ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Zajímavé projekty Chiu Chen-Yu: Architekt světoběžník, který učí uprchlíky stavět si své domy

Chiu Chen-Yu: Architekt světoběžník, který učí uprchlíky stavět si své domy

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Salone del Mobile v Milánu - exkluzivní dokument od TV Architect

zrušit

3 m 56 s / 4. 5. 2018 / Autor: architectureforpeople.org Popisek: Chiu Chen-Yu

Chiu Chen-Yu je v zahraničí známý mimo jiné jako architekt a historik, který je odborníkem na práci několika význačných osobností. Letos byl v Praze již poněkolikáté u příležitosti přednášky na Fakultě architektury ČVUT. Pan Cho, jak si nechává říkat, je činný v akademické sféře napříč světovými destinacemi. Vede projekt, v rámci kterého učí syrské uprchlíky stavět si vlastní domy.

Je to architekt pocházející z Tchaj-wanu, z města Taipei. Nejen v České republice, ale i v zahraničí je známý jako architekt, historik s specializací na východní Asii a severskou architekturu, design a urbanismus. Patří k předním odborníkům na práce dánského architekta Jørna Utzona, finského architekta Alvara Aalta, zabývá se také čínsku a japonskou architekturou. Daří se mu rozvíjet kulturní výměnné pobyty mezi severní a východní Asií. Za svou činnost zabývající se inovativním výzkumem nejen na poli architektury, byl několikrát oceněn a bylo mu uděleno množství výzkumných grantů.

Letos se do České republiky podíval, jak sám říká, již poněkolikáté, aby na pražské Fakultě architektury vystoupil s přednáškou Nedokončené dílo a neuskutečněný sen: budova Opery v Sydney Jørna Utzona a její čínské inspirace, která pojednávala o vlivech čínské architektury na australskou budovu Opery v Sydney.

Cestovatel akademik

Architekt za svou dosavadní plodnou kariéru procestoval velký kus světa. Jako akademik je činný jako asistent profesora v oddělení architektury na univerzitě Bilkent v Turecku, dále pracuje jako náměstek generálního tajemníka v Alianci pro architektonickou modernitu na Tchaj-wanu. Působí také jako umělecký ředitel ve společnosti Design For People Co., Ltd and Atelier-3 v Číně.

Učí uprchlíky stavět si své domy

Chiu Chen-Yu vede také tým lidí, kteří učí syrské uprchlíky stavět si své vlastní domy. „Projekt je financován vládou a společností Tchaj-wanu a jde o stavbu komunitního centra v městě Reyhanli v provincii Hatay v Turecku, padesát kilometrů od Aleppa. Centrum je určeno syrským uprchlíkům i obyvatelům Turecka, kteří nemají domov. Budova bude mít plochu 3000 čtverečních metrů v místě o rozměrech čtyřicet krát sto šedesát metrů,“ říká k projektu sám architekt a pokračuje: „Populace města Reyhnali čítala devadesát pět tisíc obyvatel. Tamější obyvatelé přijali sto patnáct tisíc uprchlíků, to je skutečná krize. Design budov hodláme dokončit tento květen, stavba by měla začít letos v létě a podle našich plánů skončí nejdříve za rok. Jako projektový manažer a architekt se můj tým a já snažíme tuto práci provádět na principu komunitního participativního návrhu a spolupráce. To znamená, že uprchlíci a občané navrhují a vybudují své vlastní společenství – s pomocí profesionálů.“

nyv

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl