ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Udržitelná architektura Jsou dřevostavby budoucností českého stavebnictví?

Jsou dřevostavby budoucností českého stavebnictví?

Jsou dřevostavby budoucností českého stavebnictví?
11. 2. 2024 / Autor: TV Architect

Výstavba dřevěných budov představuje řešení, jak zmírnit ekologické dopady stavebního průmyslu. V řadě zahraničních zemí je výstavba veřejných a průmyslových dřevostaveb již výrazně rozvinutá, v Česku zatím zůstáváme především u výstavby rodinných domů. Překážkou jsou stávající požární předpisy, které omezují výšku dřevostaveb. Jaké jsou výhledy do budoucna?

Přínosy dřeva coby stavebního materiálu jsou významné. Především Evropa s dřevostavbami čím dál více počítá jako s jednou z cest, jak dostát naplnění závazků Pařížské dohody, a snížit tak uhlíkovou stopu.

Data zpráv společnosti Cromwell Property Group ukazují, že stavby ze dřeva mohou oproti stavbám z ocele a betonu vykazovat až o 73 % menší množství uhlíku, které vzniklo jejich výrobou.

Ambiciózní cíle má v oblasti dřevěné výstavby například Finsko, které je v tomto sektoru jedním z průkopníků. Ministerstvo životního prostředí Finské republiky se například zasazuje o to, aby bylo do roku 2025 v zemi postaveno nejméně 45 % veřejných budov ze dřeva. Pozadu nezůstává ani Švédsko. Zde se chystá už příští rok začít stavět celou dřevěnou čtvrť. 

Výstavbu v České republice brzdí výšková omezení

Trend dřevostaveb v České republice sice sílí, stále ale zůstává spíše u rodinných domů. Podle dat Asociace dodavatelů montovaných domů bylo v ČR v roce 2022 postaveno celkem 2642 dřevostaveb rodinných domů, ze dřeva tak byl konstruován každý sedmý nově postavený dům. V segmentu veřejných budov však rozvoj výstavby ze dřeva významně limituje česká legislativa. Podle aktuálně platných požárních předpisů nesmějí dřevostavby přesáhnout výšku čtyř nadzemních pater, respektive 12 metrů.

Podle řady odborníků je tento předpis v současné době zastaralý. Konstrukce dřevostaveb nebo použité postupy a materiály se neustále vyvíjejí, a jak dokazuje zahraniční praxe, ze dřeva mohou být bezpečně postaveny i budovy do výšky desítek metrů.

Aktuální situace v České republice

V České republice poptávka po dřevostavbách zůstala loni meziročně stabilní, a to navzdory tomu, že stavební produkce klesala. Dřevostavby se totiž staví několikanásobně rychleji než tradiční stavby z cihel a oceli, a tím pádem je neovlivnil loňský nárůst cen stavebních materiálů a prací. Navíc při automatizovaném způsobu stavby je potřeba i méně pracovníků. Stále se také zvyšuje zájem o stavbu veřejných budov ze dřeva.

V minulém roce se začalo stavět několik bytových projektů. Jedním z nich byly dva bytové domy v pražských Řeporyjích s názvem Timber Praha od UBM. Dokončení projektu je naplánováno na konec letošního roku, jednat by se mělo o největší dřevostavbu v Praze. Oba domy mají čtyři patra a jsou vysoké 12 metrů.

Také společnost RD Rýmařov si do portfolia přidala výstavbu bytového domu v nejvýchodnější části Beskyd. Jedná se o dům o 3 podlažích, ve kterém je 20 bytových jednotek s dispozicemi od 2+kk až po 3+1.

Veřejné výstavbě ze dřeva se u nás věnuje také Skanska, která staví téměř 80 bytů v pražských Radlicích. Developer YIT momentálně dostavuje v pražském Hloubětíně komplex Suomi s dřevěnou školkou.

Dřevaři vstupují do roku 2024 s optimismem

Legislativa by se podle předpovědí měla už brzy změnit. Developeři proto plánují s ohledem na ekonomickou výnosnost stavět vysoké bytové domy. Rezidenční projekty využívající jako primární stavební materiál dřevo se u nás sice stále objevují spíše sporadicky, ale na trhu už můžeme vidět první zajímavé projekty a jejich počet bude dále narůstat. Časem by se tak u nás proto mohly vyskytovat až osmdesát metrů vysoké dřevostavby.

Dřevaři by také uvítali takzvanou statečnou zelenou banku. Ta by klienty bonifikovala, když se rozhodnou pro dřevostavbu, a poskytla jim výrazně menší úrok s opravdovou, konkrétní a matematicky vyčíslitelnou hodnotou.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Budoucnost udržitelného developmentu a rozvoje měst a obcí v ČR

Oblast developmentu a rozvoje měst má zásadní dopad na udržitelnost. Stavby šetrné k přírodě proto začínají vévodit i developerským projektům. Veliký boom zažívají například prefabrikované kombinované stavby. Nejvýraznější jsou pak ty, které využívají jako hlavní materiál dřevo. Ty jsou mnohdy označovány za budoucnost udržitelného stavitelství.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Budovy s hybridní konstrukcí ze dřeva mají před sebou velkou budoucnost

Budovy s hybridní dřevěnou konstrukcí čeká velký rozmach. Společnost UBM, která v současné době patří mezi průkopníky výstavby těchto typů budov, má velké plány. Mezinárodní společnost realizující budovy pro evropské metropole má za cíl stát se největším evropským developerem ekologických budov s hybridní dřevěnou konstrukcí. V Rakousku k tomuto účelu vznikl speciální expertní tým. V blízké budoucnosti chce UBM takto postavit až 100 000 m2 plochy. První projekt tohoto typu je v plánu také v České republice.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

První velký bytový dům ze dřeva vyroste v pražských Radlicích

Stavbu bytového domu ze dřeva, kde bude až 80 bytů plánuje společnost Skanska. Cílem je výrazné snížení uhlíkové stopy. Developer chce zároveň stavbou tohoto domu ukázat na možnosti rychlejší výstavby. Projekt ponese název Radlický Dřevák.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

První vícepodlažní bytové domy z masivních dřevěných panelů vyrostou v pražských Řeporyjích

V Praze vznikají první dřevěné vícepodlažní bytové domy v novodobé historii. Ve čtyřech propojených moderních vícepodlažních dřevostavbách vznikne celkem 62 bytů. Projekt Timber Praha společnosti UBM Development Czechia je realizován v rámci rezidenčního komplexu Arcus City. Projekt navrhlo projekční oddělení UBM na základě původního projektu architektonického studia Casua, který počítal s klasickou stavbou z betonu.

 

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Ve Vídni vyroste nejvyšší mrakodrap ze dřeva na světě

Timber Marina Tower, to je název 113 metrů vysoké kancelářské budovy s dřevo-hybridní konstrukcí, která vyroste ve vídeňské čtvrti Handelskai. Plány počítají s výstavbou administrativní budovy se 32 nadzemními a 4 podzemními podlažími, čímž by se stala aktuálně nejvyšším dřevěným mrakodrapem na světě.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu