Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Přednáška představí architekturu s odkazem totality

Přednáška představí architekturu s odkazem totality

Přednáška představí architekturu s odkazem totality
19. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: inspire academy

Online přednáška Architektura paměti? Socialistická výstavba a vzpomínání  Petera Szalaye představí monstrózní kolosy a působivé monumenty naší historie. Uniformní panelové obytné domy či brutalistické úřední budovy, v nichž dodnes mnozí vidí jen odkaz totality minulého režimu, tvoří významnou vrstvu architektonického reliéfu většiny našich měst. Jaké jsou osudy architektury z dob socialismu? 

 

Toto architektonické dědictví se stává zdrojem debat a diskusí. Peter Szalay se zaměří na otázky, zda jsou tyto budovy přežitkem či zda mají význam pro společnost a také to, zda je dobře, že se některé z nich stávají památkami.

“Obliba této architektury roste s tím, jak toto dědictví stárne. Už nám chybí necelých deset let, aby naše demokratické zřízení časově doběhlo 40 let komunismu. Kolik škol, nemocnic, kulturních nebo sportovních staveb bylo za těch 30 let postaveno? Je zjevné, že naše společnost je stále do velké míry závislá na architektonickém dědictví socialismu,” říká Szalay.

Mgr. Peter Szalay, PhD.

Historik architektury a výtvarného umění. Absolvoval Katedru vědy o výtvarném umění na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a doktorandské studium na oddělení architektury Ústavu stavebnictví a architektury Slovenské akademie věd v Bratislavě, kde od roku 2009 působí jako vědecký pracovník. Věnuje se výzkumu architektonické tvorby 20. století na Slovensku, památkové ochraně a obnově, ale i kritice současné architektonické tvorby v slovenských a zahraničních časopisech.

“V přednášce se chci věnovat i vztahu naší socialistické architektury a západní poválečné architektury takzvaného sociálního státu, které ukazují zajímavé paralely a souvislosti nejen v samotné historické architektuře, ale i v tom, jak se s ní v současnosti zachází, a to jak na východě, tak i na západě,” doplňuje Szalay.

Livestream Architektura paměti? Socialistická výstavba a vzpomínání se uskuteční 23.3. v 18 hodin. Vstupenky koupíte v předprodeji.

 

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl