CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality O sto tisíc korun od Central Group a stáž u architekta Josefa Pleskota letos soutěží třicet šest studentů architektury

O sto tisíc korun od Central Group a stáž u architekta Josefa Pleskota letos soutěží třicet šest studentů architektury

O sto tisíc korun od Central Group a stáž u architekta Josefa Pleskota letos soutěží třicet šest studentů architektury
12. 2. 2019 / Autor: Central Group Popisek: Soutěž
O sto tisíc korun od Central Group a stáž u architekta Josefa Pleskota letos soutěží třicet šest studentů architektury

Celkem třicet šest studentů využilo příležitost změřit síly s vrstevníky a obhájit své nápady před tou nejprestižnější porotou. Ten, kdo z nich nejlépe zpracuje „Unikátní stavbu na komplikovaném místě“, což je téma letošní architektonické soutěže pro studenty pořádané společností Central Group, získá sto tisíc korun, a navíc stáž u architekta Josefa Pleskota. Architektonickou soutěž pro studenty pořádá Central Group již jedenáctým rokem.

Letos se soutěží dohromady o sto sedmdesát pět tisíc korun. Vítěz získá sto tisíc, druhý oceněný student padesát tisíc a třetí pak dvacet pět tisíc korun. O pořadí vítězů rozhodne odborná porota v průběhu února. Výsledky budou vyhlášeny na konci března v rámci slavnostního večera Summitu architektury a rozvoje.

„Vzdělávání, především pak vzdělávání v oboru stavebnictví a architektury, se Central Group věnuje ve svých aktivitách sociální odpovědnosti již tradičně. Kromě podpory mladých talentů architektury v rámci studentské architektonické soutěže také finančně přispívá na činnost Sdružení pro architekturu a rozvoj, které se zaměřuje mimo jiné i na vzdělávací projekty v oboru,“ vysvětlila Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Unikátní stavba na komplikovaném místě

Cílem letošního ročníku architektonické soutěže je nalézt zajímavé místo a navrhnout pro něj nové využití. V Praze je totiž mnoho lokalit, které jsou zcela nevyužité. Často jsou to pozemky, které nemají zdánlivě valný stavební potenciál. Právě studenty, kteří naleznou zajímavé využití i pro taková místa, by měla vyzdvihnout architektonická soutěž. Do ní mohli zpracovat zcela nový návrh nebo přihlásit všechny své školní práce z uplynulých tří let, které podle jejich názoru splňují kritéria zadání.

Architektonická soutěž – zasedání poroty

Na hodnocení se budou podílet přední odborníci na architekturu – z pozice předsedy poroty Zdeněk Lukeš, historik architektury, a dále Adam Gebrian a David Vávra, popularizátoři architektury, ale také Ondřej Chybík, vítěz jedné z dřívějších soutěží Central Group a dnes již zkušený architekt.

Jak to bylo vloni

Vloni se soutěžilo ve dvou kategoriích Praktické a efektivní bydlení a Kreativní a inovativní bydlení. „Je vidět, že současní studenti jsou v určitých kleštích, protože na jedné straně po nich chceme, aby navrhli dům, ve kterém se dá bydlet. A na straně druhé chceme, aby se více odvázali a aby nedělali jen něco konvenčního, ale vymysleli něco originálního,“ popsal vloni své dojmy Zdeněk Lukeš, předseda poroty. I to je jedním z důvodů, proč letošní zadání studenty nesvazuje konkrétním zadáním využití budovy. Jde jen o její umístění na zajímavý zbytkový pozemek, a především o její unikátnost.

Veškeré podrobnosti o soutěži včetně videa ze zasedání poroty a předávání cen v loňském ročníku najdete zde.

Central Group, red

Psali jsme také:
Areál Tesly Hloubětín v rukách Central Group: Nesentimentální odkaz na místní historii

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl