ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Města a urbanismus Brno staví výškové budovy. Jsou v souladu s přírodou a nezapomíná se ani na pohodlí

Brno staví výškové budovy. Jsou v souladu s přírodou a nezapomíná se ani na pohodlí

Brno staví výškové budovy. Jsou v souladu s přírodou a nezapomíná se ani na pohodlí
28. 1. 2019 / Autor: stavbaweb.dumabyt.cz Popisek: Budova AZ Tower

Výškové budovy mají široké využití. Jen v Brně jich stojí osmnáct. Patří mezi ně například Fakultní nemocnice Bohunice či nejvyšší budova v Česku, AZ Tower se sto jedenácti metry. Některé ze staveb jsou navíc šetrné k přírodě.

Mezi českými architekty panuje v současné době ožehavé téma – mají se v České republice stavět výškové budovy? Většina odborníků má kladný názor a tvrdí, že výškové budovy jsou nezbytné k rozvoji velkoměst. Obyvatelům totiž přinášejí nové možnosti v bydlení, čímž se zalidní méně obydlené části města. Navíc podle architektky Evy Jiřičné je výškových budov potřeba víc, aby ve městech nevyčnívaly. Že výškové budovy mají své opodstatnění, ostatně dokazuje Brno, kde jich stojí už osmnáct.

V první řadě ekologie

Právě v Brně stojí od roku 2013 nejvyšší budova v Česku, předtím to byla Fakulta strojního inženýrství s výškou sedmdesát čtyři metrů, současnou nejvyšší stavbou Brna je však AZ Tower. Měří sto jedenáct metrů a návštěvníkům nabízí fitness centrum či obchodní galerii, posledních sedm podlaží je věnováno luxusním apartmánům. Celá budova je zároveň stavěna v souladu s přírodou, jelikož využívá geotermální teplo, které po sobě nezanechává ekologickou stopu. Budova navíc není závislá na dodávkách paliva.

Druhou nejvyšší budovou v Brně je Spielberg Tower B. Měří osmdesát pět metrů a na posledním patře je umístěna odpočinková terasa orientovaná na jih s výhledem na město. Podobně jako AZ Tower byla budova navrhována v souladu s principy udržitelné výstavby a šetrných budov, v tomto případě podle certifikace BREEAM a normy ISO 14001. Pro splnění parametrů šetrné budovy proto bylo zapotřebí navrhovat budovu koncepčně od začátku, tedy od fasády přes vytápění, chlazení či větrání.

Široké využití staveb

Brno není jen městem výškových budov s kancelářskými či obchodními prostory. Mezi brněnskou dominantu patří i tamní Fakultní nemocnice Bohunice, jež je s výškou šedesát devět metrů nejvyšší nemocnicí v republice. Jen v roce 2009 bylo v nemocnici ošetřeno na milion pacientů. Výškové budovy tak mohou lidem sloužit i jako zdravotnická zařízení, není proto pochyb, že nejen v Brně, ale i v jiných částech republiky se takové budovy budou v budoucnosti nadále stavět.

lan

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu