ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Zajímavé projekty Chiu Chen-Yu: Architekt světoběžník, který učí uprchlíky stavět si své domy

Chiu Chen-Yu: Architekt světoběžník, který učí uprchlíky stavět si své domy

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Salone del Mobile v Milánu - exkluzivní dokument od TV Architect

zrušit

3 m 56 s / 4. 5. 2018 / Autor: architectureforpeople.org Popisek: Chiu Chen-Yu

Chiu Chen-Yu je v zahraničí známý mimo jiné jako architekt a historik, který je odborníkem na práci několika význačných osobností. Letos byl v Praze již poněkolikáté u příležitosti přednášky na Fakultě architektury ČVUT. Pan Cho, jak si nechává říkat, je činný v akademické sféře napříč světovými destinacemi. Vede projekt, v rámci kterého učí syrské uprchlíky stavět si vlastní domy.

Je to architekt pocházející z Tchaj-wanu, z města Taipei. Nejen v České republice, ale i v zahraničí je známý jako architekt, historik s specializací na východní Asii a severskou architekturu, design a urbanismus. Patří k předním odborníkům na práce dánského architekta Jørna Utzona, finského architekta Alvara Aalta, zabývá se také čínsku a japonskou architekturou. Daří se mu rozvíjet kulturní výměnné pobyty mezi severní a východní Asií. Za svou činnost zabývající se inovativním výzkumem nejen na poli architektury, byl několikrát oceněn a bylo mu uděleno množství výzkumných grantů.

Letos se do České republiky podíval, jak sám říká, již poněkolikáté, aby na pražské Fakultě architektury vystoupil s přednáškou Nedokončené dílo a neuskutečněný sen: budova Opery v Sydney Jørna Utzona a její čínské inspirace, která pojednávala o vlivech čínské architektury na australskou budovu Opery v Sydney.

Cestovatel akademik

Architekt za svou dosavadní plodnou kariéru procestoval velký kus světa. Jako akademik je činný jako asistent profesora v oddělení architektury na univerzitě Bilkent v Turecku, dále pracuje jako náměstek generálního tajemníka v Alianci pro architektonickou modernitu na Tchaj-wanu. Působí také jako umělecký ředitel ve společnosti Design For People Co., Ltd and Atelier-3 v Číně.

Učí uprchlíky stavět si své domy

Chiu Chen-Yu vede také tým lidí, kteří učí syrské uprchlíky stavět si své vlastní domy. „Projekt je financován vládou a společností Tchaj-wanu a jde o stavbu komunitního centra v městě Reyhanli v provincii Hatay v Turecku, padesát kilometrů od Aleppa. Centrum je určeno syrským uprchlíkům i obyvatelům Turecka, kteří nemají domov. Budova bude mít plochu 3000 čtverečních metrů v místě o rozměrech čtyřicet krát sto šedesát metrů,“ říká k projektu sám architekt a pokračuje: „Populace města Reyhnali čítala devadesát pět tisíc obyvatel. Tamější obyvatelé přijali sto patnáct tisíc uprchlíků, to je skutečná krize. Design budov hodláme dokončit tento květen, stavba by měla začít letos v létě a podle našich plánů skončí nejdříve za rok. Jako projektový manažer a architekt se můj tým a já snažíme tuto práci provádět na principu komunitního participativního návrhu a spolupráce. To znamená, že uprchlíci a občané navrhují a vybudují své vlastní společenství – s pomocí profesionálů.“

nyv

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu