Odebírat novinky
Úvod Profily partnerů TV Architect představuje: Zdeněk Fránek, Fránek Architects

TV Architect představuje: Zdeněk Fránek, Fránek Architects

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje: Radan Hubička, AARH Studio

zrušit

10 m 20 s

Zdeněk Fránek (*1961) je brněnský architekt a vysokoškolský pedagog. Studoval na Fakultě architektury VUT v Brně a v roce 1989 založil vlastní architektonické studio Fránek Architects. V současné době se věnuje projekční, publikační a pedagogické činnosti doma i v zahraničí.

Přestože je dnes Zdeněk Fránek uznávaným architektem, prvních deset let se mu pracovně nedařilo. Největší zlom přišel až po otevření ateliéru, který společně s kolegy budoval deset let – od roku 1994 do roku 2004. „V tomto období se stavěly nejlepší stavby. V roce 2004 byly dodělány a publikovány,“ vzpomíná Fránek na období, kdy se o něm a jeho ateliéru začala více dozvídat laická i odborná veřejnost.

Ateliér Fránek Architects nepůsobí jen v Česku, ale i v zahraničí. K zahraničním projektům architekt přistupuje stejně jako k tuzemským. „Musíte si najít partnera a musíte tam jezdit. To je všechno, co je jiné, než tady,“ komentuje Fránek a dodává, že je mnohdy rychlejší jet do Pekingu, než na druhou stranu republiky. K zahraničním realizacím se dostal skrze Čechy, kteří jej vyzvali, aby se do projektů zapojil. Poptávka po Stezce do oblak Świeradów-Zdrój na jihu Polska, kterou ateliér momentálně chystá do výstavby a čtyři roky ji projektuje, vznikla na základě již postavené Stezky do oblak na Dolní Moravě v Česku, která byla publikována v zahraničním tisku.

Než se však Fránek do projektování pustí, musí nejprve vidět místo, kde budoucí realizace bude stát. „Zmapuji si to, projdu a musím být přesvědčený o tom, že stavba dobře dopadne a nedělám zbytečnou práci. Vybírám si tak, abych se za nic nemusel stydět,“ vysvětluje Fránek. Zároveň je přesvědčený o tom, že je člověk součástí přírody a je chyba, že se na to téměř zapomnělo. Proto se snaží, aby jeho realizace přírodě nijak neubližovaly. Nebrání se ekologické architektuře, při níž se, jak sám přiznává, naučil pracovat se svislými zelenými stěnami, které mnozí považují za zbytečné. Příroda mu je velmi blízká a na jejím základě plánuje vydat novou publikaci, která se tomuto tématu bude věnovat z filozofického hlediska. Také doufá, že nynější a budoucí generace dalšímu ničení přírody zabrání.

Mezi osobnosti, které Zdeňka Fránka v průběhu kariéry ovlivnili, patří například John Hejduk. Americký pedagog a architekt s českými kořeny věnoval tehdejšímu československému prezidentovi Václavu Havlovi plastiky připomínající smrt Jana Palacha. „Vřele mě přivítal a strávili jsme spolu celé dopoledne. Daroval mi knihy a prohlédl si projekty, které jsem do té doby dělal,“ vzpomíná Fránek na setkání s Hejdukem.

Více informací najdete na profilu Zdeněk Fránek.

Podívejte se také na:

Osobnosti současné architektury - Zdeněk Fránek

Zdeněk Fránek: Vývoj architektury do budoucna

Psali jsme také:

Neratovice budou mít vlastní kostel. O návrh církevní stavby se postaral architekt Zdeněk Fránek.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl