ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Moderní stavby Zajímavá venkovská sídla lákají k rekreaci i trvalému žití

Zajímavá venkovská sídla lákají k rekreaci i trvalému žití

Zajímavá venkovská sídla lákají k rekreaci i trvalému žití
22. 8. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: archiv

Češi jsou milovníci chalupaření. Obzvlášť v létě často prcháme před městským shonem na venkov nebo do hor.  V poslední době také spousta lidí hledá místo v přírodě pro trvalé žití. Nejen proto v našich horách vznikají velmi zajímavé objekty, které slouží jak k rekreaci, tak k trvalému bydlení. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších, které navrhli čeští architekti. 

Dům na stromě

Tree House je velmi zajímavý počin mladého architekta Jana Tyrpekla. Tree House najdete v obci Hrusice nedaleko Říčan u Prahy. Jedná se o experimentální a organickou architekturu. Objekt ze dřeva se nachází na pastvině pro ovce. Jedná se o dvě dřevěné platformy, které jsou zavěšeny nezávisle na sobě. Strop nese svěšený dřevěný prstenec, na kterém je zavěšený transparentní plášť z polykarbonátu. Druhý vodící prstenec je připevněn k podlaze. Dům tedy nabízí výhled 360° do krajiny. Do objektu se vstupuje po padacích schodech. Objekt se tvarově přizpůsobil korunám stromů. Sídlo slouží v současné době jako místo pro rekreaci, workshopy a happeningy.  

Rodinný domek v Zadní Třebáni

Atypický rodinný domek od architektů z 0,5 studio se nachází ve vzrostlé zahradě kousek od Berouna v Zadní Třebáni. Už na pohled zaujme svou geometrií a černou fasádou z opalovaného dřeva. Objekt zaujme především svou sedlovou střechou, která je ovšem diagonálně položená. Fasáda z opalovaného dřeva je dělaná pomocí tradiční japonské metody Shou-sugi-ban.

Rodinný dům - Mníšek Krušné hory

Dům vyrost na pozemku ve výšce 750 metrů nad mořem na základech starého stavení. Architekti Stempel & Tesař se při jeho stavbě inspirovali tradiční horskou architekturou. Dům jen pár metrů od německých hranic byl navržen jako klasická venkovská zástavba. Fasádu tvoří tmavá opalovaná modřínová prkna. Srdce celého domu pak představuje zimní zahrada, která je umístěná mezi jídelnou a obývacím pokojem. Jak v interiéru, tak i ve vnějším designu stavby dominuje modřínové dřevo v tmavém odstínu. Po vzoru předků byla vybrána i střecha z pálené střešní tašky v šedém glazování. Dům vykazuje minimální energetickou spotřebu.

Mlýn ve Středních Čechách

Starý mlýn poznamenala léta bez péče. Obnoveny musely být všechny zásadní konstrukce tak, aby se nevytratilo kouzlo staletí. Dominantou domu architektů Stempela a Tesaře  je roztětí, které vzniklo proto, aby sem architekti přivedly více světla a prostoru. Vzniklá terasa pak vytváří přechodový prostor mezi interiérem a exteriérem, což většinou u malých osamocených domků není obvyklé.

Domek na Křivoklátsku

Stavba ze dřeva vznikla na základech staré stavby z 50. let jako přístavba. Dům je z dřevěných křížem lepených panelů a modřínového obkladu. Z původního objektu zůstala zachována garáž, která se využila pro technické zázemí domu. Nad ní A.LT architekti posadili centrální prostor domu. Vzhledem k značně svažitému pozemku se objekt postavil na dřevěné sloupy založené na patky. Dům se odsadil od svahu pro lepší světelnost. Dispozice objektu je navržena jako 4+kk. V přízemí je obývací prostor s kuchyní a toaletou. V patře jsou dva pokoje s pracovnou a koupelnou.

Chata v Jizerských horách

Nad údolím Horské Kamenice vyrostl na samotě černý domek připomínající spíše severskou architekturu. Původně se přitom jednalo o nedostavěnou chatu z 80. let. Šedivý brizolit nahradilo černé dřevěné obložení. Až abstraktně působí dřevěný obklad, který přechází i na střešní plochy, díky tomu střecha, zeď a komín splývají v jeden celek. Velmi zajímavě vymysleli architekti ze studia mjölk některá z oken, kterým dali kulatý tvar ořezáním fasádního obložení. Zastavěná plocha zabírá 107 m2. Interiér chatky je velmi jednoduchý a funkční.

Dřevostavba v Krkonoších

Architekt Zdeněk Fránek navrhl stavbu na samotě v odlehlé části Krkonoš. Základní tvar domu vychází ze starého objektu, který na pozemku kdysi stával. Architekt se snažil zachytit souznění funkcí a podstaty přírodního člověka. Dřevostavba s železobetonovými základy je usazena do svahu, fasádu tvoří celistvý plášť z modřínových latí, interiér je čistě bílý. Dominantou jsou prosklené stěny, které zaplňují celou výšku místností a zároveň slouží jako oko do krajiny. Stavbu tvoří jeden objekt téměř kopírující stavební půdorys zdemolovaného domu. 

Vila v srdci Krkonoš

Vila v srdci Krkonoš našla místo nad špindlerovskou kotlinou. Úkolem bylo postavit rodinné sídlo nad Špindlerovým Mlýnem, která poslouží jak k trvalému bydlení, tak jako místo pro setkávání širší rodiny. Realizace je prací architektonického studia RA15. Plášť domu je vytvořen z železobetonu a ocelových prvků. Ani konstrukce, ani fasáda nejsou ze dřeva. Architekti použili v plné míře moderních materiálů, jako hliník, beton, sklo a ocel. Vnější forma domu vychází z tradic místní lidové zástavby. Je horizontálně členěná na sokl, obytné podlaží a strmou střechu. Dominantou jsou jednotlivé prvky na fasádě v podobě tradičního laťování, které nově získalo funkci slunolamu. Dům i přes moderní pojetí vychází z historie.

Dům v Polubném

Rodinný dům se nachází v Horním Polubném v Jizerských horách. Bylo zde vytvořeno unikátní rekreační sídlo, které v sobě ukrývá vše potřebné pro odpočinek velké rodiny, která se sem sjíždí za rekreací a sportem. Dům ve snahu nápaditě kopíruje svažitý terén a zaujme především svou dřevěnou fasádou, která dokonale souzní s přírodou.  Protože je dům zasazen do stráně, přístup do něj vede skrz tunel od příjezdové cesty. Dominantou a ústředním prvkem celého domu je pak točité schodiště z pohledového betonu, které prostupuje každým patrem domu. Fasáda je obložena dřevem s velkým prosklením.

Doporučujeme také:

 

 

 

 

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl