Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie Skryté poklady architektury – 7. díl – Kostel Nejsvětějšího srdce Páně (Vánoční speciál)

Skryté poklady architektury – 7. díl – Kostel Nejsvětějšího srdce Páně (Vánoční speciál)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury – 8. díl, část 1. – Zástavba hradčanských bašt

zrušit

6 m 35 s / Autor: TV Architect

Chrám v hermelínovém plášti, i tak bychom mohli nazvat stavbu, která se nachází na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad a kterou na přelomu 20. a 30. let minulého století navrhl slovinský architekt Jože Plečnik. Kostel Nejsvětějšího srdce Páně bezesporu patří mezi jeho nejkrásnější realizace nejen u nás, ale i ve světě. Ve vánočním díle pořadu Skryté poklady architektury tak se Zdeňkem Lukešem navštívíme právě tuto jedinečnou památku.

LUKEŠ, Zdeněk: Praha moderní III. Paseka, Praha 2014

Sakrální stavba ve stylu moderního klasicismu je nejvýznamnější českou realizací slovinského architekta kromě jeho návrhů pro Hrad a Lány. Na nový vinohradský chrám byla původně vypsána soutěž (1919), na doporučení expertů i účastníků této soutěže byl úkol nakonec přímo zadán Plečnikovi. Ten v průběhu dvacátých let postupně navrhl několik variant. Definitivní projekt, vycházející z odkazu starokřesťanské baziliky, získal podobu jednolodního prostoru bez vnitřních podpor s dřevěným kazetovým stropem, k němuž přiléhá mohutná plochá věž s obřím proskleným ciferníkem hodin. Uvnitř této věže je systém ramp, umožňujících pohodlný výstup k tomuto oknu, jež rámuje pražské panoráma. Dalším působivým prostorem je krypta pod chrámovou lodí, přisvětlovaná světlíky v podlaze chrámu. Na výzdobě se podílel také autorův žák architekt Otto Rothmayer, sochaři Damián Pešan, Bedřich Stefan a Štěpán Zálešák a malíř Karel Svolinský. Stavba pro Královské Vinohrady nese řadu „královských“ motivů: hranoly vystupující z líce fasády připomínají hermelínový plášť, věž je zakončena symbolem královského jablka. Symbolické spojení s Pražským hradem vyjadřují zlomky z katedrály sv. Víta, zasazené do oltářní stěny krypty. I při pohledu z areálu Hradu lze obrys věže chrámu pozorovat jako významnou dominantu pražského panoramatu. V současné době se chystají úpravy náměstí v intencích Plečnikových záměrů.

Co nejsrdečněji děkujeme panu faráři Janu Houkalovi a římskokatolické farnosti u kostela Nejsvětějšího srdce Páně v Praze na Vinohradech za spolupráci a za umožnění natáčení.

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně
Jože Plečnik 
Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha-Vinohrady
1928-1932

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl