ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti Architekti Pavla Melková
Přeskočit reklamu
x

Profil: Pavla Melková

Pavla Melková je česká architektka, výzkumnice a teoretička architektury. Od roku 2011 vyučuje na Fakultě architektury ČVUT, a zároveň od roku 1996 působí v architektonickém ateliéru MCA, který založila a vlastní spolu s doc. ing. arch. Miroslavem Cikánem.

číst více
 1. Pořady
 2. Články
 3. Popis
 4. Profil Pavly Melkové
 5. Publikace
 1. Osobnosti současné architektury
  Pavla Melková

  Pavla Melková

  14 m 37 s
  TV Architect představuje
  Pavla Melková

  Pavla Melková

  21 m 03 s
 2. Ústředním tématem, které se prolíná jak teoretickou, tak praktickou tvorbou Pavly Melkové, je zkoumání vlivu architektury na člověka a společnost. Na toto téma vydala řadu knih a pravidelně přednáší pro odborníky i veřejnost, například na konferenci reSITE. Prosazuje veřejný prostor jako důležitou součást měst, která je klíčovým prvkem k tomu, aby se v něm obyvatelé cítili dobře. Podporuje také rekonstrukce nebo revitalizace starší zástavby. Ve své vědecké práci se kromě role architektury v životě člověka zabývá také rolí komunikace v architektuře. Na FA ČVUT v té souvislosti založila nový předmět Koncept a interpretace, který propojuje odborníky z praxe se studenty.

  MCA atelier

  Architektonická kancelář MCA byla založena v roce 1996 architekty Miroslavem Cikánem a Pavlou Melkovou. V práci atelieru je uplatňována zahraniční praxe z četných realizací v Rakousku a zkušenost na realizacích se zahraničními investory v Praze. Z činností atelieru je možné uvést projekty a realizace vzešlé z úspěšných architektonických soutěží, například úpravy Bastionu U božích muk či návrh úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad.

  Mezi další realizace patří skrytá protipovodňová vrata v Čertovce, rekonstrukce funkcionalistického souboru Husova Sboru na Vinohradech a další četné návrhy a realizace souborů, činžovních a rodinných vil, návrhy úprav městských parterů, ulic a náměstí. Těžištěm práce atelieru jsou revitalizace území a projekty novostaveb i rekonstrukcí v historickém prostředí měst a sídel. Projekty a články a jsou pravidelně publikovány v odborných architektonických časopisech.
  Atelier se paralelně s projekční a realizační činností věnuje výzkumné, teoretické a vzdělávací aktivitě, která vytváří teoretické odborné zázemí pro architektonickou tvorbu. 

 3. Pavla Melková

  Pavla MelkováV roce 2012 založila Kancelář veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. V témže roce se stala spolu s Miroslavem Cikánem držitelkou absolutní Grand Prix Obce architektů za revitalizaci Bastionu u Božích muk v Praze 2. Od roku 2018 je členkou Kolegia ředitele, místopředsedkyní Gremiální rady a vedoucí Odborně-vzdělávacího programu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Věnuje se také volné umělecké tvorbě, vydala mj. sbírku básní Hrany dne a vytváří výtvarné objekty.

  Studia

  Vystudovala Fakultu architekturu ČVUT v Praze, kde absolvovala doktorské studium a habilitovala se s titulem doc. V roce 2014 absolvovala semestrální pobyt na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde pracovala pod vedením britského architekta a profesora architektury Kennetha Framptona na Graduate School of Architecture and Planning. Zároveň byla i na odborné stáži na New York City Department of City Planning, který se zabývá urbanismem a architekturou města.

  • Melková, Pavla. Prožívat architekturu. Praha: Arbor Vitae, 2013
  • Melková, Pavla. Humanistická role architektury. Praha: Arbor Vitae, 2016
  • Melková, Pavla. Prostor pro člověka v tvorbě Michala Škody. Praha: Arbor Vitae, 2016

            Další publikace jsou vedené v systému Fakulty architektury ČVUT v Praze.


Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu