12 m 10 s
Kulturní dům Poklad vznikl rekonstrukcí a modernizací starého domu ze 60. let. Objekt dlouhá léta chátral a díky obnově se opět dočkal svého původního využití. Modernizace vycházela z technických, kapacitních a provozních požadavků. Projekt zahrnuje i urbanismus celého území. Architekti z ateliéru PLATFORMA architekti zanechali budově původní členění a celkové uspořádání. Budova, která je součástí ostravské kultury, tak opět funguje jako koncertní a divadelní sál.
Rekonstrukce domu se začala realizovat v roce 2012, projekt se otevřel až v tomto roce. „Jedná se o stavbu z roku 1961, která byla postavena v tzv. pozdním socialistickém realismu a je součástí památkové zóny této doby. Dům byl dlouhá léta zanedbaný. My jsme se k projektu dostali v roce 2009, když jsme začali plánovat jeho rekonstrukci. Původně se mluvilo o rozšíření domu, nakonec se ale vzhledem k památkové ochraně rozhodlo o zanechání původního členění,“ říká architekt David Průša.
„Osobně jsem netušil, že stavba bude mít tak velký přesah. Podařilo se nám chátrající budově i lokalitě v její blízkosti navrátit původní kulturní funkci. Konají se zde přednášky, koncerty a divadlo, místo celkově ožilo,“ dodává David Průša.
Návrh tedy dává budově kulturního domu zpět svou podobu, ovšem za využití současné architektury. Byl navržen hlavní centrální vstup do střední části, který i díky prosklení umocňuje monumentalitu kulturního domu. „Některé věci uvnitř domu bohužel již zachránit nešly. Výjimkou je hlavní sál, kde se nám podařil zachránit původní dřevěný organický podhled s výbornou akustikou a další prvky, kde jsme pro renovaci využili moderní materiály. Ostatní prostory jsme museli udělat nově. Vše jsme se snažili dělat minimalistické a využili jsme hru s osvětlením,“ říká David Průša.
Celkově je objekt navržen jako koncový prvek bulváru, který vede na hlavní třídu. „Otevřeli jsme dům do veřejného prostoru, představuje hlavní osu bulváru, nově zde vzniklo například betonové schodiště s rampou,“ říká Průša.
Investorem projektu bylo město Ostrava. „Jsem rád, že město Ostrava vynaložilo úsilí i finance, aby se celý projekt dotáhl do zdárného konce. Těší mě zájem místních obyvatel, kteří se sem chodí bavit,“ dodává architekt.
Rekonstrukce kulturního domu Poklad se dostala do finále Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2022. Stavba také vyhrála hlavní cenu a cenu veřejnosti za stavbu roku Moravskoslezského kraje 2021.
„Tento projekt je výjimečný ve společenském přesahu. Nejedná se o pouhou rekonstrukci, ale o oživení a příběh této lokality ve vztahu k lidem i městu,“ uzavírá David Průša.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Architekt David Průša, Platforma architekti
Platforma architekti je tým architektů, stavebních inženýrů, grafiků, designerů a dalších odborníků založený v roce 2005 v Ostravě. U zrodu společnosti stáli architekti David Průša a Oldřich Bajger a také scénograf Radomír Otýpka. Původní název Platforma Ostrava se roku 2012 změnil spolu se sídlem společnosti na Platforma architekti. V současné době má ateliér sídlo v Brně. V portfoliu lze najít široké spektrum návrhů od urbanistických studií přes administrativní a bytové budovy, rodinné domy až po sportovní, zdravotnické či kulturní objekty.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Pozdně secesní dům v centru Ostravy v sobě skrývá moderní prostory loftového bytu
Polyfunkční dům s loftem, to je název zajímavého projektu ateliéru Platforma architekti. Jedná se o rekonstrukci a modernizaci historického domu architekta Felixe Neumanna na Masarykově náměstí v Ostravě. Hlavní platformou domu se stal nový loftový byt na střeše, který využil starý zatuchlý krov a neprosluněné páté podlaží.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Moderní sportovní architektura: Které stavby jsou u nás zajímavé?
Novodobé dějiny sportu jsou velkým tématem. Sport sehrává v životě moderního člověka, ať už se mu věnuje aktivně, anebo jen jako fanoušek, důležitou roli. Ke sportu patří ale i jeho umělecké ztvárňování a také stavby, které slouží jeho provozu.