Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Do online prostředí přesouvá svůj program také Winternitzova vila

Do online prostředí přesouvá svůj program také Winternitzova vila

Do online prostředí přesouvá svůj program také Winternitzova vila
9. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: loosovavila.cz

Winternitzova vila musí být, podobně jako další kulturní instituce, delší dobu zavřená. Program vily se proto přesouvá do prostředí online světa. Zájemci se mohou těšit na přednášky o architektuře a dějinách umění.

Na jaře proběhne hned několik přednášek o architektuře. První dvě jsou ještě součástí oslav 150. výročí narození Adolfa Loose. Eliška Zlatohlávková představí v rámci přednášky "Loos versus Corbusier" dva velikány moderní architektury. Druhá přednáška nese název "Loos versus Schindler". Historik architektury a kurátor Adam Štěch bude mluvit o díle Adolfa Loose v kontextu s tvorbou architekta Rudolpha M. Schindlera, který se zásadním způsobem podílel na vzniku moderní americké architektury. Působil výhradně v Los Angeles a během dvacátých až padesátých let minulého století postavil několik desítek mistrovsky koncipovaných privátních domů, ve kterých zužitkoval svůj vídeňský původ.

Na programu je ale i cyklus přednášek Adama Štěcha "Zahraniční architekti v českých zemích 1900-1939". Pětice přednášek představí některá nosná témata přibližující vlivy zahraniční architektury a jejích představitelů na vývoj v českých zemích.

Vilu na Smíchově nechal postavit u Adolfa Loose a Karla Lhoty v roce 1932 pražský právník JUDr. Josef Winternitz jako rodinnou vilu. Vzorem mu byla střešovická Müllerova vila. Winternitzova vila byla poslední Loosovu realizovanou budovu za jeho života. Podobně jako u Müllerovy vily byl uplatněn způsob členění - tzv. raumplan, který byl pro Loose obecně charakteristický. Dům momentálně slouží jako smíchovské centrum kultury.

Doporučujeme také:

Winternitzova vila: Prvorepublikový skvost s pohnutou historií

Skryté poklady architektury - 56. díl - Winternitzova vila

 

 

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl