ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Jaroslav Šafer

Osobnosti současné architektury - Jaroslav Šafer

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Pavla Kordovská a Petr Kordovský (KNK architekti)

zrušit

17 m 49 s

Český architekt Jaroslav Šafer (26. červen 1946) absolvoval v roce 1971 Fakultu architektury ČVUT v Praze. Později studoval také na Polytechnic of Central London. Několik let žil v Austrálii, do Československa se vrátil krátce po revoluci. Po návratu pak založil kancelář Šafer Hájek Architekti. S teoretikem architektury Zdeňkem Lukešem si povídal nejen o studiích, ale také o pobytu v zahraničí a o tom, kteří významní architekti ho ovlivnili.

Velmi zajímavým počinem architekta v zahraničí byla realizace putovní výstavy v Austrálii. „Doslova se jednalo o koncepci kráčejícího města. Šest desítek největších nákladních aut jezdilo po různých místech. Menší i vetší stany tvořily město plné ulic a výstavních ploch. Promítali se zde nejrůznější abstraktní vize. Byla to naprosto jedinečná show,“ říká architekt Jaroslav Šafer

Po návratu Jaroslav Šafer společně s Oldřichem Hájkem založili vlastní ateliér. Společně navrhli řadu významných staveb a architektonických souborů. Získali mnohá ocenění jak v architektonických soutěžích, tak v soutěžních přehlídkách realizovaných staveb. Ateliér má ve svém portfoliu stavby bytové, občanské, krajinářské, soukromé i pro veřejný sektor. Ateliér se věnuje také rekonstrukci památek. Od roku 2019 Jaroslav Šafer výrazně omezil svou činnost v ateliéru a spolupracuje jen na vybraných projektech.

Jaroslav Šafer je také pedagog, v minulosti učil na University of Melbourne, později pak na Fakultě architektury ČVUT a do roku 2010 i na Fakultě umění a architektury TUL.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
15 m 39 s

Oldřich Hájek

V rodině architekturu neměl. Tatínek jen občas pracoval na zahradě a kupoval si časopisy o bydlení. Pravá láska k architektuře začala u Oldřicha Hájka až na gymnáziu. Po maturitě zkusil přijímačky na Fakultu architektury ČVUT, kam byl také přijat. „Nemohl jsem si vybrat, u koho chci studovat. Pamatuji si ale profesora Karla Janů na vedení projektů a jeho legendární větu, že nechce pěkný obrázek, ale příběh. A to klidně na toaleťáku,“ směje se Hájek.

Na vysokou školu vzpomíná rád, především na skvělé přednášky. Po vysoké škole začal pracovat v pražském projektovém ústavu, který se specializoval na atypické stavby a panelové domy. Později přišly první zakázky, mezi kterými byl například dům na Příkopech. V současné době je členem architektonické kanceláře Šafer Hájek, která funguje již čtvrt století. Za tu dobu se podílel na nespočtu realizací, mezi které patří třeba celková rehabilitace a přestavba pražského parku Ladronka v roce 2010.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl