Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Česká rada pro šetrné budovy dnes pořádá online přednášku. Tématem bude hospodaření s vodou

Česká rada pro šetrné budovy dnes pořádá online přednášku. Tématem bude hospodaření s vodou

Česká rada pro šetrné budovy dnes pořádá online přednášku. Tématem bude hospodaření s vodou
8. 4. 2020 / Autor: Romana Landová, t.z. Tématem bude voda. Foto: Projekt U Pernikářky 7 na Praze 5

Česká rada pro šetrné budovy pořádá dnes od 19. hodin ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování online přednášku. Tématem bude voda a hospodaření s ní v našich sídlech. Hosty budou architekt Zdeněk Fránek, urbanista Peter Bednár a green business manažerka Skanska Reality Eva Neudertová.

Sucho v Česku se zhoršuje a podle průzkumů se jeho dopadů bojí 90 % z nás. „Nedostatek vody v krajině je jedním z nejviditelnějších a nejděsivějších projevů změny prostředí, kterou člověk způsobuje svým chováním. Cestou, jak udržet vodu ve městech je moderní modro-zelená architektura. Tu musíme prosazovat i za cenu vyšších nákladů. Vrátí se nám totiž v podobě zdravého městského prostředí,“ podotkla výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda k tématu již 2. konference ze série Rethink Architecture, kterou Rada pořádá ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování. Aktuální téma je věnováno právě vodě a hospodaření s ní v našich sídlech.

Přednášku můžete sledovat on-line dnes na https://www.campuj.online/ od 19. hodin. Do diskuse se můžete zapojit a položit dotazy buď prostřednictvím Slido.com s heslem #campujonline nebo na facebooku CAMP v přímo v komentářích.

Město ilustruje stav civilizace

Hlavním přednášejícím bude významný architekt Zdeněk Fránek. Ve své přednášce se bude věnovat nejen představení svých projektů, ale i zamyšlení nad rolí architekta. „Jako architekti jsme zodpovědní za zastavování krajiny, za tvorbu našich měst i jednotlivých staveb a jejich souladu s místem. A jsme spoluzodpovědní za důsledky naší činnosti na zemském povrchu. Upřednostňujeme estetiku nad etikou a tento trend je třeba zvrátit," řekl k tématu. Propojení přírody a architektury bude ilustrovat například na experimentálních projektech Liko-Noe a Liko-Vo budovách, které jsou doslova obrostlé zelení. „Poznávejme přírodu a vychovávejme k tomuto naše klienty i celé naše okolí. Říkejme jim, jaký typ staveb je přirozený a nejméně škodí tomuto světu," dodal.

Urbanista z ateliéru Jakub Cigler Architekti Peter Bednár se zase na potřebu vody podívá z pohledu veřejného prostoru. „Města jsou hned po ohni druhý nejdůležitější lidský vynález. Města navíc ilustrují stav civilizace a můžou být krásná, i když naprostá většina jejich plochy rozhodně krásná není," avizoval téma své přednášky.

Příklady zavlažování dešťovou vodou

Jedním z největších developerů v Česku, který na hospodaření s vodou ve svých budovách klade velký důraz, je Skanska. Eva Neudertová, green business manažerka v rezidenční divizi Skanska Reality, představí příklady využití šedé vody, zavlažování dešťovkou a dalších opatření, která do svých bytových domů integruje. „Řadu aspektů kvalitního a udržitelného bydlení stále ještě neumíme kvantifikovat do peněz. Mnoho parametrů se netýká jen obyvatel domů, ale ovlivňuje i ostatní v blízkém či vzdáleném okolí. Hovoříme o tzv. pozitivních externalitách," poznamenala s tím, že systém využívání šedé vody v bytové výstavbě použili jako první v ČR. V kontextu tématu sucha a změny klimatu je o něj stále větší zájem.

Psali jsme také:

Česká rada pro šetrné budovy letos slaví. Je deset let na trhu a má nové členy

V Praze jsou dvě nejzelenější kancelářské budovy světa

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl