ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Nové koncertní síně chystají tři česká města

Nové koncertní síně chystají tři česká města

Nové koncertní síně chystají tři česká města
17. 9. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Praha, Brno a Ostrava, tato tři česká města mají v plánu vystavět nové kulturní stánky. V uplynulých dnech proto proběhlo také setkání představitelů těchto měst, členů projektových týmů a zástupců jednotlivých kulturních institucí, aby společně zhodnotili stav příprav projektů nových koncertních síní. Po dokončení všech tří objektů se posílí postavení České republiky na kulturní mapě Evropy a  zvýší se atraktivita Česka pro nejvýznamnější světové orchestry a sólisty.

 

Nové koncertní síně by měly přilákat zájem nového publika a koncerty vážné hudby. To se ukázalo jako reálné i v zahraničí, kde takové moderní stavby vznikají. Také proto se jednotlivá města rozhodla k realizaci projektů, slibují si podporu a rozvoj kultury obecně.  

Žádný ze tří projektů nového koncertního sálu nelze realizovat bez účasti státu. Účastníci setkání se shodli na tom, že investice z veřejných zdrojů vložené do takovýchto projektů se nepřímo ale i přímo veřejnosti vrátí. Dokládají to například i výsledky zpracované dopadové studie na projekt Vltavské filharmonie v Praze i studie proveditelnosti Koncertního sálu v Ostravě.

Výsledkem společného setkání je mimo jiné i vytvoření platformy pro jednání se státem o jeho dalším zapojení do uvedených projektů. Města se dohodla na tom, že se budou vzájemně o přípravě svých projektů informovat, vyměňovat si zkušenosti a navzájem všechny projekty podporovat.

Praha

Nový koncertní sál v Praze postaví ateliér Bjarke Ingels Group, po světě známý pod zkratkou BIG. Základní kámen nového koncertního sálu by měl být položen v roce 2025, hotová budova se pak otevře návštěvníkům v roce 2032. V novém objektu s několika sály by měly sídlit Česká filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK nebo hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Areál bude otevřen celodenně a nabízet bude také například kavárny či restaurace a jedinečný výhled na Prahu. Počítá se i s řešením veřejného prostoru v okolí budovy. Zpřístupnit by se měl například břeh řeky.

Ostrava

Přístavba koncertního sálu dle návrhu newyorského architekta Stevena Holla ve spolupráci s pražským studiem Architecture Acts je součástí rekonstrukce stávajícího Domu kultury města Ostravy. Celý komplex nabídne multifunkční využití pro kulturní, edukační, ale i komerční účely. Koncertní sál bude mít tvar pouzdra na hudební nástroj. 

Brno

Koncertní sál Janáčkova kulturního centra by měl vyrůst podle návrhu studia M1 achitekti na rohu ulic Veselá a Besední. Budova bude mít šest nadzemních podlaží. Hlavní sál nabídne místa 1200 posluchačům. Samozřejmostí pak bude zázemí, šatny, sklady a zkušebny. Součástí prací je i propojení s vedlejším Besedním domem. Sál špičkové úrovně by měl přilákat nejlepší světové umělce a symfonické orchestry a tím i posílit pozici české hudební scény v evropském kontextu. Sál by měl ale zároveň vytvořit podmínky pro pořádání divadelních, operních nebo filmových festivalů. 

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Novou koncertní halu v Ostravě zrealizuje americké studio Stevel Holl Architects + Architecture Acts

Americké studio Stevel Holl Architects + Architecture Act vyhrálo soutěž o novou koncertní halu v Ostravě. Nový sál bude stát odhadem na 1,5 miliardy korun. Stavět se začne v roce 2022, slavnostní otevření by mělo být o dva roky později. 

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Koncertní sál v Ostravě byl zařazen mezi nejočekávanější stavby světa. Město má nově k dispozici studii sálu

Prestižní magazín Architizer zařadil koncertní sál v Ostravě mezi deset nejočekávanějších staveb světa. Město má nově k dispozici studii sálu včetně rekonstrukce památkově chráněného kulturního domu. Výstavba, která je odhadovaná na 32 měsíců, by neměla ohrozit jeho fungování. Koncertní sál bude vytápěn tepelnými čerpadly a světlo přiváděno pomocí soustavy světlíků.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Vltavská filharmonie bude postavena podle návrhu studia Bjarke Ingels Group. Jaké návrhy se umístily na ostatních příčkách?

Nový koncertní sál v Praze postaví  ateliér Bjarke Ingels Group, po světě známý pod zkratkou BIG. Budovu od světoznámého studia v čele s architekty Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem vybrala porota mezi devatenácti odevzdanými návrhy. Základní kámen nového koncertního sálu by měl být položen v roce 2025, hotová budova se pak otevře návštěvníkům v roce 2032. Podívejte se, které návrhy se umístily na ostatních příčkách.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Město Brno v polovině ledna vypíše zakázku na stavbu koncertního sálu

Soutěž na nadzemní stavbu Janáčkova kulturního centra s předpokládanou cenou 1,6 miliardy korun by měla být vypsána 17. ledna. Samotná stavba by následně mohla odstartovat v létě. Koncertní sál je jedna z největších investic města v poslední době.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl