Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality ČNB výrazně uvolnila limity nových hypoték

ČNB výrazně uvolnila limity nových hypoték

ČNB výrazně uvolnila limity nových hypoték
3. 4. 2020 / Autor: CG, Romana Landová. ČNB zvolnila požadavky. Foto: Pixabay

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na středečním zasedání uvolnila limity úvěrových ukazatelů pro nové hypotéky. Nově žadatelé nemusí mít naspořeno 20 procent hodnoty nemovitosti, ruší se i ukazatel poměru výše dluhu a čistého příjmu zájemce o úvěr.

Banky nově mohou všem zájemcům poskytnout devadesátiprocentní hypotéku a není nutné mít naspořeno dvacet procent vlastních prostředků. Současně s tím mohou banky uplatnit i výjimku pro úvěry nad devadesát procent hodnoty nemovitosti. „V minulosti jsme reagovali na uvolněné úvěrové standardy a nadměrně optimistická očekávání zpřísněním hypotečních ukazatelů. Teď, kdy je ekonomika zasažená pandemií koronaviru, se ale mohou stát takto nastavené úvěrové standardy nadměrně přísnými," uvedl guvernér Jiří Rusnok pro cnb.cz. 

Žadatelé o úvěr mohou nově vynaložit na splátky dluhu padesát procent měsíčního čistého příjmu a ukazatel poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr se dokonce ruší. „Dobrá zpráva je to zejména pro mnoho mladých lidí, kteří potřebují financovat například svoje první bydlení a nedisponují úsporami ve výši dvaceti procent hodnoty zastavované nemovitosti,“ komentuje změnu Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group. Právě tento parametr dělal v minulosti žadatelům největší starosti. Při průměrné ceně pražské novostavby 7,2 milionu korun to znamenalo, že museli mít lidé naspořeno přes 1,4 milionu korun. Nyní bude stačit jen polovina. Přesné znění provedených změn lze nalézt v nové verzi Doporučení ČNB.

Podle Tomáškové jsou navíc příznivé i úrokové sazby, což v kombinaci s aktuálním zmírněním pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů a příznivými cenami bytů v Praze může vyvolat zvýšenou poptávku po vlastním bydlení. Pokles cen se ale očekávat nedá. „Zejména kvůli dlouhodobému nedostatečnému počtu nových bytů na trhu, ale také kvůli vysokým a stále rostoucím cenám stavebních prací i pozemků,“ uvádí na závěr v zaslaném komentáři Tomášková.

Psali jsme také:

Hypotéky letos na podzim stále zdražují, v říjnu měly banky díky ČNB hypoteční žně

Odstřihli střední třídu od vlastního bydlení: Zásahy ČNB versus názor developera

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl