Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality ČZU otevřela nový zelený pavilon, studentům nabídne ty nejmodernější prostory

ČZU otevřela nový zelený pavilon, studentům nabídne ty nejmodernější prostory

ČZU otevřela nový zelený pavilon, studentům nabídne ty nejmodernější prostory
4. 10. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: ČZU

Nejekologičtější univerzita v Česku si připisuje další úspěch. Po dvou letech výstavby se studentům a vědcům otevírá nový Pavilon tropického zemědělství na České zemědělské univerzitě v Praze. Sloužit bude také pro studium problematiky rozvojových zemí. Zázemí zde najdou i výzkumníci v oblasti potravinové bezpečnosti nebo udržitelných technologií, právě toto téma se promítá i v charakteru nové zelené budovy.

Po více než padesáti letech se Fakulta tropického zemědělství dočkala vlastní budovy. Zelený pavilon se řadí mezi ekologické objekty, proto zde nechybí například nádrže na zachytávání dešťové vody, která pak poslouží k zalévání rostlin nebo splachovaní na toaletách. Pavilon disponuje slunolamy na jižní straně, které zabraňují přehřívání. Na část střechy umístila univerzita fotovoltaické články, vytápění objektu zajistí tepelná čerpadla. Naopak o ochlazování v letních dnech se postará předsazená fasáda, na které budou do budoucna růst popínavé rostliny.

„Věřím, že přesun do moderní budovy s moderními laboratořemi posune vědeckou práci na fakultě a do budoucna může přinést další spolupráci s podobnými institucemi v Evropě. V současnosti neexistuje v Evropě fakulta zaměřená na vzdělávání a výzkum v oblasti tropického zemědělství, která by disponovala podobnou moderní infrastrukturou,“ řekl děkan fakulty Jan Banout.

Výzkum obnovitelných energií i covid-19

Nový objekt přivítá zájemce o studium tropického zemědělství a problematiky rozvojových zemí. Své místo zde najdou i výzkumníci v oblasti udržitelných technologií, potravinové bezpečnosti, obnovitelných energií, agrolesnictví nebo program na záchranu antilopy Derbyho. První globální organizací, které se zde usídlí je Mezinárodní agrolesnická unie.

„Odborníci z Fakulty tropického zemědělství se pracovně pohybují především v subtropických a tropických částech světa a díky tomu můžou s určitým náskokem řešit témata, která se v našich zeměpisných šířkách stanou aktuálními v blízké budoucnosti. Mám na mysli například sucho, bezpečnost potravin nebo záchranné programy pro velké savce,“ komentoval otevření nového pavilonu rektor ČZU profesor Petr Sklenička.

Nové prostory využije také Centrum infekčních chorob zvířat. Moderní laboratoře by mohly pomoc i urychlit výzkum virologa Jiřího Černého, který se svým týmem zkoumá možnost přenosu covid-19 mezi zvířaty a lidmi. „Naším primárním zájmem je studium tohoto viru u zvířat. V případě nutnosti ale budeme schopni provádět detekce i v lidských vzorcích,“ uvedl Jiří Černý.

Výstavba nového Pavilonu tropického zemědělství byla zahájena v roce 2018. S financováním významně pomohl Operační program pro Výzkum, vývoj a vzdělání. Stavba vyšla na 370 milionů korun.

Doporučujeme také:

Prohlédněte si český nejzelenější rezidenční projekt

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl