Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Osobnosti Osobnosti současné architektury – Jiří Suchomel

Osobnosti současné architektury – Jiří Suchomel

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury – Vladimír Šlapeta

zrušit

16 m 00 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Architektura Jiřího Suchomela doprovází odjakživa. „Můj táta byl architekt, ale ze mě chtěl mít malíře. To jsem dělat nechtěl, nevěděl bych si s tím rady,“ upřesňuje Suchomel. Dodává, že si zprvu myslel, že architekt se zabývá vlastními myšlenkami, neustále něco vymýšlí a pracuje zejména sám. Po letech však zjistil, že je to přesně naopak.

V roce 1965 praktikoval u Landbauamtu v Donauwörthu, v roce 1966 pracoval v ateliéru George, Trew a Dunn v Londýně a v roce 1969 také u architekta Gottfrieda Böhma v Cáchách. V roce 1975 se podílel na kulturním domu v České Lípě. Také realizoval dům v západním Berlíně. „Poprvé jsme mohli pracovat v otevřených nesocialistických podmínkách. Řemeslo tam bylo na jiné úrovni, výkresy měli i lidé na stavbě a řídili se podle nich,“ vzpomíná Suchomel a dodává, že dům je stále opečovávaný a zachovalý.

Mezi jeho další realizace patří například přestavba budovy České pojišťovny v Liberci z roku 1997 či Český dům v Malmö z roku 2001. Jiří Suchomel je jedním ze zakladatelů Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci, je její bývalým děkanem a současně i proděkanem.  Roku 2000 byl jmenován profesorem na VŠUP v Praze. Zároveň vede architektonickou kancelář FUA TUL.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl