ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Čeští architekti získali 11 nominací na cenu Miese van der Rohe

Čeští architekti získali 11 nominací na cenu Miese van der Rohe

Čeští architekti získali 11 nominací na cenu Miese van der Rohe
9. 2. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: archiv

Prestižní cena, která nese jméno světoznámého architekta Ludwiga Mies van der Rohe, se vyhlašuje jednou za dva roky. Jedná se o prestižní ocenění v oblasti architektury, které udělují Evropská komise a španělská Nadace Miese van der Rohe. Cena byla poprvé udělena v roce 1987. V soutěži mohou figurovat stavby postavené ve dvouletém období vůči danému ročníku soutěže, postavené v Evropě a vyprojektované Evropany. Letošní výsledky budou známy v dubnu 2022. 

Celkem bylo letos nominováno 449 projektů, z toho jedenáct z České republiky. Mezi nominace se dostalo i několik projektů o kterých jsme vás už v minulosti informovali.

Vinařství Lahofer od Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa z ateliéru Chybík+Krištof.

Budova je vsazena do přirozeného svahu okolního terénu a byla rozčleněna do tří vzájemně propojených úrovní. Kontury okolního terénu se odráží v celé konstrukci. Ta kopíruje rozestupy mezi řádky vinné révy a prolíná se celou budovou. Významnou částí je hlavní vinotéka, kde se vinohrad pomyslně protíná s klenutou místností, která připomíná klasické vinné sklepy. Tím, že se kolonáda oblouků přizpůsobuje řadám vinic, vytváří budova dokonalou vizuální symetrii s přírodou. Skleněná fasáda otevírá výhled do krajiny.

 Dalším nominovaným je ateliér ov za rekonstrukci a dostavbu sídla firmy Lasvit v Novém Boru.

V Novém Boru je možné vedle roubených chaloupek zahlédnout také dvě moderní stavby. Obě patří společnosti Lasvit a na svědomí jej mají architekti Štěpán Valouch a Jiří Opočenský z ateliéru ov-a. Jedna z nich pak vypadá jako velká lucerna. Tento vzhled není náhodný, firma, pro kterou tento projekt připravili se věnuje návrhům a výrobě zakázkových světelných instalací.

„Skleněná novostavba přejímá tvar původních chalup, jen je z jiného materiálu. Je současná, poloprůsvitná, krytá skleněnými šablonami, které navazují na tvarosloví břidlicových šablon, které se v těch místech hodně používají. Pracujeme v něčem s tradičními tématy a s novými materiály. Je to věc, která přitahuje pozornost, je to v historickém prostředí, ale zároveň jsme se to snažili navrhnout s respektem k prostředí," vysvětluje Jiří Opočenský.

Autoři z ateliéru ov architekti tak navrhli rekonstrukci skupiny tradičních severočeských dřevěných staveb z počátku 19. století doplněnou dvěma novými objekty podobného stavebního rázu za použití nových materiálů.

Památník Jana Palacha ve Všetatech od Miroslav Cikána a Pavly Melkové z MCA ateliéru.

Památník se nachází v centru Všetat a skládá se z rodného domu Jana Palacha, proměněného ve výtvarný objekt, novostavby pavilonu historické expozice a kontemplační zahrady. Smyslem je předat poselství Palachovy oběti. Návštěvník prochází skrze symboly, které jsou vloženy do architektonické a výtvarné vrstvy.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl