ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Zdeněk Fránek, Fránek Architects

TV Architect představuje - Zdeněk Fránek, Fránek Architects

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - m4 architekti

zrušit

10 m 20 s

Zdeněk Fránek (*1961) je brněnský architekt a vysokoškolský pedagog. Studoval na Fakultě architektury VUT v Brně a v roce 1989 založil vlastní architektonické studio Fránek Architects. V současné době se věnuje projekční, publikační a pedagogické činnosti doma i v zahraničí.

Přestože je dnes Zdeněk Fránek uznávaným architektem, prvních deset let se mu pracovně nedařilo. Největší zlom přišel až po otevření ateliéru, který společně s kolegy budoval deset let – od roku 1994 do roku 2004. „V tomto období se stavěly nejlepší stavby. V roce 2004 byly dodělány a publikovány,“ vzpomíná Fránek na období, kdy se o něm a jeho ateliéru začala více dozvídat laická i odborná veřejnost.

Ateliér Fránek Architects nepůsobí jen v Česku, ale i v zahraničí. K zahraničním projektům architekt přistupuje stejně jako k tuzemským. „Musíte si najít partnera a musíte tam jezdit. To je všechno, co je jiné, než tady,“ komentuje Fránek a dodává, že je mnohdy rychlejší jet do Pekingu, než na druhou stranu republiky. K zahraničním realizacím se dostal skrze Čechy, kteří jej vyzvali, aby se do projektů zapojil. Poptávka po Stezce do oblak Świeradów-Zdrój na jihu Polska, kterou ateliér momentálně chystá do výstavby a čtyři roky ji projektuje, vznikla na základě již postavené Stezky do oblak na Dolní Moravě v Česku, která byla publikována v zahraničním tisku.

Než se však Fránek do projektování pustí, musí nejprve vidět místo, kde budoucí realizace bude stát. „Zmapuji si to, projdu a musím být přesvědčený o tom, že stavba dobře dopadne a nedělám zbytečnou práci. Vybírám si tak, abych se za nic nemusel stydět,“ vysvětluje Fránek. Zároveň je přesvědčený o tom, že je člověk součástí přírody a je chyba, že se na to téměř zapomnělo. Proto se snaží, aby jeho realizace přírodě nijak neubližovaly. Nebrání se ekologické architektuře, při níž se, jak sám přiznává, naučil pracovat se svislými zelenými stěnami, které mnozí považují za zbytečné. Příroda mu je velmi blízká a na jejím základě plánuje vydat novou publikaci, která se tomuto tématu bude věnovat z filozofického hlediska. Také doufá, že nynější a budoucí generace dalšímu ničení přírody zabrání.

Mezi osobnosti, které Zdeňka Fránka v průběhu kariéry ovlivnili, patří například John Hejduk. Americký pedagog a architekt s českými kořeny věnoval tehdejšímu československému prezidentovi Václavu Havlovi plastiky připomínající smrt Jana Palacha. „Vřele mě přivítal a strávili jsme spolu celé dopoledne. Daroval mi knihy a prohlédl si projekty, které jsem do té doby dělal,“ vzpomíná Fránek na setkání s Hejdukem.

Více informací najdete na profilu Zdeněk Fránek.

Podívejte se také na:

Osobnosti současné architektury - Zdeněk Fránek

Zdeněk Fránek: Vývoj architektury do budoucna

Psali jsme také:

Neratovice budou mít vlastní kostel. O návrh církevní stavby se postaral architekt Zdeněk Fránek.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl