ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Development a stavby Revitalizace a rekonstrukce Úprava náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze je o krok blíže realizaci

Úprava náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze je o krok blíže realizaci

Úprava náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze je o krok blíže realizaci
5. 1. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Náměstí Jiřího z Poděbrad je jedno z nejvýznamnějších a nejživějších pražských náměstí. Dlouhodobě se ovšem nachází v nevyhovujícím stavu. Jeho proměna je nyní o krok blíže realizaci, neboť magistrát vypsal veřejnou zakázku na rekonstrukci této lokality. Ta by mohla začít už letos. Rada hl. města navíc už dříve odsouhlasila financování projektu, které navrhlo studio MCA atelier.

Náměstí Jiřího z Poděbrad je významným prostranstvím Vinohrad, navazuje totiž na Vinohradskou třídu, a navíc zde stojí významná památka od architekta slovinského původu Josipa Plečnika, a to kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Okolí této památky ale neodpovídá současným potřebám městské části, a navíc nekoresponduje s národní kulturní památkou.

Rekonstrukce prostranství se připravuje už od roku 2000, kdy vedení radnice schválilo architektonický návrh od MCA ateliéru. Proti tomuto návrhu několikrát protestovali místní obyvatelé, nelíbilo se jim především odstranění fontány. Po mnoho let pak následovaly nejrůznější peripetie až po úplné zastavení plánů. Až předloni zastupitelé rozhodli o další možnosti rekonstrukce a přepracování projektu dle potřeb obyvatel. Původně měla práce zajistit i zaplatit městská část Praha 3, poté ale projekt převzal pražský magistrát. 

Nově by náměstí mělo získat jednotnou a ucelenou podobu. Bude obnovena funkčnost fontány, přibude zeleň a zavlažovací systém. Místo se také díky úpravě křižovatky stane bezpečnějším.

„Náměstí Jiřího z Poděbrad je veřejným prostorem celoměstského významu, který navíc bezprostředně navazuje na Vinohradskou ulici, což je jedna z nejdůležitějších městských tříd. Jiřího z Poděbrad má tak velký kulturní význam a lidé zde tráví mnoho času, kvůli současnému stavu však nemůže být plně využíváno. I proto jsme se na základě mnoha jednání rozhodli, že jeho obnova bude financována z rozpočtu hlavního města,“ komentuje proměnu náměstí Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

Náměstí Jiřího z Poděbrad se tak po letech konečně dočká nové podoby. Architekti z ateliéru MCA zvolili řešení, které zachovává charakter místa jako městského parku s velkým podílem zeleně. Zároveň však před kostelem vytvořili menší „náměstí“ s vodním prvkem a celý prostor oddělili od frekventovaných komunikací pomocí podélných alejí stromů. Součástí obnovy je také vytvoření povrchového přechodu křižovatky Vinohradská Slavíkova a obnovení stávajících zastřešení východů z metra. Do budoucí podoby náměstí mohla promluvit také veřejnost.

„Dlážděnou plochu před kostelem budou lemovat podélné aleje platanů. Součástí návrhu je také zlepšení způsobu zavlažování a zkvalitnění zelených ploch včetně vybudování retenční nádrže. Vše pak bude respektovat městské standardy jak pro hospodaření s dešťovou vodou, tak pro stromořadí. Obnova řeší celé náměstí komplexně včetně technické infrastruktury i mobiliáře,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Už loni se v této lokalitě začalo s opravou stanice metra. Rekonstrukce bohužel pokročila do fáze, kdy se bude muset zastávka na více jak půl roku uzavřít z důvodů výměny eskalátorů a budování nového výtahu. 

Skryté poklady architektury – 7. díl – Kostel Nejsvětějšího srdce Páně

Osobnosti současné architektury - Pavla Melková - MCA

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Pražské náměstí Jiřího z Poděbrad bude hezčí a bezpečnější

Jedno z nejvýznamnějších a nejživějších pražských náměstí, Jiřího z Poděbrad, je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. Jeho proměna by mohla začít už v příštím roce. Rada hl. města totiž odsouhlasila financování projektu, které navrhlo studio MCA atelier. Do budoucí podoby náměstí promluvila i veřejnost.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Pražský magistrát si převezme rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad od Prahy 3

Projekt rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech, který má architektonicky na starosti ateliér MCA převezme nově pražský magistrát, a to po dokončení dokumentace. Původně přitom měla práce zajistit i zaplatit Praha 3, její vedení se ale domluvilo s vedením Prahy, že investici zajistí město.

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl