ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti a firmy Architekti Pavla Melková
Přeskočit reklamu
x

Profil: Pavla Melková

Pavla Melková je česká architektka, výzkumnice a teoretička architektury. Od roku 2011 vyučuje na Fakultě architektury ČVUT, a zároveň od roku 1996 působí v architektonickém ateliéru MCA, který založila a vlastní spolu s doc. ing. arch. Miroslavem Cikánem.

číst více
 1. Pořady
 2. Popis
 3. Profil Pavly Melkové
 4. Publikace
 1. Osobnosti současné architektury
  Pavla Melková

  Pavla Melková

  14 m 37 s
  TV Architect představuje
  Pavla Melková

  Pavla Melková

  21 m 03 s
 2. Ústředním tématem, které se prolíná jak teoretickou, tak praktickou tvorbou Pavly Melkové, je zkoumání vlivu architektury na člověka a společnost. Na toto téma vydala řadu knih a pravidelně přednáší pro odborníky i veřejnost, například na konferenci reSITE. Prosazuje veřejný prostor jako důležitou součást měst, která je klíčovým prvkem k tomu, aby se v něm obyvatelé cítili dobře. Podporuje také rekonstrukce nebo revitalizace starší zástavby. Ve své vědecké práci se kromě role architektury v životě člověka zabývá také rolí komunikace v architektuře. Na FA ČVUT v té souvislosti založila nový předmět Koncept a interpretace, který propojuje odborníky z praxe se studenty.

  MCA atelier

  Architektonická kancelář MCA byla založena v roce 1996 architekty Miroslavem Cikánem a Pavlou Melkovou. V práci atelieru je uplatňována zahraniční praxe z četných realizací v Rakousku a zkušenost na realizacích se zahraničními investory v Praze. Z činností atelieru je možné uvést projekty a realizace vzešlé z úspěšných architektonických soutěží, například úpravy Bastionu U božích muk či návrh úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad.

  Mezi další realizace patří skrytá protipovodňová vrata v Čertovce, rekonstrukce funkcionalistického souboru Husova Sboru na Vinohradech a další četné návrhy a realizace souborů, činžovních a rodinných vil, návrhy úprav městských parterů, ulic a náměstí. Těžištěm práce atelieru jsou revitalizace území a projekty novostaveb i rekonstrukcí v historickém prostředí měst a sídel. Projekty a články a jsou pravidelně publikovány v odborných architektonických časopisech.
  Atelier se paralelně s projekční a realizační činností věnuje výzkumné, teoretické a vzdělávací aktivitě, která vytváří teoretické odborné zázemí pro architektonickou tvorbu. 

 3. Pavla Melková

  Pavla MelkováV roce 2012 založila Kancelář veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. V témže roce se stala spolu s Miroslavem Cikánem držitelkou absolutní Grand Prix Obce architektů za revitalizaci Bastionu u Božích muk v Praze 2. Od roku 2018 je členkou Kolegia ředitele, místopředsedkyní Gremiální rady a vedoucí Odborně-vzdělávacího programu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Věnuje se také volné umělecké tvorbě, vydala mj. sbírku básní Hrany dne a vytváří výtvarné objekty.

  Studia

  Vystudovala Fakultu architekturu ČVUT v Praze, kde absolvovala doktorské studium a habilitovala se s titulem doc. V roce 2014 absolvovala semestrální pobyt na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde pracovala pod vedením britského architekta a profesora architektury Kennetha Framptona na Graduate School of Architecture and Planning. Zároveň byla i na odborné stáži na New York City Department of City Planning, který se zabývá urbanismem a architekturou města.

  • Melková, Pavla. Prožívat architekturu. Praha: Arbor Vitae, 2013
  • Melková, Pavla. Humanistická role architektury. Praha: Arbor Vitae, 2016
  • Melková, Pavla. Prostor pro člověka v tvorbě Michala Škody. Praha: Arbor Vitae, 2016

            Další publikace jsou vedené v systému Fakulty architektury ČVUT v Praze.


Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl