ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Problém s bytovou výstavbou šponuje i ceny starších bytů

Problém s bytovou výstavbou šponuje i ceny starších bytů

Problém s bytovou výstavbou šponuje i ceny starších bytů
7. 3. 2018 / Autor: TV Architect

Analýzy společností Trigema, Skanska a Central Group na začátku roku ukázaly, že se v loňském roce v hlavním městě prodalo méně bytů než v roce 2016. Na vině je především pomalý schvalovací proces a byrokracie. Vysoká poptávka však vedla k tomu, že nabídkové ceny nových bytů v Praze vyletěly na rekordní částku 91 500 korun za metr čtvereční. Zisky developerů tak i přes nižší prodej zůstaly na úrovni předchozího roku. Konečná prodejní cena byla sice v průměru o pět tisíc korun nižší, i tak jde ale o částku výrazně převyšující průměr kdekoli jinde v republice, a odhady do budoucna dokonce mluví o atakování stotisícové hranice. Problém s vysokou cenou ovšem netrápí jen nové byty. Problémy s výstavbou v Praze šroubují nahoru i ceny starších bytů. Průměrná cena takového bytu v Praze je dnes 80 504 korun. Na druhém konci spektra jsou staré byty v Ústeckém kraji, kde se dá metr čtvereční pořídit i šestkrát levněji, za 13 213 korun.

Předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural uvedl, že trh s bydlením táhnou především Praha a Brno. „Obě aglomerace, které jsou významným zdrojem pracovních příležitostí, vyvolávají navíc zvýšený zájem o bydlení u svých sousedů. Jak v případě nových bytů, tak i těch starších, patří Jihomoravský a Středočeský kraj k těm oblastem, kde jsou ceny za starší bydlení jedny z nejvyšších.“

Průměrná cena staršího bytu v Praze je v porovnání s průměrem za mimopražské regiony vyšší asi o sto šedesát procent. S velkým odstupem následují Jihomoravský (50 652 Kč), Středočeský (40 583 Kč) a Plzeňský kraj (37 690 Kč). Naopak po Ústeckém kraji jsou starší byty nejlevnější v Moravskoslezském (20 207 Kč) a Karlovarském kraji (28 509 Kč).

Výrazné rozdíly jsou rovněž v cenách jednotlivých bytů, které se na trhu nabízejí. Nejdražší, v Pařížské ulici v Praze, stojí 122 milionů korun. Konkrétně jde o mezonetový byt v šestém a sedmém nadzemním podlaží činžovního domu s halou a vlastním výtahem.

Stoupá i cena za bydlení v paneláku

„Významnou skupinu starších bytů, které jdou do prodeje, představují byty v panelových domech. V Praze 4 a 5 jich je relativně dost, a proto také představují z pohledu celého hlavního města lokality, kde se dá takové bydlení sehnat o mnoho snadněji, než je tomu v jiných městských částech. Kvalita takových bytů bývá ale relativně nízká, čemuž odpovídají také jejich ceny,“ doplnil Soural.

sem, ČTK

Další články na TV Architect:

Česko novelizovalo k 1. lednu 2018 stavební zákon

Skupina Trigema

Kanál Trigema

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu