ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady U jednoho stolu Josef Pleskot a Dušan Kunovský nad projektem Rezidence Park Kavčí Hory

U jednoho stolu - Josef Pleskot a Dušan Kunovský nad projektem Rezidence Park Kavčí Hory

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

U jednoho stolu - Petr Hlaváček, Josef Pleskot a Martin Krupauer na téma Vltavské filharmonie

zrušit

32 m 55 s

Výjimečný rezidenční projekt od architekta Josefa Pleskota vyroste na Kavčích Horách. Místo současného brownfieldu nahradí bytové domy a jedinečná rozlehlá zahrada. Celý projekt by měl doplnit pankrácké panorama nad Prahou. Rezidence nabídne zhruba 360 bytů, obchody, restaurace, kavárny a další služby. Architektonické řešení umožní prostupnost území všemi směry a přirozeně naváže na okolí včetně Centrálního parku. Díky 22podlažním věžím projekt doplní stávající vykotlaný horizont Pankrácké pláně.

Místo se nachází přímo proti překrásné scenérii Pražského hradu. Také z tohoto důvodu má velkou cenu pro projekty rezidenčního charakteru. Momentálně se jedná o brownfield, kde původně stály sklady a garáže. Nevyužívané místo zatím prošlo úpravou a dekontaminací. Zanedbaná lokalita by se ale v budoucnu měla proměnit na místo, které lidem nabídne veřejný prostor, mnoho zeleně a příjemné bydlení.

„Zanedbané průmyslové a skladové areály, které jsou již nefunkční, mají velký potenciál s ohledem na vybudovanou infrastrukturu a ucelené okolí. Komplikace jsou ale v tom, že na pozemcích jsou stavby, které je potřeba zdemolovat. Navíc půda i podzemní vody jsou kontaminovány,“ říká Dušan Kunovský, zakladatel  společnosti Central Group.

Pro tuto lokalitu je vydáno pravomocné stavební povolení. To se ovšem vztahuje na původní bytový projekt, který zde plánoval dřívější majitel. Momentálně je ale vlastníkem pozemku společnost Central Group, která chce k projektu přistoupit zcela nově. Byla proto vyhlášena architektonická soutěž na nový projekt. Z té vzešel vítězný návrh architekta Josefa Pleskota.

„Je to území velmi vzácné a významné v kontextu Prahy, stojí přímo proti překrásné scenérii Pražského hradu, proto má také velkou cenu pro projekty rezidenčního charakteru. Je to území, které není na vrcholu pankráckého útvaru, ale tvoří podnož tohoto monumentálnímu území,“ říká architekt Josef Pleskot.

Místo v budoucnu nabídne metropolitní způsob života. Nejen, že tady vzniknou nové zahrady s vodními prvky, v plánech je i zřízení obchodů a restaurací. Zajímavé je architektonické řešení území. Nebude se jednat o uzavřený komplex, počítá se s otevřeným prostorem, který bude navazovat na okolí včetně oblíbeného Centrálního parku či směrem k blízké stanici metra Pankrác.

Unikátní bude především zahrada, která bude navazovat na Centrální park a bude pro veřejnost zcela přístupná. „Myšlenka byla taková, že mezi vysokými domy musí být hodnotná a krásná, technicky nejvyspělejší zahrada, kterou lze v současnosti udělat,“ říká Josef Pleskot.

„Vytvořili jsme vnitřní park otevřený veřejnosti. Bude tady okrasná zahrada, sad, zahrada růží, bylinková zahrada i vodní plochy, což je přidaná hodnota pro místo, kde do nedávna byly staré sklady,“ říká Kunovský.

Projekt bude polyfunkční. Celé přízemí má být vyhrazeno obchodům, restauracím, kavárnám a dalším potřebným službám. Vznikne zde také velká mateřská školka.

Rezidence Park Kavčí Hory bude korespondovat s již existující zástavbou z dob první republiky. Nejnižší pětipatrové stavby se výškou i použitým materiálem blíží k tradicím této lokality. Výška vítězného návrhu byla 74 m. Stanoviska památkářů ale snížila výšku ještě pod úroveň 70 m, konkrétně na 68 m. Schvalovací proces trval téměř 7 let. V minulých dnech bylo vydané stavební povolení, stavět by se mohlo začít už letos.

„Tahle zakázka se mi velmi líbí z toho důvodu, že mám rád, když nemusím při své tvorbě úplně dominovat, ale pro určitou dominanci vytvářím rámec,“ uzavírá Josef Pleskot.

Podívejte se také:

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl