ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Lukáš Zrůst, majitel RD Rýmařov a spoluzakladatel Progresus Invest Holding

TV Architect představuje - Lukáš Zrůst, majitel RD Rýmařov a spoluzakladatel Progresus Invest Holding

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje... - „Dříve jsme nevěděli, zda na projektu nepracujeme příliš dlouho a nehrozí finanční ztráta,“ říká k výhodám Navigo3 Vít Štěpán jednatel společnosti DELTAPLAN.

zrušit

13 m 00 s

Lukáš Zrůst vystudoval právo, kterému se věnoval 13 let. Jako insolvenční správce se zaměřoval na ty největší výrobní podniky. V loňském roce se se svojí skupinou Progresus Invest Holding stal majitelem společnosti RD Rýmařov, která je na trhu známá jako lídr na trhu dřevostaveb. K tomu stát se majitelem společnosti s více jak 50letou tradicí ho vedla zkušenost se stavbou vlastního domu. Od společnosti si nechal postavit dřevostavbu, což ho natolik zaujalo a uchvátilo, až nakonec firmu, kde docházelo ke generační obměně, sám koupil. Stal se tak sám sobě zákazníkem.

„Každý, kdo se podívá na mé vzdělání a praxi, tak mu tato kombinace nejde příliš dohromady s dřevostavbami. Po třinácti letech v oboru insolvenčního práva jsem cítil, že bych chtěl nějakou novou šanci. Do toho se mi do cesty postavil RD Rýmařov, když jsem si nechal postavit vlastní dům, po kterém jsem roky toužil. Doslova jsem propadl kouzlu dřevostaveb a vysnil jsem si, že takovou firmu bych také jednou chtěl vlastnit. Zhruba za pět let se sen stal realitou, když v RD Rýmařov probíhala generační výměna, mně se podařilo do této obměny zasáhnout, a tak jsem se stal majitelem firmy,“ říká Lukáš Zrůst.

Kromě rodinných domů lze v portfoliu společnosti RD Rýmařov najít také bytové a developerské projekty u nás i v zahraničí. Od svého založení je společnost spojena především s rozvojem moderního stavění na bázi prefabrikace dřeva. Na počátku bylo know-how západoněmecké firmy OKAL. Díky tomu, že je dnes RD Rýmařov největší na trhu, tak si může dovolit i vlastní vývojové a konstrukční oddělení, takže dnešní domy již nemají nic společného s tímto typem domů. Společnost se tak v současné době opírá o vlastní mnohaleté zkušenosti. Velkou ambicí je podílet se na vzniku udržitelných projektů pro budoucnost.

„Rádi bychom zákazníkům chtěli přinést nový vzhled domů, také chceme být efektivnější ve výrobě a znásobit počet projektu ze 400 až na 1600 domů, což samozřejmě naplníme tím, že koupíme novou výrobní linku, která navýší produkci rodinných domů,“ říká Zrůst.

Aktuálně má společnost čtyři týmy architektů, kteří zpracovávají nové typy domů, a to jak po vnější, tak vnitřní stránce. „Výhodou dřevostaveb je rychlost výstavby, tepelný komfort a cenová efektivnost. Domy, které aktuálně postavíme, by měly sloužit i dalším generacím,“ říká Zrůst. Cílem společnosti je aplikovat současnou architekturu na prefabrikované domky tak, aby byly vhodné na jakýkoliv pozemek. Zároveň chtějí architekti z RD Rýmařov ukázat lidem, že vždy se dá vybrat takový typ domu, který bude korespondovat se současnou zástavbou v dané lokalitě. 

RD Rýmařov klade důraz na zdravotní nezávadnost používaných materiálů a splnění tuzemských norem i přísných norem tradičních zemí Evropské unie. Vedení společnosti podporuje trvale udržitelné hospodaření v lesích a zavazuje se uplatňovat a udržovat všechny požadavky spotřebitelského řetězce lesních produktů.

Největším benefitem je komfort bydlení s ohledem na zdraví a tepelný komfort, tím je myšleno jak v zimě vytápění, tak v létě chlazení. S dřevostavbami je často spojené slovo levné, to ale nemusí být vždy pravda. Výhodou je především rychlost výstavby a eliminace pracovníků. Spíše se dá mluvit o efektivní stavbě,“ říká Zrůst.

Další vizí společnosti je development. „Je pro nás zajímavé stát se developerem, abychom lidem mohli nabídnout co nejefektivnější domy a uzavřít tak řetězec od pozemků přes výrobu až k prodeji,“ uvádí Lukáš Zrůst a doplňuje: „Aktuálně máme území okolo Prahy, jsou mezi nimi Ďáblice a Hlubočepy a naše cíle nejsou malé. Cílíme, že za 5 let poskytneme nový domov pro 26 000 lidí.“

Společnost se chce také zaměřit na vznik udržitelných projektů pro budoucnost a také na vývoj nových stavebních materiálů. Tím je technologická novinka TICO. Jedná se o kombinaci dvou materiálů - dřeva a betonu. Na vývoji této novinky se podílí společnost RD Rýmařov společně s odborníky z ČVUT. „Výhodou této novinky je, že vyhoví v rámci požárních předpisů, tudíž nejsme limitováni zákonem, podle kterého lze stavět pouze do třech pater,“ říká Zrůst.

RD Rýmařov se snaží dlouhodobě podporovat cyklickou ekonomiku. „Chceme řešit především problematiku dostupnosti bydlení. Tím, že koupíme pozemek, uděláme si vlastní development a jsme schopni i vyrobit samotnou dřevostavbu, chceme dosahovat nižších marží na mezikrocích. Lidé tak nakonec budou moci snadněji zaplatit dům,“ říká Zrůst.

„Byli bychom rádi, aby nejen naše dřevostavby byly mezi architekty stále oblíbenější. Dřevo je materiálem historie, současnosti i budoucnosti,“ uzavírá majitel společnosti RD Rýmařov Lukáš Zrůst.  

Mohlo by vás zajímat:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl