CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Seznam profilů Investiční skupiny Penta Investments

Penta Investments

Penta Investments
11. 11. 2017 / Autor: Penta Investments
Penta Investments

Penta je původem středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Specializuje se na dlouhodobé investice zejména ve zdravotnictví, finančních službách, maloobchodu, výrobě, médiích a realitním developmentu.

Kapitál Penty pochází z podnikání jejích zakládajících partnerů, Marka Dospivy a Jaroslava Haščáka, v Číně. Během svého studijního pobytu v Pekingu dováželi počátkem devadesátých let čínské textilní výrobky do obchodních řetězců v Československu.

Společně s dalším budoucím partnerem, Jozefem Oravkinem, začali Dospiva a Haščák v Bratislavě obchodovat na rozvíjejícím se trhu s cennými papíry. Na konci roku 1993 založili firmu Penta Brokers, do níž přizvali ještě Martina Kúšika a Juraje Herka. Všichni zakládající partneři Penty byli spolužáky ze studií v Moskvě a v Československu. Název společnosti Penta tak vyjadřuje pět partnerů, kteří stáli u zrodu firmy.

V následujících letech firma investovala především do nákupu opcí.

"Svezli jsme se na vlně některých titulů, které prudce rostly. Díky pákovému efektu financování jsme začali dosahovat výraznějších zisků. Mezi lety 1994-1997 jsme byli typickými obchodníky na trhu s cennými papíry, jakých byly v bývalém Československu desítky," uvedl Jaroslav Haščák.

Petr Palička, ředitel divize nemovitostí

Petr Palička získal své zkušenosti jako ředitel Bovis Lend Lease pro Českou republiku a Slovensko, už desátým rokem však působí jako ředitel Real Estate divize finanční skupiny Penta Investments. Všechny české real estate projekty tak spadají právě do jeho kompetence. Z realizovaných projektů jmenujme například hned úplně první realitní projekt Penty v Praze - tedy tzv. Florentinum, nebo Waltrovku, kde Penta plánuje vybudovat smíšený development s administrativní, rezidenční a relaxační částí.  

Právě poslední zmíněný projekt postupně vzniká v pražských Jinonicích. Půjde o moderní administrativní centrum, které bude odpovídat požadavkům klientů na nejvyšší kvalitu kancelářských a realitních prostor. Komplex staveb zde vyrůstá na ploše 169 tisíc m2. 

Kromě toho vede Palička také další tým společnosti Penta, a to v konsorciu Masaryk Station Investment. Jejich hlavním úkolem je příprava pozemků a staveb v areálu pražské železniční stanice Masarykovo nádraží. Prostor v současnosti využívaný Českými dráhami by měla v blízké budoucnosti oživit skutečně světová architektura z dílny architektonického studia Zaha Hadid Architects.

Články na TV Architect.

Projekt Waltrovka v Praze od Penta Investments

Central Business District Masarykovo nádraží v Praze od Penta Investments

Kanál Penta Investments

Web – Penta Investments
Web – Penta Real Estate
Facebook – Penta Investments
Twitter – Penta Investments

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl