Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Provoz brněnského hlavního nádraží nově hlídá moderní zabezpečovací zařízení

Provoz brněnského hlavního nádraží nově hlídá moderní zabezpečovací zařízení

Provoz brněnského hlavního nádraží nově hlídá moderní zabezpečovací zařízení
6. 12. 2019 / Autor: Romana Landová, ČTK. Opravy stále probíhají. Foto: Wikipedia

V polovině prosince skončí výluka na brněnském hlavním nádraží. Na provoz nově dohlíží moderní sdělovací zařízení. Ačkoliv by vlaky měly zastavovat rovnou na hlavním nádraží, může se stát, že některé linky budou odkloněny. Cestující se zároveň stavebním pracím nevyhnou, jelikož se stále opravují podchody.    

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dokončuje modernizaci zabezpečovacího a sdělovacího zařízení za zhruba 1,5 miliardy korun. Modernizace byla nutná, jelikož nádražím nově projede v průměru na 620 vlaků denně, ve všední dny dokonce 670. „Kapacita je opravdu na svém maximu. Vlakových spojů přibylo v souvislosti v novými linkami do Hrušovan, Židlochovic, Šakvic a Hustopečí. Ale počet kolejí i nástupišť zůstává. Proto bylo nutné zlepšit bezpečnostní a komunikační prvky,“ uvedl náměstek generálního ředitele SŽDC pro modernizaci Mojmír Nejezchleb pro Idnes.cz.

V některých případech to však může způsobit operativní odklon rychlíků od Ostravy do Králova Pole a osobních vlaků z Tišnova do Břeclavi přes dolní nádraží. „Jednali jsme s objednateli dopravy a dopravci. Všechny požadavky jsme dokázali uspokojit, ale už jsme nedokázali v některých časech ´naředit´ dopravu. Proto se může v některých případech stát, že se konkrétní vlaky budou odklánět mimo hlavní nádraží," řekl náměstek pro řízení provozu Miroslav Jasenčák pro ČTK. Kromě staničního zabezpečovacího zařízení se opravovaly i mosty nad ulicemi Křídlovická a Hybešova. Rekonstrukcí prošlo i kolejiště směrem k Heršpicím a renovací prošla trať do Chrlic a Černovic.

Opravy budou pokračovat 

Cestující se stavebním pracím stále nevyhnou. V současnosti se na hlavním nádraží opravují podchody a nejezdí odsud vlaky do Židenic. Zároveň společnost Brno New Station Development, která má pronajatou odbavovací halu od Českých drah, dokončuje rekonstrukci prvního nástupiště a prostřední části haly. V plánu je i modernizace a elektrizace tratě z Brna do Zastávky, počítá se s rekonstrukcí úseku Brno-Maloměřice - Blansko a v roce 2023 má být zahájena rekonstrukce výpravní budovy v Králově Poli. 

Psali jsme také:

Jak bude vypadat Brno budoucnosti? Přijďte se podívat na výstavu

Brno staví výškové budovy. Jsou v souladu s přírodou a nezapomíná se ani na pohodlí

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl