ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Jaroslav Šafer

Osobnosti současné architektury - Jaroslav Šafer

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Pavla Kordovská a Petr Kordovský (KNK architekti)

zrušit

17 m 49 s

Český architekt Jaroslav Šafer (26. červen 1946) absolvoval v roce 1971 Fakultu architektury ČVUT v Praze. Později studoval také na Polytechnic of Central London. Několik let žil v Austrálii, do Československa se vrátil krátce po revoluci. Po návratu pak založil kancelář Šafer Hájek Architekti. S teoretikem architektury Zdeňkem Lukešem si povídal nejen o studiích, ale také o pobytu v zahraničí a o tom, kteří významní architekti ho ovlivnili.

Velmi zajímavým počinem architekta v zahraničí byla realizace putovní výstavy v Austrálii. „Doslova se jednalo o koncepci kráčejícího města. Šest desítek největších nákladních aut jezdilo po různých místech. Menší i vetší stany tvořily město plné ulic a výstavních ploch. Promítali se zde nejrůznější abstraktní vize. Byla to naprosto jedinečná show,“ říká architekt Jaroslav Šafer

Po návratu Jaroslav Šafer společně s Oldřichem Hájkem založili vlastní ateliér. Společně navrhli řadu významných staveb a architektonických souborů. Získali mnohá ocenění jak v architektonických soutěžích, tak v soutěžních přehlídkách realizovaných staveb. Ateliér má ve svém portfoliu stavby bytové, občanské, krajinářské, soukromé i pro veřejný sektor. Ateliér se věnuje také rekonstrukci památek. Od roku 2019 Jaroslav Šafer výrazně omezil svou činnost v ateliéru a spolupracuje jen na vybraných projektech.

Jaroslav Šafer je také pedagog, v minulosti učil na University of Melbourne, později pak na Fakultě architektury ČVUT a do roku 2010 i na Fakultě umění a architektury TUL.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
15 m 39 s

Oldřich Hájek

V rodině architekturu neměl. Tatínek jen občas pracoval na zahradě a kupoval si časopisy o bydlení. Pravá láska k architektuře začala u Oldřicha Hájka až na gymnáziu. Po maturitě zkusil přijímačky na Fakultu architektury ČVUT, kam byl také přijat. „Nemohl jsem si vybrat, u koho chci studovat. Pamatuji si ale profesora Karla Janů na vedení projektů a jeho legendární větu, že nechce pěkný obrázek, ale příběh. A to klidně na toaleťáku,“ směje se Hájek.

Na vysokou školu vzpomíná rád, především na skvělé přednášky. Po vysoké škole začal pracovat v pražském projektovém ústavu, který se specializoval na atypické stavby a panelové domy. Později přišly první zakázky, mezi kterými byl například dům na Příkopech. V současné době je členem architektonické kanceláře Šafer Hájek, která funguje již čtvrt století. Za tu dobu se podílel na nespočtu realizací, mezi které patří třeba celková rehabilitace a přestavba pražského parku Ladronka v roce 2010.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu