ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti a firmy Developeři a investiční skupiny Penta Investments

Penta Investments

Penta Investments
Autor: Penta Investments

Penta je původem středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Specializuje se na dlouhodobé investice zejména ve zdravotnictví, finančních službách, maloobchodu, výrobě, médiích a realitním developmentu.

Kapitál Penty pochází z podnikání jejích zakládajících partnerů, Marka Dospivy a Jaroslava Haščáka, v Číně. Během svého studijního pobytu v Pekingu dováželi počátkem devadesátých let čínské textilní výrobky do obchodních řetězců v Československu.

Společně s dalším budoucím partnerem, Jozefem Oravkinem, začali Dospiva a Haščák v Bratislavě obchodovat na rozvíjejícím se trhu s cennými papíry. Na konci roku 1993 založili firmu Penta Brokers, do níž přizvali ještě Martina Kúšika a Juraje Herka. Všichni zakládající partneři Penty byli spolužáky ze studií v Moskvě a v Československu. Název společnosti Penta tak vyjadřuje pět partnerů, kteří stáli u zrodu firmy.

V následujících letech firma investovala především do nákupu opcí.

"Svezli jsme se na vlně některých titulů, které prudce rostly. Díky pákovému efektu financování jsme začali dosahovat výraznějších zisků. Mezi lety 1994-1997 jsme byli typickými obchodníky na trhu s cennými papíry, jakých byly v bývalém Československu desítky," uvedl Jaroslav Haščák.

Petr Palička, ředitel divize nemovitostí

Petr Palička získal své zkušenosti jako ředitel Bovis Lend Lease pro Českou republiku a Slovensko, už desátým rokem však působí jako ředitel Real Estate divize finanční skupiny Penta Investments. Všechny české real estate projekty tak spadají právě do jeho kompetence. Z realizovaných projektů jmenujme například hned úplně první realitní projekt Penty v Praze - tedy tzv. Florentinum, nebo Waltrovku, kde Penta plánuje vybudovat smíšený development s administrativní, rezidenční a relaxační částí.  

Právě poslední zmíněný projekt postupně vzniká v pražských Jinonicích. Půjde o moderní administrativní centrum, které bude odpovídat požadavkům klientů na nejvyšší kvalitu kancelářských a realitních prostor. Komplex staveb zde vyrůstá na ploše 169 tisíc m2. 

Kromě toho vede Palička také další tým společnosti Penta, a to v konsorciu Masaryk Station Investment. Jejich hlavním úkolem je příprava pozemků a staveb v areálu pražské železniční stanice Masarykovo nádraží. Prostor v současnosti využívaný Českými dráhami by měla v blízké budoucnosti oživit skutečně světová architektura z dílny architektonického studia Zaha Hadid Architects.

Články na TV Architect.

Projekt Waltrovka v Praze od Penta Investments

Central Business District Masarykovo nádraží v Praze od Penta Investments

Kanál Penta Investments

Web – Penta Investments
Web – Penta Real Estate
Facebook – Penta Investments
Twitter – Penta Investments

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu