ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury David Chmelař (Chmelař architekti)

Osobnosti současné architektury - David Chmelař (Chmelař architekti)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Michal Kunc (Atelier Kunc architects)

zrušit

12 m 08 s

David Chmelař působí ve studiu David Chmelař architekti. Vystudoval FA ČVUT. Jeho tvorba je spojena zejména s oblastí severovýchodních Čech, Příbramí a Prahou. Tvoří prakticky na všech platformách architektonické praxe.

Do povědomí nejen odborné veřejnosti se poprvé výrazně zapsal realizací Zimního stadionu v Hronově. Následovala realizace dvojice bytových domů se startovními byty v Polici nad Metují. Mezi nejzajímavější rodinné domy z dílny Davida Chmelaře patří rodinný dům v Dřevíči či rodinný dům v Týně nad Vltavou. Vedle rekonstrukce Kostelního náměstí v Broumově má na svém kontě i rekonstrukci historického centra Hronova, na změně tváře města se podílí i jako předseda tamní stavební komise. David Chmelař tvoří i realizace interiérů.

„Naše práce je rozmanitá. Dělali jsme náměstí, parky, soukromé rezidence a rezidenční projekty. Přesně to mě na té práci nejvíce baví,“ říká architekt David Chmelař.

Mezi významné práce Davida Chmelaře patří například pražský 4BLOK. Jedná se o bývalý brownfield areálu Tesla v sousedství Koh-i-nor. Je to území posledních průmyslových objektů v samém centru rezidenční čtvrti Vršovice. Podoba objektu vychází z místní tradiční blokové zástavby, na kterou objekt navazuje. Celý projekt je spolu se zahradními úpravami navržen tak, aby působil jako prorostlý zelení.

„Nejedná se ale o klasickou blokovou zástavbu. Myslím si, že toto řešení už není progresivní a neposkytuje soudobou kvalitu bydlení, proto jsme vytvořili tzv. 4blok,“ říká Chmelař.

Velmi výraznou stavbou realizovanou David Chmelař architekti je také DOCK A.

„Povedlo se nám z doků, které byly brownfieldem, udělat pěkné prostředí pro bydlení v příjemné lokalitě na břehu řeky Vltavy,“ říká Chmelař.

Lokalita Libeňských doků je velmi atraktivní především svou polohou a okolím. Cílem bylo vytvořit zde vysoký standard bydlení a kvalitu použitých materiálů. Fasády objektu tak souzní s přírodou, jsou obloženy přírodním kamenem a dřevem. Tři pětipodlažní bytové domy Dock A jsou propojeny společnými podzemními garážemi a mají společnou recepci. Projekt získal první místo v soutěži CIJ Awards a ocenění Best of Realty 2012. Kromě toho byla první etapa projektu oceněna v soutěži Realitní projekt roku.

Dalším projektem je i dostavba rezidenční stavby Šáreckého dvora ve Vokovicích. Tento projekt byl oceněn jako nejhezčí rezidenční stavba ve střední Evropě v roce 2020. Jednotící ideou projektu je rovnováha mezi starým a novým.

„Rád bych, abychom mohli dál pokračovat jako doposud. Máme připravené projekty v Brně i v Praze na Smíchově. Jsme malá skupina o pěti lidech, ale snažíme si hlídat si architekturu a spolupracovat s projekčními kancelářemi, které obstarají objem, takže se nám daří být u stavby od začátku do konce,“ říká David Chmelař.

Práce Chmelař architektů jsou od začátku hojně publikované v renomovaných odborných periodikách a knihách o architektuře. Účastní se mnoha přednášek a výstav.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl