ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Radek Lampa a Libor Hrdoušek (RA15)

Osobnosti současné architektury - Radek Lampa a Libor Hrdoušek (RA15)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Zdeněk Hölzel a Jan Kerel (AHK Architekti)

zrušit

14 m 46 s

Dva ateliéry spojené v jeden, který vyhrává významné architektonické soutěže. Tak by se dala popsat architektonická projekční a konzultační kancelář RA15, v jejímž čele stojí Radek Lampa a Libor Hrdoušek. RA15 má za dobu své existence za sebou projekty jako je Buřinka v Praze 3 či administrativní budova Crystal na pražských Vinohradech.

Ve vedení RA 15 jsou architekti Radek Lampa a Libor Hrdoušek. „Já jsem koncem osmdesátých let studoval na fakultě architektury v Praze. Mým profesorem, kterého jsem měl v posledním ročníku, byl pan Paroubek,“ vzpomíná Lampa s tím, že mu profesor Paroubek pomohl při tvorbě diplomové práce. Posléze začal spolupracovat s architektem Josefem Pleskotem, s nímž zrealizoval radnici v Benešově, rekonstruoval Lví dvůr na Pražském hradě a postavil betonovou vilu ve Vraném nad Vltavou.

Hrdoušek studoval na fakultě stavební. „Končil jsem školu po revoluci. Po vystudování jsem byl chvíli v praxi přímo na stavbě. Zhruba dva roky po škole jsem měl to štěstí, že jsem udělal konkurz do ateliéru Omicron-K, který vedl Martin Kotík. První stavbu, kterou jsem měl možnost u něj dělat, byl burzovní palác Holan,“ vypráví Hroušek, který se s kolegou Lampou seznámil při spolupráci na projektu Buřinka v Praze 3.

Cílem projektu bylo otočení rekonstruované budovy čelem vzad, kdy původní vstupní fasáda byla na opačné straně, než navrhované náměstí. Nevýhodou bylo, že se budova nacházela na opačné straně než je Vinohradská třída a hlavní vstup – fasádu měla do méně důležité ulice. „Problém byl, že barák byl situovaný směrem do Kouřimské ulice. Řešili jsme, jak udělat, aby se otočil do náměstí,“ popisuje Hrdoušek. Problém byl nakonec vyřešen umístěním lehké ocelovo-skleněné konstrukce před fasádu budovy, která svými naklopenými skleněnými deskami odráží na fasádě děj na Vinohradské třídě a na náměstí.

Spojení dvou ateliérů

Později si oba architekti nezávisle na sobě založili vlastní architektonická studia, přesto spolu spolupracovali i nadále. Zatímco Radek Lampa založil Rala s.r.o., Libor Hrdoušek Atelier 15 s.r.o. Jedním z projektů, na němž pracovaly oba ateliéry, byla administrativní budova Crystal v žádané pražské lokalitě Vinohrady. Podoba vstupu nazývaného „jeskyně“ vychází ze záměru odlehčit hmotu, uvolnit parter a zvýraznit hlavní vchod na nároží. Ve čtyřech podzemních podlažích je umístěno parkování, skladové prostory a technické zázemí. Zbývající nadzemní patra jsou určena pouze pro administrativu.

Architekti se nakonec rozhodli oba ateliéry spojit, čímž vznikla architektonická projekční a konzultační kancelář RA15. Ta nedávno vyhrála dvě významné soutěže, konkrétně Stavbu roku za Zastavovací plán Letiště Václava Havla v roce 2018 a o rok později první místo v soutěži o Rezidenci Nádraží Žižkov. Soutěž vyhlásila ve spolupráci s Českou komorou architektů investiční skupina Penta Real Estate, jejíž slogan zní “creating better spaces.” Vítězný návrh RA15 vytváří dokonalou rovnováhu mezi funkčností, lidským měřítkem a kontaktem s přírodou.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl