Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Náboženská versus světská moc: Nová katedrála v Rumunsku budí vášně

Náboženská versus světská moc: Nová katedrála v Rumunsku budí vášně

Náboženská versus světská moc: Nová katedrála v Rumunsku budí vášně
29. 11. 2018 / Autor: Mircea Iancu/ balkaninsight.com Popisek: Nová katedrála v Rumunsku

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj a patriarcha rumunské pravoslavné církve Daniel požehnali nové katedrále v Bukurešti, označované za nejvyšší pravoslavný chrám na světě. Desítky tisíc věřících stály před katedrálou Spasení lidu, zatímco oba patriarchové sloužili bohoslužbu, uvedla agentura AP.

Katedrála měří sto dvacet metrů a tyčí se nad obrovským palácem, současným sídlem parlamentu, vybudovaném v osmdesátých letech minulého století tehdejším komunistickým diktátorem Nicolaem Ceaušeskem v centru hlavního města.

Lepší využití peněz

Podle církve dosud nedokončená stavba už stála sto deset milionů eur, tedy asi 2,85 miliardy korun, pocházejících převážně z veřejných zdrojů, které poskytly levicové i pravicové vlády. Podle agentury AFP se odhaduje, že celkové náklady by mohly dosáhnout dvě stě milionů eur. Podle kritiků by tyto peníze byly lépe využity, kdyby se v nejchudší zemi Evropské unie použily raději na stavbu škol, nemocnic a dálnic. Od pádu komunismu ale v zemi rostou kostely jako houby po dešti, poznamenala AFP. Stát také platí mzdy duchovních a další náklady, dodala AP.

„Zdá se, že úřady raději investují spíše do našeho blaha na nebi než na zemi,“ ironicky poznamenal sociolog Gelu Duminica, připomínající, že asi 1,5 milionu Rumunů žije ze sotva tří eur na den, asi sedmdesát osm korun a že některé čtvrti Bukurešti nemají ani vodovod, ani kanalizaci.

Počet věřících roste

Patriarchát pravoslavné církve je nicméně přesvědčen, že Rumunsko potřebuje „reprezentativní národní katedrálu, která symbolizovala víru, svobodu a důstojnost lidu“. Dosavadní katedrála, vybudovaná v osmnáctém století, je „příliš malá vzhledem k velkému počtu věřících, přicházejících na mši“. Dovnitř nové katedrály se vejde asi pět tisíc lidí.

Přibližně osmdesát osm procent z dvaceti milionů Rumunů se hlásí k pravoslavné víře. Katedrála, otevírána k stému výročí vzniku moderního Rumunska, si klade za cíl „uctít rumunské hrdiny všech dob“, poznamenala AP.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl