Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Developerské společnosti očekávají kvůli koronaviru zhoršení hospodářského výsledku o 15 procent

Developerské společnosti očekávají kvůli koronaviru zhoršení hospodářského výsledku o 15 procent

Developerské společnosti očekávají kvůli koronaviru zhoršení hospodářského výsledku o 15 procent
6. 4. 2020 / Autor: ČTK, Romana Landová. Developeři kvůli viru tratí. Foto: Pixabay

Z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research, které bylo provedeno mezi 45 developerskými firmami v Česku, vyplývá, že má finanční ztráty 72 procent společností. Dotčené firmy očekávají zhoršení hospodářského výsledku o 15 procent. Vzniklé finanční ztráty plánují vykrýt z vlastních rezerv.

Důvodem finančních ztrát je opatření proti šíření koronaviru. „Pokles poptávky po rezidenčních nemovitostech můžeme přisoudit faktu, že mnoho lidí si teď není jisto svojí budoucí ekonomickou situací, a to se samozřejmě promítne i do plánovaných investic do vlastního bydlení," uvedl ředitel CEEC Research Michal Vacek.

Předčasné vyvozování závěrů

Dotčené firmy již očekávají zhoršení hospodářského výsledku o 15 procent. Vzniklé finanční ztráty plánují vykrýt z vlastních rezerv. Developeři podle průzkumu dále počítají s tím, že se nabídka jejich nemovitostí meziročně sníží o 2,4 procenta.

Developeři u poptávky očekávají pokles o 4,9 procenta. Ještě v polovině února měl být nárůst nabídky o 2,5 procenta a poptávky o 2,6 procenta. „Další vývoj bude více zřejmý tak do dvou měsíců. Nyní je ještě předčasné vyvozovat jakékoliv závěry," říká předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural. Stavební firmy se pak podle průzkumu připravují na meziroční pokles o 10,1 procenta a v příštím roce o 3,1 procenta. Přitom ještě v polovině února počítaly s růstem o 1,6 procenta letos a 0,8 procenta v příštím roce.

Zrušení obchodních schůzek

Developerské společnosti podle průzkumu nejvíce trpí zrušením obchodních schůzek (90 procent) a nižším zájmem o nemovitosti ze strany zákazníků (76 procent). Situaci developerům zkomplikovalo i prodloužení lhůt kvůli nižší činnosti veřejné správy (62 procent) nebo odložení platby ze strany zákazníka (48 procent). Se zrušením zakázky se setkala desetina dotázaných, stejný počet pak byl nucen pozastavit zahájení nového projektu.

Psali jsme:

ČNB výrazně uvolnila limity nových hypoték

Open House Praha kvůli koronaviru mění termín konání

Podívejte se:

Profil společnosti Trigema

V blízkosti Obchodního centra Plzeň vybuduje Trigema bytový areál

Čtěte na TVBydlení.cz:

Nájmy v Praze jsou noční můrou! Průměrná cena vzrostla o 3,8 %

Developerské firmy kvůli koronaviru umožní svým zaměstnancům práci z domova

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl