Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Nizozemský ateliér Benthem Crouwel Architects změní podobu Nákladového nádraží Žižkov

Nizozemský ateliér Benthem Crouwel Architects změní podobu Nákladového nádraží Žižkov

Nizozemský ateliér Benthem Crouwel Architects změní podobu Nákladového nádraží Žižkov
22. 7. 2019 / Autor: Romana Landová, Obrázek: Rezidence Nádraží Žižkov, vizualizace, Zdroj: earch.cz

Areál Nákladového nádraží Žižkov čeká proměna. Architektonickou soutěž, kterou pořádala investiční skupina Penta Real Estate, vyhrál holandský ateliér Benthem Crouwel Architects. Začít stavět by se mělo v roce 2021.

Architektonická soutěž o Rezidenci Nádraží Žižkov má konečně vítěze. Stal se jím holandský ateliér Benthem Crouwel Architects. Výstavba by měla začít v roce 2021 a stát dvě miliardy korun. Do soutěže se přihlásilo na sto šedesát ateliérů, v semifinále bylo na čtyřicet čtyři odevzdaných návrhů. Architektonický ateliér Benthem Crouwel Architects nakonec vyhrál nad zbylými pěti studii.

Soutěž vyhlásila ve spolupráci s Českou komorou architektů investiční skupina Penta Real Estate, jejíž slogan zní “creating better spaces.” Zadání vycházelo jak z aktuálního územního plánu, tak z progresivní studie Institutu pro plánování a rozvoj hl. m. Prahy. Soutěž byla dvoukolová, desetičlennou porotu tvořilo pět zástupců vlastníka, druhou polovinu pak nezávislí architekti a zástupci města.

Nezávislá odborná porota nakonec jednohlasně zvolila nizozemský ateliér Benthem Crouwel Architects především kvůli výstavbě bezmála pěti set nových bytů a začlenění rozsáhlého centrálního parku, který bude přístupný veřejnosti. Umístěním bytových domů po obvodě pozemku se uprostřed otevírá prostor pro setkávání a relaxaci. Rezidence Nádraží Žižkov tak nabízí byty s dostupností městské občanské vybavenosti, soukromí v rámci sousedství a park přímo pod okny.

Budovy součástí města

Vítězný nizozemský ateliér je významný inovativním přístupem, efektivním užitím materiálů, kompaktností a jednoduchostí architektury. To vše s maximálním ohledem na funkcionalitu, okolní městskou krajinu i ekologii. Oblast práce ateliéru se rozšiřuje od veřejných budov až po infrastrukturní projekty a městské územní plány.

Ateliér Benthem Crouwel Architects vždy hledá jasná, jedinečná a efektivní řešení. „Respektujeme hierarchii mezi urbanismem a architekturou. Naše budovy musí městu něco předat a fungovat jako jeho součást,“ říkají architekti z Bethem Crouwel Architects. Ateliér pracoval například na rozšíření domu Anny Frankové v Amsterdamu či na modernizaci metra v témže městě.

Psali jsme také:

Developeři krájí Nákladové nádraží Žižkov jako koláč. Penta Real Estate by si také vzal.

Holandský architekt Crouwel bude mít přednášku v pražském CAMPu.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu