidence a rezidenční projekty. Přesně to mě na té práci nejvíce baví,“ říká architekt David Chmelař.

Mezi významné práce Davida Chmelaře patří například pražský 4BLOK. Jedná se o bývalý brownfield areálu Tesla v sousedství Koh-i-nor. Je to území posledních průmyslových objektů v samém centru rezidenční čtvrti Vršovice. Podoba objektu vychází z místní tradiční blokové zástavby, na kterou objekt navazuje. Celý projekt je spolu se zahradními úpravami navržen tak, aby působil jako prorostlý zelení.

„Nejedná se ale o klasickou blokovou zástavbu. Myslím si, že toto řešení už není progresivní a neposkytuje soudobou kvalitu bydlení, proto jsme vytvořili tzv. 4blok,“ říká Chmelař.

Velmi výraznou stavbou realizovanou David Chmelař architekti je také DOCK A.

„Povedlo se nám z doků, které byly brownfieldem, udělat pěkné prostředí pro bydlení v příjemné lokalitě na břehu řeky Vltavy,“ říká Chmelař.

Lokalita Libeňských doků je velmi atraktivní především svou polohou a okolím. Cílem bylo vytvořit zde vysoký standard bydlení a kvalitu použitých materiálů. Fasády objektu tak souzní s přírodou, jsou obloženy přírodním kamenem a dřevem. Tři pětipodlažní bytové domy Dock A jsou propojeny společnými podzemními garážemi a mají společnou recepci. Projekt získal první místo v soutěži CIJ Awards a ocenění Best of Realty 2012. Kromě toho byla první etapa projektu oceněna v soutěži Realitní projekt roku.

Dalším projektem je i dostavba rezidenční stavby Šáreckého dvora ve Vokovicích. Tento projekt byl oceněn jako nejhezčí rezidenční stavba ve střední Evropě v roce 2020. Jednotící ideou projektu je rovnováha mezi starým a novým.

„Rád bych, abychom mohli dál pokračovat jako doposud. Máme připravené projekty v Brně i v Praze na Smíchově. Jsme malá skupina o pěti lidech, ale snažíme si hlídat si architekturu a spolupracovat s projekčními kancelářemi, které obstarají objem, takže se nám daří být u stavby od začátku do konce,“ říká David Chmelař.

Práce Chmelař architektů jsou od začátku hojně publikované v renomovaných odborných periodikách a knihách o architektuře. Účastní se mnoha přednášek a výstav.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu