ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Města a urbanismus Stromy rostoucí na domech: Italský architekt Boeri bojuje na půdě nepřítele

Stromy rostoucí na domech: Italský architekt Boeri bojuje na půdě nepřítele

Stromy rostoucí na domech: Italský architekt Boeri bojuje na půdě nepřítele
13. 12. 2018 / Autor: Stefano Boeri Architetti Popisek: Vertikální les

Vertikální lesy italského architekta Stefana Boeriho nejsou pro zájemce o moderní architekturu ničím novým. Většina lidí je ovšem zná pouze v podobě návrhů. Redaktoři agentury AP první takto vytvořený „les”, tedy dvojici domů obrostlých desítkami živých stromů, v italském Miláně navštívili a u jeho obyvatel zjišťovali, jak se v něm žije.

„Myslím, že téma zalesňování je jednou z velkých výzev dneška. Je to jeden z nejefektivnějších způsobů, které máme, vedoucích ke změně klimatu. Je to jako boj na poli nepřítele. Máme tu města, která jsou jedním z hlavních původců klimatických změn, a tak se snažíme tato města při boji s nimi využít skrze produkci oxidu uhličitého, jejž rostliny spotřebovávají a naopak produkují kyslík,” říká architekt Boeri.

Život v biotopu

Stromy a další rostliny rostoucí na povrchu domů ve speciálních kapsách mění v průběhu roku svůj vzhled, což fasády činí zajímavými a proměnlivými. Zároveň přitahují do města rozličné druhy živočichů, a tak obyvatelé města žijí nikoli jen s květinami, ale v kompletním, nově se rozvíjejícím a velice specifickém biotopu, jenž je mnohem příznivější než typické šedé městské prostředí.

„Skutečnost, že mi rostliny svým způsobem rámují byt, znamená, že v něm mám mnohem čerstvější vzduch, méně škodlivý. Navíc, navzdory tmavé barvě budovy také dokážou zachytit spoustu slunečního světla a tepla, takže, abych pravdu řekla, nikdy jsem nemusela pouštět klimatizaci,” pochvaluje si Simona Pizziová, obyvatelka Vertikálního lesa.

Architekt Boeri pak poukazuje i na výsledky vědeckých studií jasně prokazující pozitivní vliv přítomnosti zeleně nejen na fyzické zdraví lidí, ale i na jejich duševní stav.

Rostliny jsou základ

Z nevšedních domů mají ovšem radost i lidé bydlící v jejich okolí. „Toto jsou určitě zelené plíce města, které rozhodně potřebujeme. I pro děti je teď každá vycházka ven lepší, což je báječné,” raduje se Francesco Maria Paolo Vitale. Jeho slova potvrzuje také Ivan Kravčuk, další ze sousedství: „Zeleň pomáhá zlepšit naše životní prostředí. Pročišťuje vzduch Milána. Musíme se o ni starat. V našich zahradách, na balkonech. Rostliny jsou prostě základ, a proto si musíme chránit i tento neobvyklý park.”

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu