ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti Developeři a investiční skupiny Trigema
Přeskočit reklamu
x

Profil: Trigema

Společnost Trigema působí na českém trhu od roku 1994. Mezi její oblasti zájmu patří development, stavebnictví a reality. Na rozdíl od ostatních podobně zaměřených firem má však své aktivity i v oblasti vědy a výzkumu nebo cestování. Majitelem společnosti je Marcel Soural, jeden z původních tří zakladatelů. V poslední době Trigema úzce spolupracuje s výtvarníkem Davidem Černým, s nímž v loňském roce založila architektonický atelier Black  n' Arch.

číst více
 1. Pořady
 2. Články
 3. Popis
 4. Profil Marcela Sourala
 1. TV Architect představuje
  Ateliér Black n' Arch

  Ateliér Black n' Arch

  9 m 48 s
  TV Architect představuje
  Skupina Trigema

  Skupina Trigema

  4 m 31 s
 2. Příběh skupiny Trigema se začal psát v první polovině 90. let. Byli tři a dohodli se, že se pustí do společného podnikání, do dnešní doby vydržel jen jeden, Marcel Soural. Jak sám říká, snaží se hlavně o to, aby práce, kterou svým zaměstnancům poskytuje, nebyla nudná a jednotvárná. I to je možná důvod, proč je Trigema firmou s velmi nízkou fluktuací.

  Pracuji, bavím se a bydlím

  Společnost, která se původně zaměřovala na stavebnictví, se od roku 1994 postupně proměnila v koncern, jenž podniká také v developmentu, správě budov, přípravě a provozu vědeckotechnických areálů, cestovním ruchu a rozvoji nových stat-upů. Začínali zakázkou na opravu plotu, postupně se z nich stal významný hráč v oblasti developmentu, ale také hlasitý kritik systému a přebujelé byrokracie. Součástí této skupiny jsou nyní například Areál Monínec či vědeckotechnické areály, které se nacházejí v blízkosti hlavního města v Roztokách.

  Před rokem a půl Souralova firma za téměř miliardu korun dokončila u stanice metra Nové Butovice bytový areál Smart, jehož součástí je také nová pěší zóna, multižánrové umělecké Czech Photo Centre, které se zaměřuje na moderní fotografii a socha Davida Černého Trifot. Šéfkou uměleckého centra a současně i prestižní soutěže a s ní spojené výstavy Czech Press Photo je Souralova manželka Veronika.

  Společnost navíc dlouhodobě podporuje Centrum Paraple, pro které Trigema zrekonstruovala a dostavěla sídlo v Malešicích. Soural je mimo jiné členem správní rady Centra Paraple, zaměstnanci se pak každoročně účastní Běhu pro Paraple, Dobročinné akademie a dalších akcí, na kterých tuto neziskovou organizaci podporuje.

  Od Trifota ke společnému ateliéru

  Monumentální dvanáctimetrová plastika Trifot, zhotovená z nerezu v různých variantách povrchové úpravy, tvoří nepřehlédnutelnou dominantu veřejného prostoru v pražských Butovicích. Znázorňuje podobu oživlého kráčejícího tvora, jehož hlavu tvoří soubor fotoaparátů (reálných značek a typů) a nohy stativy. Soubor fotoaparátů představuje vývoj oboru fotografie za poslední desítky let. Zároveň je také ztělesněním faktu, že v současném světě lze pořídit fotografii nebo video záznam téměř každého, vždy a na všech místech planety. Trifot, pro něhož našel Černý inspiraci v knize Den trifidů britského spisovatele Johna Wyndhama, sleduje pomocí čoček objektivů okolí a zobrazuje vybrané procházející osoby na šesti velkoplošných obrazovkách.

  Vzájemná spolupráce se osvědčila dokonce natolik, že se Soural s Černým rozhodli založit vlastní ateliér, který nazvali Black n´Arch. Jejich nejbližšími společnými projekty tak budou bytový dům Invalidovna, přeměna zlíchovského lihovaru nebo vědecko-technologické vzdělávací robotické centrum CyberDog, jehož součástí bude i vinný bar s robotickou rukou místo živé obsluhy.

 3. Marcel Soural

  Marcel SouralVystudoval Stavební fakultu ČVUT Praha. První profesní zkušenosti nasbíral v Německu, kde pracoval například pro společnost Hebel. Je zakladatelem, jediným akcionářem a současně i předsedou představenstva koncernu Trigema a.s., jehož obrat v posledních několika letech pravidelně převyšuje miliardu korun. Je členem správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a členem České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Je ženatý a má dvě děti.


Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl