ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Udržitelná architektura Chytré a zelené budovy jsou nutností budoucnosti, trend si uvědomují i významní developeři

Chytré a zelené budovy jsou nutností budoucnosti, trend si uvědomují i významní developeři

Chytré a zelené budovy jsou nutností budoucnosti, trend si uvědomují i významní developeři
29. 7. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: UBM Development

Zelené budovy jsou trendem. O výstavbu chytrých a zelených budov se zajímají už i investoři. Zohledňování vlivu stavební činnosti na životní prostředí se stalo nutností dnešní doby. Stavebnictví proto sází na dřevo, neboť se v tomto ohledu může jednat o materiál budoucnosti.

Stále více si ve spojitosti se stavebnictvím i velcí hráči na trhu pokládají otázky spojené s ohleduplnějším využíváním přírodních zdrojů, snižováním uhlíkové stopy či obecně větším respektem k životnímu prostředí. Například vstříc tomuto trendu jde i developerská společnost UBM, která svými projekty ve střední Evropě včetně České republiky ukazuje příklady dobré praxe. Svědčí o tom i fakt, že od dubna 2021 je UBM Development oficiálním účastníkem OSN Global Compact, tedy největší celosvětové korporátní iniciativy hlásící se k principům udržitelného rozvoje. Na korporátní úrovni je navíc UBM jednou z prvních společností kótovaných na mateřské vídeňské burze, která založila Komisi ESG na úrovni dozorčí rady.

„Naše současné projekty jsou důkazem, že to s korporátní strategii postavené na hodnotách ´Green – Smart – and More´ myslíme vážně. Principy ESG (Environment – Social – Governance) se staly nedílnou součástí toho, jak vidíme budoucnost výstavby. Udržitelnost (´Green´), výstavba inteligentních budov (´Smart´) a jejich přidaná hodnota (´More´) byly pro nás důležité už v předcovidových časech. Pandemie však velmi urychlila tempo, jakým k těmto hodnotám přistupujeme: nyní jsou pro nás zcela klíčové. Tyto principy řešíme již ve fázi akvizice – například otázkou, zda pro výstavbu projektu můžeme využít dřevo, až po diskuse nad uhlíkovou stopou budovy po celou dobu jejího životního cyklu,“ uvádí Thomas G. Winkler, CEO společnosti UBM Development.

Dřevo jako stavební materiál budoucnosti

Dřevo je v poslední době stále více považováno za materiál ekologické budoucnosti. Důležitá je ale otázka jeho správného využití, která se liší od praktik minulých let. „Kombinujeme dřevo jako tradiční stavební materiál s inovativními technologiemi. Tím vytváříme budovy budoucnosti s hybridní konstrukcí, kde je dřevo základním stavebním prvkem,“ vysvětluje jeden z jednatelů společnosti UBM Development Czechia Helmut Berghöfer, který odpovídá za projektové oddělení a technickou realizaci staveb. 

Obecně budovy stále produkují významnou část emisí škodlivého oxidu uhličitého. Podle informace Evropské komise z října 2020 připadá na budovy cca 40 % veškeré spotřeby energie a 36 % emisí skleníkových plynů v EU přičemž největší objem představuje právě oxid uhličitý. „Zatímco výstavba z betonu a oceli spotřebovává spoustu energie a způsobuje emise CO2, využití dřeva jako ekologičtějšího stavebního materiálu vede k jejich výraznému snížení. Každý krychlový metr dřeva využitý v konstrukci budovy na sebe dlouhodobě váže celou jednu tunu CO2. Navíc přináší řadu ekonomických výhod: výstavba z lehkých prefabrikovaných dřevěných modulů minimalizuje dopravu, zkracuje dobu realizace a snižuje náklady spojené s výstavbou přímo na staveništi. To vše znamená, že dřevo je i z ekonomického hlediska zcela konkurenceschopné jiným stavebním materiálům,“ dodává Berghöfer.

Pilotním projektem, na němž UBM přenáší svou „zelenou“ vizi o výstavbě ze dřeva je rezidenční areál barany.7 ve Vídni s plánovaným dokončením ve 4. čtvrtletí letošního roku. Komplex se skládá ze 7 identických budov. Zatímco 6 z nich se staví konvenčními „masivními“ metodami, jedna má konstrukci ze dřeva. Ve spolupráci s největší rakouskou univerzitou aplikovaných věd zpracovává UBM studii, která na základě porovnání této budovy s těmi konvenčními zanalyzuje dlouhodobé výhody výstavby ze dřeva. Vedle jednoznačně změřitelných ekonomických přínosů (nižší náklady i energetická náročnost) navíc dřevo spoluvytváří velmi příjemnou atmosféru v interiérech. Dřevěná budova v rezidenčním komplexu barany.7 ve Vídni má téměř nulovou uhlíkovou stopu

Dalším kladným příkladem je využití tradičního materiálu i v segmentu administrativních nemovitostí. V německém Frankfurtu nad Mohanem totiž vzniká vůbec první dřevěná kancelářská budova ve známé byznysové, finanční a rezidenční čtvrti Europaviertel. Dřevo je zde využito zhruba z jedné třetiny celkového pláště. Výsledkem mají být flexibilní, inteligentní kanceláře, které sníží náklady na provoz budovy po celou dobu jejího životního cyklu. Navíc dřevo má pozitivní vliv i na samotné pracovníky, a to jak na jejich zdraví, tak pohodu a tím pádem i produktivitu.

 

Dalším velmi zajímavým projektem je hotel Mercure v polských Katovicích. Hotel se staví v souladu s nejpřísnějšími požadavky na udržitelnost. Budova má rohovou zelenou fasádu. Na zálivku rostlin bude využívána dešťová voda ze speciálních kolektorů. Ultrafialové záření kolem objektu, které je způsobené znečištěním ovzduší, bude snižovat TioCem – speciální cement s fotokatalytickými vlastnostmi. Na střeše bude instalováno fotovoltaické zařízení s kapacitou generovat až 31 227 kWh energie. Ta se ale bude vytvářet i uvnitř hotelu, přemění se v ní např. teplo z kuchyňských odtahových ventilátorů. Také výtahy budou vybaveny systémem rekuperace energie. Na ekologickém provozu se budou moci podílet i samotní hosté, např. využitím energie vyprodukované během spinningu v hotelovém fitness. K naplnění hesla „Green & Clean“ samozřejmě přispěje i široké využití přírodních materiálů (dřevo, korek, plsť, sklo aj.) a v neposlední řadě také stylový recyklovaný nábytek. Projekt již získal prestižní certifikaci LEED Platinum.

Zelená výstavba UBM v České republice

Hodnoty „Green – Smart – and More“ a principy ESG promítá UBM do korporátní kultury i každodenních činností samozřejmě také v České republice. „Udržitelnost je zásadní ve všech projektech, které v ČR realizujeme – od rezidenčních areálů přes kancelářské komplexy až po hotely. Ekologickým přístupem se řídíme už při projektování, následně při výstavbě a poté i při provozu a správě budov. Ať už jde například o ekologické konstrukce, moderní senzorové technologie, energetickou šetrnost či zdravé prostředí uvnitř budov pro komfort a pohodlí jejich uživatelů. Zakládáme si také na neotřelém přístupu k architektuře. V kvalitě jdeme do sebemenších detailů. A nezapomínáme ani na ekologickou mobilitu: od myček kol v našich kancelářských budovách až po nabíječky elektromobilů,“ říká Helmut Berghöfer. Aktuálně developer realizuje v České republice několik projektů. Rezidenční komplex Arcus City v Praze 5-Stodůlkách a pětihvězdičkový lifestylový hotel Andaz Prague v centru Prahy na Senovážném náměstí, který vzniká citlivou rekonstrukcí původního Cukrovarnického paláce. Nedávno UBM zkolaudovala administrativní budovu Astrid Offices v Praze 7 a ve spolupráci se společností Crestyl dokončila bytový komplex Neugraf v Praze 5 na Smíchově.

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl