CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Nová podoba prosecké restaurace U Brabců je na světě

Nová podoba prosecké restaurace U Brabců je na světě

Nová podoba prosecké restaurace U Brabců je na světě
23. 3. 2018 / Autor: www.praha9.cz/ Popisek: Pódium v hlavním sálu
Nová podoba prosecké restaurace U Brabců je na světě

Pražská čtvrť Prosek se dočká přestavby jedné ze svých dominant - hostince U Brabců. V budoucnu by budova, ve které bylo dříve vojenské ležení i hostinec, mohla sloužit kulturní produkci. Autorem nové podoby restaurace je architekt Jan Bouček, jehož návrh vyhrál v soutěži plzeňského pivovaru první místo. V půlce května by měla být budoucí podoba stavby definitivní. Náklady na rekonstrukci budou činit šedesát milionů korun.

Jan Bouček, který navrhl interiér budovy, spolupracuje s architektem Ivanem Drobným ze studia Drobný Architects, s.r.o. Drobný má na starosti především technickou výbavu budovy.

Boučkův návrh získal první místo v soutěži plzeňského pivovaru o nový vzhled plzeňských restaurací a nyní má poprvé možnost aplikovat svou vizi i prakticky.

Podstatné pro Boučka bylo zachovat ochoz, který objímá vnitřek budovy ze čtyř stran a je jedním z ústředních bodů celé restaurace. Bouček řekl TV Architect, že záměrem je vybudovat restauraci, do které rádi přijdou pivaři i vinaři.

Zmíněný ochoz by mohl sloužit jako místo klidu a odpočinku. Dobové materiály z historie Proseka, jež by mohly být rozmístěny právě v horním patře, umožní návštěvníkům ponořit se do historie této čtvrti.

Podle Marka Doležala, místostarosty Prahy 9, se počítá i s využitím prostoru pro divadelní a hudební produkci nebo pro pořádání taneční zábavy. Reálná vize je však střídmější. "Divadelní představení by tam být mohla, ale počítáme spíše s posezením a hudbou."

Zastupitelé Prahy 9 se s architekty shodují, že budova je historicky cenná a paměť místa je zde více než přítomná. Je proto třeba v přestavbě pokračovat tak, aby se genius loci nevytratil.

Stavba do sebe za dobu své existence pojmula nejednu instituci, ačkoliv hospodská tradice je tu zastoupena nejvíce. V budově byla restaurace už ve středověku, v roce 1813 zde bylo ležení Napoleonova vojska. Také zde sídlil první poštovní úřad na Proseku. Před rokem 1989 byli lidé zvyklí chodit se do hostince pobavit, zatancovat si a také se zde pořádaly vzdělávací přednášky a byl tu také kinosál.

Neslušný film a první cigareta

Pamětník Zdeněk Černý prozdradil TV Architect, že k Brabcům chodil na kulturně-vzdělávací přednášky a do kina. "Často jsme sem s kamarády tajně chodili na mládeži nepřístupné filmy a jednou na odpoledním promítání jsem zde také poprvé ochutnal cigaretu," prozradil s úsměvem pan Černý. Z toho, jak by měla budova vypadat v budoucnu, není nejšťastnější. Uvedl, že kdyby záleželo na něm, tlačil by konečnou podobu budovy jinam. Je to ale tím, že se k budově váže mnoho vzpomínek z mládí.

Podoba stavby by měla být definitivní v půlce května letošního roku. „Tehdy bychom rádi šli s kůží na trh,“ řekl Bouček.

Přivedení restaurace U Brabců zpět k životu bude stát šedesát milionů korun s tím, že čtyřicet milionů by se mělo podařit sehnat z jiných zdrojů než z rozpočtu Prahy 9.

nyv

Další články na TV Architect:

Šlechtova restaurace v Praze projde rekonstrukcí

Restaurace "Chi-Q" v Šanghaji od Neri&Hu

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl