ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Inovace a technologie ČZU se rozroste o pavilon tropického zemědělství

ČZU se rozroste o pavilon tropického zemědělství

ČZU se rozroste o pavilon tropického zemědělství
9. 6. 2020 / Autor: Romana Landová, t.z. Pavilon bude využívat dešťovou vodu. Foto: ftz.czu.cz

Areál České zemědělské univerzity (ČZU) se v letošním roce rozšíří o nový „zelený pavilon“. Budova se v zimním semestru otevře zájemcům o studium tropického zemědělství a problematiku rozvojových zemí i budoucím studentům Fakulty tropického zemědělství (FTZ). Studenti budou mít k dispozici nejmodernější prostory, technologie a zázemí pro vědecko-výzkumnou činnost.  

Výstavba nového Pavilonu tropického zemědělství (PTZ) byla zahájena v roce 2018. Nyní dojde k centralizaci všech pracovišť a výukových prostor do jedné budovy. „Fakulta tropického zemědělství je unikátní pracoviště, jehož historie sahá až do 60. let minulého století a v důsledku zvyšujícího se zájmu o studium tropického zemědělství a problematiky rozvojových zemí, máme ambici nabídnout ty nejmodernější prostory jak našim akademikům, tak studentům,“ uvedl docent Jan Banout, děkan FTZ a zároveň koordinátor projektu výstavby PTZ. ČZU tak na žebříčku nejekologičtějších univerzit světa postoupila na 31. místo.

Budova bude mít systém zachytávání dešťové vody propojený s jímkami a retenční nádrží. Voda se bude používat i na zalévání. Pavilon bude mít předsazenou fasádu s popínavými rostlinami nebo dva stojany na dobíjení elektromobilů. Pavilon je vybaven fotovoltaickými panely, které zajistí částečnou dodávku elektrické energie. Vytápění bude zajišťováno pomocí tepelných čerpadel. „Velmi významné bude rozšíření kapacit pro zpracování epidemiologických dat a provádění dalších studií na nebezpečných patogenech, které ohrožují domácí a volně žijící zvířata a potenciálně mohou být přeneseny na lidi,“ dodal Jan Banout. 

Kromě špičkových laboratoří a herbária (prostoru pro praktickou výuku tropické botaniky a depozitáře pro botanické vzorky, pozn. red.) se pavilon bude pyšnit i multikulturním centrem, které bude sloužit studentům z různých částí světa, znevýhodněným studentům a studentům se specifickými potřebami. Nová budova umožní i využití interaktivních výukových metod typu „classroom response system.“ K realizaci projektu došlo díky úspěšnému čerpání dotace z Operačního programu pro Výzkum, vývoj a vzdělání.

Psali jsme také:

Summit architektury a rozvoje: Trendem je zelená architektura a svět mezi budovami

Stromy rostoucí na domech: Italský architekt Boeri bojuje na půdě nepřítele

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu