CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. – 7. Kostel Nejsvětějšího srdce Páně (Vánoční speciál)

S.P.A. – 7. Kostel Nejsvětějšího srdce Páně (Vánoční speciál)

Přeskočit reklamu
x
6 m 35 s / 21. 12. 2017 / Autor: TV Architect
S.P.A. – 7. Kostel Nejsvětějšího srdce Páně (Vánoční speciál)

Chrám v hermelínovém plášti, i tak bychom mohli nazvat stavbu, která se nachází na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad a kterou na přelomu 20. a 30. let minulého století navrhl slovinský architekt Jože Plečnik. Kostel Nejsvětějšího srdce Páně bezesporu patří mezi jeho nejkrásnější realizace nejen u nás, ale i ve světě. Ve vánočním díle pořadu Skryté poklady architektury tak se Zdeňkem Lukešem navštívíme právě tuto jedinečnou památku.

LUKEŠ, Zdeněk: Praha moderní III. Paseka, Praha 2014

Sakrální stavba ve stylu moderního klasicismu je nejvýznamnější českou realizací slovinského architekta kromě jeho návrhů pro Hrad a Lány. Na nový vinohradský chrám byla původně vypsána soutěž (1919), na doporučení expertů i účastníků této soutěže byl úkol nakonec přímo zadán Plečnikovi. Ten v průběhu dvacátých let postupně navrhl několik variant. Definitivní projekt, vycházející z odkazu starokřesťanské baziliky, získal podobu jednolodního prostoru bez vnitřních podpor s dřevěným kazetovým stropem, k němuž přiléhá mohutná plochá věž s obřím proskleným ciferníkem hodin. Uvnitř této věže je systém ramp, umožňujících pohodlný výstup k tomuto oknu, jež rámuje pražské panoráma. Dalším působivým prostorem je krypta pod chrámovou lodí, přisvětlovaná světlíky v podlaze chrámu. Na výzdobě se podílel také autorův žák architekt Otto Rothmayer, sochaři Damián Pešan, Bedřich Stefan a Štěpán Zálešák a malíř Karel Svolinský. Stavba pro Královské Vinohrady nese řadu „královských“ motivů: hranoly vystupující z líce fasády připomínají hermelínový plášť, věž je zakončena symbolem královského jablka. Symbolické spojení s Pražským hradem vyjadřují zlomky z katedrály sv. Víta, zasazené do oltářní stěny krypty. I při pohledu z areálu Hradu lze obrys věže chrámu pozorovat jako významnou dominantu pražského panoramatu. V současné době se chystají úpravy náměstí v intencích Plečnikových záměrů.

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně
Jože Plečnik 
Praha 3 – Vinohrady, náměstí Jiřího z Poděbrad, XII
1928-1932

Co nejsrdečněji děkujeme panu faráři Janu Houkalovi a římskokatolické farnosti u kostela Nejsvětějšího srdce Páně v Praze na Vinohradech za spolupráci a za umožnění natáčení.

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:

Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl