ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect v regionech Ostrava dokončila záchranu památkově chráněných jatek a otevřela v nich galerii současného umění PLATO

Ostrava dokončila záchranu památkově chráněných jatek a otevřela v nich galerii současného umění PLATO

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect v regionech - Intenzivní přípravy nového koncertního sálu a související rekonstrukce DKMO pokračují

zrušit

7 m 14 s

Historie ostravských jatek sahá do konce 19. století. Město tehdy zainvestovalo do zařízení, které ve své době bylo nejlepší v Rakousko-Uhersku. Jatka fungovala v různých fázích až do roku 1965, kdy se přestěhovala do Martinova, poté nevyužívaný objekt začal chátrat. Nyní se ale podařilo budovu jatek opět přivést k životu, slouží jako galerie umění.

V 90. letech došlo k prodeji komplexu budov soukromému vlastníkovi, který plánoval obnovu objektu a vznik hypermarketu. To se ale bohužel nestalo a začalo náročné období a další chátrání. I tak se ale budova stala památkově chráněnou. Po dlouhých jednáních se ovšem městu podařilo v roce 2016 jatka od soukromého majitele zpět odkoupit. Následovala architektonická soutěž a výsledkem jsou znovuotevřená historická jatka, která slouží umění a veřejnosti.

„Rekonstrukce proběhla v celé budově i v jejím okolí. Z původního objektu zůstalo opláštění a skelet. Jedna část musela být zcela odstraněna. Uvnitř se rekonstruovalo téměř vše. V areálu se dokončuje park,“ říká Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.

V nově zrekonstruovaných prostorách bývalých ostravských jatek zahájila činnost galerie umění PLATO. Po letech tak budova získává zázemí odpovídající současným evropským standardům. Návštěvníci zde najdou nově pět výstavních sálů, unikátní je především zcela nové řešení otočných stěn, díky kterému se jednotlivé sály dají otevřít, a propojit tak vnitřní expozice s venkovními prostory. Autorem rekonstrukce stavby je evropsky proslulý architekt a průkopník pohyblivé architektury Robert Konieczny. 

„Vzniklo zde šest otočných stěn, kdy dvě slouží jako vchod a ostatní jsou spojnicí mezi galerií a vnějším prostorem, což umožňuje rozšíření výstavního prostoru do exteriéru. Je to nejdůležitější prvek této budovy. Věřím tomu, že chystaný park vše velmi zpříjemní, “ říká architekt Robert Konieczny.

„Vytvořit zde galerii bylo hlavním zadáním architektonické soutěže. My jsme nikdy neuvažovali o jiném účelu, než budovu zasvětit současnému umění. Jsou zde také edukační prostory, kavárna a hostinské pokoje. Je možné prostory využívat pro školící účely i privátní akce,“ říká Tomáš Macura, primátor města Ostravy.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
4 m 38 s

Městská jatka v Ostravě

Cihelná stavba vznikala po etapách dle severočeského odborníka na industriální architekturu Antona Mollera. Nejdříve vznikla část v historizujícím pojetí (stav. Oscar Mratschek), kdy na počátku minulého století byla přistavěna Ignazem Felixem druhá etapa s mohutnou věží. Další partie  - omítaná - vznikla na počátku dvacátých let, ta však byla během nedávné rekonstrukce odstraněna a nahrazena novostavbou. Jatky postupně chátraly a nakonec byly léta opuštěné.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Památkově chráněná budova bývalých jatek v Ostravě se stává centrem umění

V nově zrekonstruovaných prostorách bývalých ostravských jatek zahájila činnost galerie umění PLATO. Po zhruba šesti letech tak získává zázemí odpovídající současným evropským standardům. PLATO zahájilo fungování v nových prostorách výstavou Optimalizované bajky o dobrém životě, jejímž prostřednictvím reaguje na původní funkci budovy. Autorem rekonstrukce stavby je Robert Konieczny. 

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
9 m 47 s

Módní dům Ostravica-Textilia

Kdysi ikonický obchodní dům v centru Ostravy se konečně dočkal rekonstrukce. Módní dům Ostravica – Textilia dlouhá léta chátral, nyní byla zahájena přestavba tohoto z části památkově chráněného objektu. Architektonický klenot Ostravy se tak už brzo dočká nejen nového vzhledu, ale i využití. Projekt přestavby totiž získal jak potřebná povolení, tak silného finančního partnera.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
2 m 43 s

Revitalizovaný Smetanův sad v Ostravě se stal místem trávení volného času rodin i studentů z přilehlé školy

Smetanův sad v ostravských Mariánských Horách prošel velkými úpravami. Byly zde provedeny parkové úpravy, přibyla nová zeleň a chodníky dostaly nové povrchy. V parku je také nové veřejné osvětlení a lavičky, který nesou odkaz na významného českého skladatele.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
3 m 00 s

Ostrava proměnila park ve Svinově z nevzhledné plochy na zelenou oázu k posezení, relaxaci i vzdělávání

Proměny se dočkala nevzhledná plocha mezi ulicemi Stanislavského a Bíloveckou v městském obvodu Ostrava-Svinov. Díky revitalizaci, která tady proběhla, slouží místo nově jako park, kde lidé najdou mnoho zeleně a možnost posezení a relaxace. Místo má také vzdělávací funkci.  

Mohlo by vás zajímat

Revitalizace a rekonstrukce
2 m 57 s

Prokešovo náměstí v Centru Ostravy nabízí místním i turistům nový veřejný prostor

Roh Prokešova náměstí v centru Ostravy prošel výraznou proměnou. Zmenšila se vydlážděná plocha, přibylo posezení a více rostlin. Nově upravený prostor teď mohou více využívat místní i turisté. Architektonické řešení navazuje na prostor před Novou radnicí.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl