ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... under-construction architects (Erika a Vladimír Vašutovi)

TV Architect představuje - under-construction architects (Erika a Vladimír Vašutovi)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Projekční ateliér ATIP (Martin Vokatý)

zrušit

22 m 28 s

Po předchozí společné spolupráci se architekti a manželé Erika a Vladimír Vašutovi rozhodli v roce 2009 založit vlastní společnost under-construction architects, kterou vedou dodnes. Architektura je jejich prací i koníčkem, zároveň se oba stíhají věnovat i svým dětem a fungují společně jako rodina.

„Je to velmi náročná a zajímavá profese, je to mnoho společného času stráveného nad projekty, ale práci si nikdy nebereme domů a striktně ji oddělujeme s rodinným životem. Naše děti jsou úžasné a tolerují, že jde o časově velmi náročnou práci. Když byly děti malé, dokonce jsem založila mezinárodní školku, děti tak byly vzdělávané a bylo o ně postaráno a já se pak po mateřské mohla vrátit plně do kreativní práce, “ říká architektka Erika Vašutová.

Dům ve svahu

Dominantou domu jsou jezdecké schody, které propojují v různých úrovních všechny pokoje. Stoupající dům je ukončen velkorysým obytným prostorem otevřeným na terasu v zahradě.

„Pozemek je specifický tím, že jde do svahu a zároveň je velmi úzký. Dům proto kopíruje terén parcely a z každého pokoje je samostatný přímý vstup na zahradu. Byl to tak trochu experiment a celý život rodiny se vlastně odehrává jakoby na schodišti. Rodina se naučila žít v symbióze s domem a jsou v něm myslím spokojeni,“ říká architekt Vladimír Vašut.

Dvě vily v Praze

Dvě vizuálně podobné vily jsou určené pro otce a syna. Zajímavé je, že každý z objektů specificky odráží daného vlastníka.

„Jedná se o dvě vily, řešíme zde jak prováděcí dokumentaci, tak návrhy interiérů. Pro nás je vždy lepší, když práci děláme od studie až po interiéry, vše pak působí uceleně a harmonicky,“ říká Vašut.

Jedna vila je zařízena více puristicky za využití třeba pohledového betonu, druhá vila klade více důraz na praktičnost.

„Jsme rádi, když zařizujeme dům až po interiéry, ten proces je poté dotažený do konce, vždy ale ještě necháváme prostor pro klienta a jeho osobitost,“ říká Vašutová.

Zahálka

Zahálka je nová moderní čtvrť v Praze 4 v sousedství golfového hřiště, cyklistické stezky a Vltavy. Součástí jsou i velkorysé parky s desítkami stromů, hřiště, trávníky i louky. Zde architekti spolupracovali s mezinárodními ateliéry a také zahradními architekty.

„Vždy máme nějakou představu i o zahradě, ale nemáme ambici ani zkušenosti, abychom to navrhovali, takže když je to možné, tak si zahradní architekty přizýváme,“ říká Vašut.

Barrandez-vous

Rezidenční projekt s parkem jako ústředním motivem. Vznikají zde prostorné byty s balkóny, terasami, střešními lodžiemi nebo vlastními zahradami.

„Návrh ovlivnilo to, že středem pozemku podle územního plánu prochází nezastavitelná plocha zeleně. Proto jsme vytvořili zelený vnitroblok, který obepíná bytový dům. Maximální počet obývacích pokojů orientujeme do této zelené oázy a z možné nevýhody pozemku jsme udělali její největší plus“ říkají architekti.

Truhlárna

„V místě historicky bývala truhlárna. Je to velmi stísněná parcela, na které jsme postavili čtyři spojené rodinné domy s malou zahradou,“ říká Vašut.

Stavba se nachází v malebné čtvrti pod parkem Ladronka v blízkosti Pražského hradu. Každý dům disponuje vlastní zahradou a střešní terasou s výhledem na pražský hrad. Součástí projektu jsou společné podzemní garáže ze kterých vede do každého bytu vlastní výtah.

„Snažili jsme se propojit historické a moderní atributy lokality a co nejvíce využít zahradu, aby kontakt s ní byl co největší,“ říká Vašutová.

La Vida

Jedná se o bytový dům v Hodkovičkách.

„Byty jsou relativně malé, ale designové a zařízené hned k nastěhování. Celý projekt je možná trochu po americkém vzoru více komunitní, je zde třeba společná prádelna či střešní zahrada, kde se dá grilovat a setkávat se. Fasáda z ocelových prutů se postupně zabaluje do zeleného břečťanového závoje,“ říkají architekti.

Kotelna

„Bývalá kotelna v Karlíně, kterou Claudio Silvestrin zrekonstruoval asi před 15 lety, v části vytvořil kanceláře a část zůstala prázdná. My jsme do prázdného prostoru kotelny vestavěli cortenovou kostku, do které jsme vsadili další kanceláře a pod konstrukci jsme pak umístili kavárnu, kde probíhají i školení baristů. Zobytnili jsme komín, kde jsme vytvořili nejmenší jednací místnost v Praze, s největší světlou výškou“ říká Vašut.

Hodonín

Architekti navrhují po celé České republice. Třeba v Hodoníně navrhují polyfunkční dům pro soukromou společnost.

„Jsou to pozemky v těsné návaznosti na centrum, firma zde chce mít velmi moderní sídlo. Součástí stavby bude i poliklinika a byty. Velký důraz je kladen na veřejný prostor, kde jsme vytvořili park, na který je přímý vstup z kanceláří. Oživit by jej měla i kavárna,“ říká Vašut.

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl