ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Chátrající skvosty Módní dům Ostravica-Textilia

Chátrající skvosty - 7. díl - Módní dům Ostravica-Textilia

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
9 m 47 s

Kdysi ikonický obchodní dům v centru Ostravy se konečně dočkal rekonstrukce. Módní dům Ostravica – Textilia dlouhá léta chátral, nyní byla zahájena přestavba tohoto z části památkově chráněného objektu. Architektonický klenot Ostravy se tak už brzo dočká nejen nového vzhledu, ale i využití. Projekt přestavby totiž získal jak potřebná povolení, tak silného finančního partnera.

Nárožní čtyřposchoďová budova z roku 1930 vznikla podle plánů architektky Marie Frommerové. Později byla budova rozšířena o další dva sousední objekty. Komplex tří budov byl od svého počátku přezdíván perlou Ostravy a patřil k nejluxusnějším stavbám svého druhu v tehdejším Československu. Od revoluce ale objekt chátral, provoz následně ukončil propad stropů. Všechny následné pokusy o znovuoživení prázdné Ostravice byly neúspěšné.

Nyní objektu svitla naděje. Uvnitř historické památky začaly stavební práce a už brzy se objekt opět otevře veřejnosti. Obnovy se dočká i přilehlé okolí objektu. V interiéru byly obnoveny nosné prvky mezi patry, rekonstruovaly se podlahy a stropy a bylo dozděno chybějící zdivo. Brzy se začne pracovat také na vnější podobě budovy.

Rekonstrukce se dotkne dvou ze tří objektů. Rekonstrukce třetího objektu bude řešena zvlášť. I přes to, že oba rekonstruované objekty jsou vnímány jako jeden dům, zcela novou fasádu získá pouze nárožní objekt. Druhý bude rekonstruován v duchu původní architektury vzhledem k jeho památkové ochraně. „Nová odsazená lamelová fasáda je navržena tak, aby bylo možné z každého úhlu vidět na původní fasádu domu. Druhý objekt bude zrekonstruovaný co nejblíže původní podobě,“ říká Jan Jadrníček ze studia Master Design. Cílem rekonstrukce je provázat přízemí všech budov se vznikajícím veřejným prostorem na náměstí Dr. E. Beneše.

Venkovní prostor v budoucnu nabídne příjemné prostředí pro trávení času či konání různých aktivit. Zároveň se také počítá s možností budoucí výstavby v ploše bývalého Německého domu. První etapa obnovy náměstí by se mohla rozběhnout v roce 2024.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
4 m 38 s

Městská jatka v Ostravě

Cihelná stavba vznikala po etapách dle severočeského odborníka na industriální architekturu Antona Mollera. Nejdříve vznikla část v historizujícím pojetí (stav. Oscar Mratschek), kdy na počátku minulého století byla přistavěna Ignazem Felixem druhá etapa s mohutnou věží. Další partie  - omítaná - vznikla na počátku dvacátých let, ta však byla během nedávné rekonstrukce odstraněna a nahrazena novostavbou. Jatky postupně chátraly a nakonec byly léta opuštěné.

Bývalý módní dům bude nově sloužit jako tzv. Business boutique inkubátor. Půjde o prostory určené pro vznik a rozvoj nových podnikatelských nebo uměleckých aktivit. V Ostravici najdou zázemí začínající podnikatelé v oborech jako 3D tisk a zobrazování, herní průmysl, nebo e-sport. Pro veřejnost zde vznikne kavárna, restaurace a divadelní sál. Rekonstrukce by měla být dokončena v červnu 2023. 

Ostravica rozhodně nebude první ani poslední z opuštěných a zchátralých budov, kterým se vrací nebo v blízké budoucnosti vrátí život. Nové podoby i využití se dočkala Městská jatka, rekonstrukcí prochází Grossmanova vila, nové přístavby podle návrhu amerického architekta Stevena Holla se dočká Dům kutury města Ostravy a hotový je také projekt na přestavbu 64 metrů vysokého mrakodrapu. Novou architektonickou podobu této výškové budovy má na starosti  světoznámá architektka Eva Jiřičná se svým kolegou Petrem Vágnerem ze studia AI- DESIGN.    

Podívejte se také na další díly pořadu Chátrající skvosty ZDE.

Psali jsme také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl