ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect v regionech Intenzivní přípravy nového koncertního sálu a související rekonstrukce DKMO pokračují

Intenzivní přípravy nového koncertního sálu a související rekonstrukce DKMO pokračují

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje... - Kulturní dům Poklad v Ostravě se po dlouhých letech chátrání dočkal důstojné modernizace

zrušit

8 m 01 s

Ostrava stejně jako další velká města v České republice dlouhodobě usiluje o moderní koncertní sál. Důvodem je přilákání významných zahraničních umělců, ale i vytvoření adekvátního zázemí pro tamní orchestr, který v provizorních podmínkách působí již 70 let. Od 60. let minulého století se ve městě uskutečnilo šest neúspěšných pokusů o výstavbu adekvátních koncertních prostor. Nyní ale Ostravě svitla naděje a v plném proudu jsou přípravy na stavbu dle návrhu newyorského architekta Stevena Holla ve spolupráci s pražským studiem Architecture Acts. Stavba bude součástí rekonstrukce stávajícího Domu kultury města Ostravy.

„Mělo by se jednat o strategickou stavbu ze dvou důvodů. Tím prvním je zázemí pro Janáčkovu filharmonii, druhým je obnova historické památky a rozvoj architektury v Ostravě. Návrh, s kterým pracujeme, se umístil mezi deseti nejočekávanějšími stavbami roku. Pro Ostravu je to velký krok ve smyslu popularizace moderní architektury,“ říká náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Ostravský koncertní sál bude mít kapacitu 1 300 míst v hledišti, které bude uspořádané do takzvaného vinohradu, bude rozčleněno do menších sekcí a část hlediště bude i za samostatným pódiem.

„Na projektu intenzivně pracujeme, dokončili jsme dokumentaci ke stavebnímu povolení a s investorem řešíme dokumentaci prováděcí. Ke stávající budově z konce 60. let přidáme současnou vrstvu naší generace. Navržená budova z titanzinku má unikátní tvar,“ říká architekt Martin Kropáč z ateliéru Architecture Acts.

„Dlouho jsme uvažovali o lokalizaci nové koncertního sálu, jako nejvhodnější nám přišla symbióza se stávajícím domem kultury, který je památkově chráněn. Kdybychom novostavbu postavili někde jinde, vznikla by ze současného kulturního domu jen další nevyužitá stavba v centru města. Dům kultury města Ostravy potřebuje renovaci a modernizaci,“ říká primátor Ostravy Tomáš Macura.

Ze současného velkého sálu se stane po přestavbě nový komorní prostor. Vytvořeno zde bude i zázemí pro kreativní průmysl a vznikne zde i nahrávací studio světových parametrů. Kvůli chystané stavbě koncertního sálu vznikl také speciální akustický model v měřítku 1:10. Do něj byly usazeny figurky s vlasy a oblečky tak, aby napodobovaly reálné posluchače. Série akustických měření prováděla japonská společnost Nagata Acoustics po několik měsíců ve specializovaných dílnách v Mnichově Hradišti. Model pak byl po skončení měření převezen do Ostravy, kde je nyní zpřístupněn.

„Společnost Nagata má se stavbou špičkových koncertních sálů ve světě velké zkušenosti. Zástupci japonské firmy zde byli již několikrát, aby změřili akustiku v modelu. Například zkoušeli vysílat zvukové stopy a zjišťovali, kde se zvuk odráží a kde dochází k odchylkám,“ říká architekt Martin Kropáč.

„Ostrava je třetím největším českým městem a nový koncertní sál si zaslouží. Nová stavba poskytne zázemí Janáčkově filharmonii, ale i všem hostujícím souborům na světové úrovni,“ dodává Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie.    

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
7 m 14 s

Ostrava dokončila záchranu památkově chráněných jatek a otevřela v nich galerii současného umění PLATO

Historie ostravských jatek sahá do konce 19. století. Město tehdy zainvestovalo do zařízení, které ve své době bylo nejlepší v Rakousko-Uhersku. Jatka fungovala v různých fázích až do roku 1965, kdy se přestěhovala do Martinova, poté nevyužívaný objekt začal chátrat. Nyní se ale podařilo budovu jatek opět přivést k životu, slouží jako galerie umění.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
9 m 47 s

Módní dům Ostravica-Textilia

Kdysi ikonický obchodní dům v centru Ostravy se konečně dočkal rekonstrukce. Módní dům Ostravica – Textilia dlouhá léta chátral, nyní byla zahájena přestavba tohoto z části památkově chráněného objektu. Architektonický klenot Ostravy se tak už brzo dočká nejen nového vzhledu, ale i využití. Projekt přestavby totiž získal jak potřebná povolení, tak silného finančního partnera.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
3 m 00 s

Ostrava proměnila park ve Svinově z nevzhledné plochy na zelenou oázu k posezení, relaxaci i vzdělávání

Proměny se dočkala nevzhledná plocha mezi ulicemi Stanislavského a Bíloveckou v městském obvodu Ostrava-Svinov. Díky revitalizaci, která tady proběhla, slouží místo nově jako park, kde lidé najdou mnoho zeleně a možnost posezení a relaxace. Místo má také vzdělávací funkci.  

Mohlo by vás zajímat

Revitalizace a rekonstrukce
2 m 57 s

Prokešovo náměstí v Centru Ostravy nabízí místním i turistům nový veřejný prostor

Roh Prokešova náměstí v centru Ostravy prošel výraznou proměnou. Zmenšila se vydlážděná plocha, přibylo posezení a více rostlin. Nově upravený prostor teď mohou více využívat místní i turisté. Architektonické řešení navazuje na prostor před Novou radnicí.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu