ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Česká rada pro šetrné budovy dnes pořádá online přednášku. Tématem bude hospodaření s vodou

Česká rada pro šetrné budovy dnes pořádá online přednášku. Tématem bude hospodaření s vodou

Česká rada pro šetrné budovy dnes pořádá online přednášku. Tématem bude hospodaření s vodou
8. 4. 2020 / Autor: Romana Landová, t.z. Tématem bude voda. Foto: Projekt U Pernikářky 7 na Praze 5

Česká rada pro šetrné budovy pořádá dnes od 19. hodin ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování online přednášku. Tématem bude voda a hospodaření s ní v našich sídlech. Hosty budou architekt Zdeněk Fránek, urbanista Peter Bednár a green business manažerka Skanska Reality Eva Neudertová.

Sucho v Česku se zhoršuje a podle průzkumů se jeho dopadů bojí 90 % z nás. „Nedostatek vody v krajině je jedním z nejviditelnějších a nejděsivějších projevů změny prostředí, kterou člověk způsobuje svým chováním. Cestou, jak udržet vodu ve městech je moderní modro-zelená architektura. Tu musíme prosazovat i za cenu vyšších nákladů. Vrátí se nám totiž v podobě zdravého městského prostředí,“ podotkla výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda k tématu již 2. konference ze série Rethink Architecture, kterou Rada pořádá ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování. Aktuální téma je věnováno právě vodě a hospodaření s ní v našich sídlech.

Přednášku můžete sledovat on-line dnes na https://www.campuj.online/ od 19. hodin. Do diskuse se můžete zapojit a položit dotazy buď prostřednictvím Slido.com s heslem #campujonline nebo na facebooku CAMP v přímo v komentářích.

Město ilustruje stav civilizace

Hlavním přednášejícím bude významný architekt Zdeněk Fránek. Ve své přednášce se bude věnovat nejen představení svých projektů, ale i zamyšlení nad rolí architekta. „Jako architekti jsme zodpovědní za zastavování krajiny, za tvorbu našich měst i jednotlivých staveb a jejich souladu s místem. A jsme spoluzodpovědní za důsledky naší činnosti na zemském povrchu. Upřednostňujeme estetiku nad etikou a tento trend je třeba zvrátit," řekl k tématu. Propojení přírody a architektury bude ilustrovat například na experimentálních projektech Liko-Noe a Liko-Vo budovách, které jsou doslova obrostlé zelení. „Poznávejme přírodu a vychovávejme k tomuto naše klienty i celé naše okolí. Říkejme jim, jaký typ staveb je přirozený a nejméně škodí tomuto světu," dodal.

Urbanista z ateliéru Jakub Cigler Architekti Peter Bednár se zase na potřebu vody podívá z pohledu veřejného prostoru. „Města jsou hned po ohni druhý nejdůležitější lidský vynález. Města navíc ilustrují stav civilizace a můžou být krásná, i když naprostá většina jejich plochy rozhodně krásná není," avizoval téma své přednášky.

Příklady zavlažování dešťovou vodou

Jedním z největších developerů v Česku, který na hospodaření s vodou ve svých budovách klade velký důraz, je Skanska. Eva Neudertová, green business manažerka v rezidenční divizi Skanska Reality, představí příklady využití šedé vody, zavlažování dešťovkou a dalších opatření, která do svých bytových domů integruje. „Řadu aspektů kvalitního a udržitelného bydlení stále ještě neumíme kvantifikovat do peněz. Mnoho parametrů se netýká jen obyvatel domů, ale ovlivňuje i ostatní v blízkém či vzdáleném okolí. Hovoříme o tzv. pozitivních externalitách," poznamenala s tím, že systém využívání šedé vody v bytové výstavbě použili jako první v ČR. V kontextu tématu sucha a změny klimatu je o něj stále větší zájem.

Psali jsme také:

Česká rada pro šetrné budovy letos slaví. Je deset let na trhu a má nové členy

V Praze jsou dvě nejzelenější kancelářské budovy světa

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl