ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti a firmy Příběh za návrhem Vltavské filharmonie - Snøhetta a AFRY

Příběh za návrhem Vltavské filharmonie - Snøhetta a AFRY

Příběh za návrhem Vltavské filharmonie - Snøhetta a AFRY
8. 7. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Vltavská filharmonie již zná svou budoucí podobu. Nový koncertní sál v Praze postaví ateliér Bjarke Ingels Group, po světě známý pod zkratkou BIG. Jedním z oceněných návrhů mezinárodní architektonické soutěže o podobu Vltavské filharmonie byl i renomovaný norský ateliér Snøhetta. Jako svého lokálního architekta si vybral společnost AFRY. Jaký příběh stojí za soutěžním návrhem a co vše by toto impozantní ztvárnění Pražanům přineslo?

Architektonická, projektová a konzultační společnost AFRY figurovala v roli lokálního architekta ateliéru Snøhetta a zodpovídala tak za komplexní místní podporu soutěžního projektu. Vltavská filharmonie v jejich pojetí představuje spíše kulturně-společenskou platformu než budovu. „Praha je morfologicky velmi zajímavá, naše ztvárnění tak připomíná posun litosférické desky nesmírnými a násobícími se silami. Každý návštěvník by měl být také ohromen všudypřítomnou provázaností filharmonie s Vltavou,“ doplňuje Petr Zeman, vedoucí ateliéru architektury a pozemních staveb AFRY CZ.

Snøhetta pochází z Osla, AFRY ze Stockholmu. Skandinávský tým tak kladl obrovský důraz na životnost, kvalitu zvolených materiálů a udržitelnost. „Představili jsme environmentálně, ekonomicky i společensky odpovědnou budovu. V maximální možné míře by využívala materiály z lokálních zdrojů. Takové, které rezonují s českou kulturou a historií stavitelství, zejm. tedy místní kámen a dřevo,“ vysvětluje Petr Zeman.

Mohlo by vás zajímat

Architekti a firmy
20 m 59 s

Ivo Šimek, ředitel AFRY CZ

Společnost AFRY CZ je moderní projektová, inženýrská a konzultační firma. Od roku 2010 je společnost součástí mezinárodní skupiny AFRY, která působí v oblastech architektury, energetiky, digitálních řešení, průmyslu, stavebnictví, infastruktury a technologií po celém světě. Ředitelem společnosti pro Českou a Slovenskou republiku je pan Ivo Šimek.

Střecha návrhu je zelená, a nabízela tak mnoho výhod. Omezila by účinky městského tepelného ostrova a také zamezila pronikání tepla do budovy během horkých dní. Tvořila by rovněž retenční vrstvu během silných dešťů. Ve dvou terasách představovala jak upravenou krajinu, tak divokou louku a byla by neustále veřejně přístupná.

Celá lokalita Vltavské filharmonie představovala ideální místo pro městskou rekreaci v zeleni s výhledem na historické dominanty Prahy. Proto také autoři návrhu chtěli na nejvýše položeném náměstí vysadit švestkový sad.

„Interiér filharmonické pasáže a obálka jednotlivých sálů byly zamýšleny ze žulových kvádrů tvarovaný technikou diamantového brusu. Jednotlivé sály měly připomínat kameny, které po staletí omílala Vltava. Interiér ze zimního dubu měl být kontrastem k řece,“ vysvětluje záměr studia Snøhetta Dominik Pleva, hlavní architekt AFRY CZ.

Do mezinárodní architektonické soutěže o podobu Vltavské filharmonie se přihlásilo celkem 115 týmů z 25 zemí. Návrh ateliéru Snøhetta byl mezi oceněnými návrhy a celkově se umístil pátý. „Byli jsme poctěni pozváním Prahy, abychom se soutěže zúčastnili, vítěznému týmu gratulujeme.“ říká Snøhetta

Mohlo by vás zajímat:

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu