ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect v regionech Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec
23. 4. 2024 / Autor: Štěpánka Šulanová

Město Žatec na Lounsku v Ústeckém kraji se stalo Historickým městem roku 2023. Žatec se jako osminásobný vítěz soutěže o krajské historické město stal vítězem celostátního kola poprvé. Už v minulých letech byl ale dvakrát v užším finále, když se umístil na 2. až 3. místě. Cena byla městu udělena za nejlepší využití peněz na obnovu památek z programu Ministerstva kultury.

Titul Historické město roku se každoročně vyhlašuje u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který připadá na 18. dubna. Výherce vybrala porota ze 14 krajských vítězů. Je třeba připomenout, že Žatec a krajina žateckého chmele se loni staly součástí světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, a to jako první chmelařská krajina na světě. Zapsanou památku tvoří krajina s chmelnicemi a vesnicemi Trnovany a Stekník včetně stejnojmenného zámku, dále historické centrum Žatce spolu s památkovou zónou, ve které je největší koncentrace staveb spojených se zpracováním chmele.

Cenu Historické město roku dostává už třicet let sídlo, které je odborníky vybrané jako nejlepší při realizaci Programu regenerace Městských památkových rezervací a Městských památkových zón. Žatec se stal vítězem v jubilejním roce, kdy Program regenerace slaví 30 let své existence. Na druhém až třetím místě této soutěže byla vyhlášena města Jablonec nad Nisou a Moravské Budějovice.

Žatec je známý pro svou tradici chmelařství. V jeho historickém jádru se nachází 12 nemovitých kulturních památek. Střed Žatce byl v roce 1961 prohlášený památkovou rezervací, nabízí řadu architektonicky významných staveb od doby románské po secesi. Mezi významné stavby patří například židovská synagoga či historické měšťanské domy.

Vítěz celostátního kola získává nejen prestižní ocenění, ale také finanční odměnu 1 milion Kč. K tomu patří také odměna 100 tisíc Kč pro výherce krajského kola v Ústeckém kraji.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Památka, která představuje první příklady městského středověkého stavitelství v zemi se dočkala obnovy

Historický Mederův dům v centru Žatce se dočkal rekonstrukce. Opravit ho nechal místní spolek. Celá akce vyšla na zhruba 24 milionů korun. Kulturní památka se nachází v srdci památkové rezervace. V budoucnu by zde mohlo vzniknout malé muzeum. Jeden z nejstarších žateckých domů byl letos prohlášen za památku roku 2020 Ústeckého kraje.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Historický Mederův dům v centru Žatce se po šesti letech oprav otevřel veřejnosti

V Žatci na Lounsku se otevřel obnovený historický Mederův dům. Jeden z nejstarších žateckých domů byl loni prohlášen za památku roku 2020 Ústeckého kraje. Jedná se o středověkou památku. Místní spolek v něm připravil malé muzeum, které přiblížuje život původních obyvatel, nedávnou přestavbu i historii domu a města. Návštěvníci si mohou prohlédnout také poklad Mederova domu, který se našel při jeho záchraně.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Památkově chráněné nádraží v Žatci se dočká rekonstrukce

Historická budova nádraží v Žatci slaví 150. výročí. Už brzy by se měla stát opět ozdobou města. Správa železnic pro ni totiž hledá zhotovitele, který si vezme na starost celkovou opravu budovy ve stanici Žatec. Památkově chráněný objekt by se měl dočkat nové fasády a střechy, cestující by pak měli mít nově k dispozici moderní prostory a bezbariérový přístup.

Mohlo by vás zajímat

Města a urbanismus

Žatecké divadlo čeká rekonstrukce. Má odhalit prvky zakryté za minulého režimu

Žatecké divadlo by mohlo podstoupit rozsáhlou rekonstrukci, která by v historické budově znovu odhalila některé cenné prvky, zakryté necitlivým zásahem z 60. let minulého století. Novodobá přístavba z tohoto období by podle nejnovější studie měla být stržena a nahrazena moderní budovou. Studii dnes poprvé žateckým zastupitelům představil její autor, architekt Ondřej Tuček. O tom, zda bude příprava rekonstrukce divadla pokračovat, rozhodne ale město až později.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Město Žatec má jedinečného průvodce po místní architektuře

Jedná se o projekt místního spolku A dál? V architektonickém manuálu je 80 staveb, 30 uměleckých děl, 10 náhrobků na městském hřbitově a několik architektonických perliček. Mapu vytvořily historička umění Monika Merdová a architektka Eva Sladká.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Město Žatec žije architekturou. Novinkou je publikace o slavných vilách

Není to tak dlouho, co se Žatec a krajina žateckého chmele staly součástí světového dědictví UNESCO. Město má také jedinečného průvodce po místní architektuře a my vás pravidelně informujeme o zajímavých architektonických událostech města. Nyní vyšla nová publikace o vilové architektuře v Žatci. Vydal ji spolek A dál?, který tak dokončil tak svůj letošní projekt přihlášený v participativním rozpočtu Tvoříme pro Žatec 2023.

Mohlo by vás zajímat

Zajímavá místa a památky
1 m 00 s

Žatec | Národní poklady II

Významnými památkami ve městě Žatec jsou budova radnice, sloup Nejsvětější Trojice, chrám Nanebevzetí Panny Marie, židovská synagoga, Chmelnička, systém městského opevnění s husitskou baštou a historické chmelařské budovy, které byly navrženy na seznam UNESCO.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu