ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Development a stavby Bytové a rezidenční projekty Areál Tesly Hloubětín v rukách Central Group: Nesentimentální odkaz na místní historii

Areál Tesly Hloubětín v rukách Central Group: Nesentimentální odkaz na místní historii

Areál Tesly Hloubětín v rukách Central Group: Nesentimentální odkaz na místní historii
7. 2. 2019 / Autor: Central Group Popisek: Vizualizace projektu Tesla Hloubětín

Usínající skladový a průmyslový areál Tesly Hloubětín by měla za pár let nahradit moderní rezidenční čtvrť. Aktuálně zde probíhá změna územního plánu, pracuje se na projektové dokumentaci a Central Group by již v roce 2021 mohl zahájit stavební práce na projektu. Ten by měl čítat patnáct set nových bytů, s obchody, restauracemi, kavárnami, službami, množstvím zeleně a občanskou vybaveností. Celková investice přesáhne šest miliard korun.

„Naším cílem je zde vytvořit velmi příjemné místo pro život s cenově dostupným bydlením. Hloubětín a Vysočany procházejí velmi dynamickou proměnou. Průmyslová minulost brownfieldů ustupuje budoucnosti. A je to tak dobře. Právě rezidenční využití totiž do takových oblastí patří,“ řekl Dušan Kunovský, šéf Central Group.

Propojení s historií

 „Pro tuto oblast je živé město určitě lepším řešením než stávající průmyslové využití. Proto je pro městskou část pozitivní, že tak velké rozvojové území je nyní v rukou zkušeného rezidenčního developera, se kterým jsme se dokázali konstruktivně dohodnout na potřebách města v této oblasti. Výsledkem tak bude například i mateřská škola přímo v projektu,“ řekl Jan Jarolím, starosta Prahy 9. „Oceňujeme, že architektura reaguje na industriální charakter původního území a jsme zároveň rádi, že investor počítá s obchody a službami směrem do Poděbradské ulice, která tak bude atraktivnější nejen pro nově přistěhovalé, ale i pro starousedlíky,“ doplnil.

Většina komerčních prostor má být situována právě do Poděbradské ulice, kterou tak obchody, restaurace, kavárny a služby v této části oživí. Bytové domy v Poděbradské odstíní zelený klidný vnitroblok, v němž vznikne prostor pro aktivní odpočinek pro různé věkové kategorie. Podle Kunovského v místě bude řada dětských hřišť pro různě staré děti, fitness pro dospělé nebo hřiště na pétanque. V centru lokality bude také prostor pro umístění uměleckého díla. I to by mělo odkazovat k industriální minulosti místa a mělo by být středobodem této chystané čtvrti.

Hravá architektura nových domů

Projekt, který vzniká přímo u stanice tramvaje a jeho obyvatelé tak budou mít výborné spojení prostřednictvím MHD, také logicky počítá s rekonstrukcí a rozšířením křižovatek na vjezdu a výjezdu do lokality. Central Group v rámci projektu na vlastní náklady hodlá zkapacitnit velkou křižovatku ulic Poděbradská a Průmyslová přidáním odbočovacích pruhů.

Projekt ateliéru Loxia a architektonického týmu Central Group se odkazuje k průmyslové minulosti. To se projevuje například použitím režného zdiva. Architektura hlavních bytových domů si vizuálně hraje s principem skládání cihel. Na jednu stranu do hlavní Poděbradské ulice tvoří bytové domy spíše metropolitní bydlení, na druhou stranu terasovitě ustupující podlaží do zeleného vnitrobloku nabídnou klidné rodinné bydlení. Zadní část areálu směrem k Hořejšímu rybníku tvoří nízké viladomy a vyšší bytové domyrodinnými byty. Hmotově jsou tak domy v projektu velmi rozdílné, použitím jednotících prvků však tvoří harmonický celek.

Přeměna brownfieldů

Nejnovější a zároveň největší akvizicí Central Group je areál po továrně Siemens na Zličíně. Má tři sta šedesát tisíc metrů čtverečních a v současnosti na něm stojí velká výrobní hala a sklady. Společnost zde plánuje zažádat o změnu územního plánu na rezidenční využití. V nové čtvrti by vznikly byty, obchody, služby, restaurace, kavárny, několik mateřských škol, náměstí s prostorem pro velkou školu se sportovištěm a budovu nového úřadu. Středem lokality, která je v docházkové vzdálenosti stanice metra Zličín, by měla vést tramvajová trať. Současně se zde počítá se zavedením systému sdílených kol. Svoji základní vizi rozvoje území již investor představil zástupcům městské části a Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Další významnou lokalitou Central Group, která je ale výrazně blíže realizaci, je severní část Nákladového nádraží Žižkov, kde by na sto dvaceti osmi tisících metrů čtverečních měla vzniknout Parková čtvrť s až dvěma tisíci šesti sty byty, velkým veřejným parkem a mateřskou školou. Developer zde nyní usiluje o změnu územního rozhodnutí a stavět by se mohlo začít už v roce 2020. Urbanismus zde vytvořil architekt Jakub Cigler a na architektuře se podílí devět předních ateliérů s jednadvaceti různými architektonickými koncepty.

Již tento rok Central Group plánuje zahájení stavby Rezidence Park Kavčí Hory na brownfieldu v sousedství nejvyšší pražské budovy City Tower v Praze 4. Originální projekt s veřejným zeleným vnitroblokem zde navrhl známý český architekt Josef Pleskot.

Slavná jména architektů ze světa přilákal architektonický workshop na komplex budov, který vyroste na místě bývalého Telecomu v Praze 3 na Žižkově. Přihlásilo se devadesát osm architektonických ateliérů ze třiceti zemí celého světa. Mezi nimi i světoznámí architekti jako Sou Fujimoto (Japonsko), Ian Ritchie (Velká Británie) a Richard Meier (USA). Naše barvy pak hájí například slavná česko-britská architektka Eva Jiřičná. Jasno o vítězi bude na konci března.

nyv

Psali jsme také:

Central Group na trhu investičního bydlení. Nabízí byty k prodeji
Krize dostupného bydlení. Developer Central Group nabízí řešení
Společnost Central Group přispívá na rozvoj medicíny a podporuje lékařské projekty
Největší akvizice v historii Central Groupu, koupil brownfield na Zličíně

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl