ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Tvůrci z ateliéru Black n´Arch otevřeli svůj vesmírný koráb

Tvůrci z ateliéru Black n´Arch otevřeli svůj vesmírný koráb

Tvůrci z ateliéru Black n´Arch otevřeli svůj vesmírný koráb
28. 11. 2018 / Autor: Trigema Popisek: Cyberdog

Technologicko-informační centrum Cyberdog určené široké veřejnosti, kde je současně vinárna s robotickou rukou, se otevírá v Praze u stanice metra Nové Butovice ve čtvrtek 29. listopadu. Autory návrhu dvoupatrové futuristické budovy jsou vedoucí studia Black n´ Arch David Černý a Tomáš Císař. Studio je součástí společnosti Trigema, investora celého projektu, který Cyberdog postavil a zároveň jej provozuje.

Dvoupatrová stavba má svým tvarem připomínat hlavu a tělo psa, materiálem pak vesmírnou loď z budoucnosti. Cyberdog je prostor dělený na robotické pracoviště, vozíkovou dráhu umístěnou nad místy pro návštěvníky a prostor s projekcí. Tam se promítají ukázky ze světa technologií. Díky speciální úpravě skla pomocí folie určené pro projekci budou mít kolemjdoucí možnost vidět projekci i z pěší zóny před objektem.

Nový koncept

Celkové náklady na realizaci objektu přesáhly dvacet milionů korun. Náklady jsou takové z důvodu vývoje nového konceptu a použitých technologií a materiálů. Jak se píše na stránkách cyber-dog.cz: „Vše si objednáte přes mobilní aplikaci. Víno vám naleje robotická ruka. Objednávku doručí speciální distribuční systém.“

Autoři konceptu jsou výtvarník David Černý a architekt Tomáš Císař. Inspirací byl robot připravující míchané nápoje na zaoceánské lodi a roboti připravující drinky v Las Vegas. Robotická ruka v Cyberdogu je však slovy jeho tvůrců mnohem sofistikovanější.

„Spolupráce s Davidem Černým, Tomášem Císařem a jejich týmem funguje v rámci naší společnosti již více než rok. Cyberdog je prvním reálným výsledkem společných záměrů. Do architektury současné Prahy chceme přinášet nové a netradiční prvky, které ji ozvláštní a přinesou další kvalitu,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Značková vína

Víno značky Dog in Dock z Vinařství Veselí nad Moravou pak na základě objednávek rozlévá přímo robot od Kuka Robotics. Vozíková dráha rozváží objednané víno a další občerstvení k jednotlivým stolkům umístěným v obou patrech objektu. Platby probíhají elektronicky prostřednictvím platebních bran. Vedle toho je samozřejmě možné platit i hotově u obsluhy vinárny.

K vínům Dog in Dock, která si lze v Cyberdogu objednat, patří například Pinot Blanc, Chardonnay, Frankovka či Zweigeltrebe rosé. Nechybí ale samozřejmě ani například voda Cyberdog, káva nebo džus. V rámci kuchyně si budou moci návštěvníci postupně vybrat z pravidelné denní nabídky polévek a dále pak také třeba wrap se zeleninou a krůtí šunkou, zeleninové saláty, smažené batátové hranolky, čokoládový dort či pečenou rolku s jahodovou náplní a ledovým cukrem.

Interiér stavby vzdává hold

Interiér Cyberdogu je díky Konsepti, společnosti Lucie a Davida Řezníčkových, vybaven předními světovými značkami. Židle Masters navrhl kreativní génius Philippe Starck. Vzdal tím hold třem světovým ikonám současného designu - Arne Jacobsenovi, Ero Saarinenovi a Charlesi Eamesovi. Tento bestseller mezi židlemi posbíral také řadu designových ocenění.

Celková kapacita vinárny je více než čtyřicet míst. Pro veřejnost bude Cyberdog otevřen každý den od 17.00 do 23.00 hodin.

Kde je Cyberdog

Cyberdog je umístěný na novém pěším korzu, které směřuje od stanice pražského metra trasy B Nové Butovice. Hned vedle nového objektu je plastika Davida Černého Trifot. Dvanáct metrů vysoká kráčející plastika z nerezu, kterou tvoří soubor fotoaparátů, představuje vývoj oboru fotografie za poslední desítky let. Součástí celého prostoru je dále Czech Photo Centre - multižánrový umělecký prostor, který je jednou z nejvýznamnějších galerií zaměřených na současnou fotografii v hlavním městě.

nyv

Mohlo by vás zajímat:

Profilové video: Skupina Trigema

Profilové video: Ateliér Black n' Arch

Cyberdog: Když se netradiční architektura a moderní technologie snoubí s kvalitní gastronomií

Problém s bytovou výstavbou šponuje i ceny starších bytů

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu